شرایط سفر رفتن بعد از جراحی بینی

رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی یکی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین عمل‌های جراحی زیبایی است. بسیاری از افرادی که می‌خواهند این عمل را انجام دهند برایشان سوال است که چقدر بعد از عمل بینی می‌توان مسافرت کرد؟ یا آیا بعد از جراحی بینی مجاز به سفر با هواپیما هستند یا خیر! در این مطلب می خواهیم به سوالات شما پاسخ دهیم و در مورد مسافرت بعد از جراحی بینی صحبت کنیم.

کمی به بدن‌تان وقت بدهید، بهبودی بعد از جراحی بینی به آرامی و تدریجی می‌باشد، اما اگر دوران بهبودی را درست و با مراقبت انجام دهید، نتایج باور نکردنی از عمل می‌توانید به دست بیاورید. هر گونه نگرانی را با جراحان بینی خود در میان و دستورالعمل‌ها را دنبال کنید تا از یک نتیجه عالی از این عمل لذت ببرید.

عوارض سفر با هواپیما پس از جراحی بینی

سفر هوایی پس از جراحی خطرات بالقوه‌ای دارد. اگر شما زودتر از زمان توصیه شده توسط جراح بینی خود برای سفر اقدام کنید ممکن است عوارض زیادی را تجربه کنید. در حالی که خطرات پرواز بعد از جراحی از یک جراحی به جراحی دیگر متفاوت است، سوار شدن فوری به هواپیما پس از جراحی بینی مشکلات خاص خود را برای بیماران ایجاد می‌کند که به شرح زیر است:

خونریزی

در چند روز اول پس از جراحی بینی، بینی شما بیش از حد حساس است و خطر خونریزی خفیف بینی وجود دارد. از آن‌جایی که هوای خشک عامل اصلی خونریزی بینی است، این خطر با قرار دادن بینی در معرض هوای خشک و در حال چرخش داخل کابین هواپیما بیشتر می‌شود. خشکی هوا در هواپیما به دلیل پروازهای هواپیما در ارتفاعات است که رطوبت آن بسیار کم است یا اصلا وجود ندارد. شما فقط هوایی دارید که دائماً در گردش است و به شدت خشک است و احتمال خونریزی بینی، احتقان یا سوزش بینی را برای افرادی که عمل کوچک کردن بینی را انجام داده‌اند، در داخل هواپیما بسیار زیاد می‌کند. علاوه بر این، میکروب‌های زیادی در هوای در حال گردش وجود دارد که خطر ابتلا به عفونت را در افرادی که پس از جراحی بهبود می‌یابند افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید  بهترین جراح بینی در تهران و شناخت یک جراح خبره

تورم

کاهش فشار هوا در کابین هواپیما می‌تواند تورم را در طول پرواز و بعد از آن افزایش دهد که ممکن است چند ساعت طول بکشد یا چند هفته باقی بماند. فشار هوای کم در کابین نیز باعث می‌شود در طول پرواز احساس ناراحتی کنید، به خصوص اگر از قبل مشکلات سینوسی مانند آلرژی دارید.

حالت تهوع

اگر تا به حال هنگام سفر با هواپیما حالت تهوع نداشته‌اید و این مشکل را در زندگی خود تجربه نکرده‌اید، اگر بعد از عمل بینی خود سفر هوایی داشته باشید، احتمالاً با آن مواجه خواهید شد. دلیل آن این است که شما پس از جراحی از داروهای مسکن قوی استفاده می‌کنید، که وقتی با حرکت هواپیما ترکیب می‌شود، ممکن است باعث ایجاد حالت تهوع و میل به استفراغ شود.

سوالات متداول

چه زمانی می‌توانم بعد از جراحی بینی پرواز کنم؟

بیماران رینوپلاستی معمولاً حداقل تا 8 تا 14 روز پس از جراحی بینی برای پرواز مناسب نیستند. این حداقل زمانی است که باید قبل از سوار شدن به هواپیما منتظر بمانید. هر چه زمان بیشتری اجتناب کنید، بهتر است.
اگر برای جراحی زیبایی دماغ در شهر دیگری به سر می‌برید، بهتر است یک اقامت دو هفته‌ای در مقصد ترتیب دهید و به عنوان یک اقدام احتیاطی از سفر هوایی اجتناب کنید.
مدت زمانی که زیباجوی بینی می‌تواند از طریق هوایی سفر کند به سلامت و بهبودی او پس از جراحی نیز بستگی دارد. مدت زمان پرواز نیز مهم است. در حالی که بعید است که یک پرواز کوتاه بعد از یک 8 روز مشکلات جدی ایجاد کند، اگر مجبور به انجام پرواز طولانی مدت به خانه هستید، باید صبر کنید.

چقدر بعد از عمل بینی می توانیم مسافرت کنیم؟

یک سوال رایج که بسیاری از بیماران می‌پرسند این است که چه زمانی می‌توانند برای سفر یا تعطیلات بعد از عمل بینی برنامه‌ریزی کنند. معمولاً به بیماران توصیه می‌شود، که از 8 تا 14 روز پس از عمل جراحی بینی سفر نکند. اگر سفری می‌روید باید تاثیر کمی بر روند بهبودی شما داشته باشد مگر این‌که آسیبی به بینی رخ دهد. به طور معمول، در شش تا هفت روز، گچ روی بینی و اسپلینت‌های داخل بینی برداشته می‌شود. پس از این مرحله، سفر کردن منطقی‌تر است.
بیماران حدود یک هفته پس از جراحی و پس از برداشتن گچ به غیر از ورزش، به آرامی می‌توانند به فعالیت عادی بازگردند. به طور کلی، ورزش تا حدود 4 هفته پس از جراحی زیبایی بینی توصیه نمی‌شود، با این حال، هنوز هم برای بیماران مهم است که به بدن خود گوش دهند و هر چیزی را که به نظر نمی‌رسد به حالت تعلیق در آورند.

بیشتر بخوانید  ورم بعد از جراحی بینی

کلام آخر

از آن‌جایی که بدن شما بعد از جراحی بینی برای بهبودی سریع نیاز به استراحت زیادی دارد و هم‌چنین فشاری نباید به بینی وارد شود. باید حداقل تا دو هفته بعد از عمل از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید، مسافرت و سفر هوایی در مدت کوتاهی پس از جراحی بینی فشار جسمی و روحی زیادی به شما وارد می‌کند که زمان بهبودی شما را طولانی‌تر می‌کند.

نمونه جراحی های بینی ( قبل از این که سایت را ترک کنید حتماً پیشنهاد میشه نمونه جراحی های دکتر را مشاهده کنید)

دکتر لیلا ملکی

متخصص جراحی گوش و حلق و بینی و سرو گردن