مشکلات بویایی و چشایی بعد از جراحی بینی

اگر از ظاهر یا عملکرد بینی خود راضی نیستید، جراحی زیبایی بینی می‌تواند به شما کمک کند. البته قبل از اقدام به جراحی بینی، ممکن است چندین سوال داشته باشید؟ آیا شنیده‌اید که برخی از بیماران دچار مشکلات بویایی و چشایی بعد از جراحی بینی می‌شوند؟ در این‌جا نگاهی عمیق‌تر به این موضوع می‌اندازیم و به طور کامل به مشکل بویایی و چشایی بعد از جراحی بینی می‌پردازیم.

جراحی بینی چیست؟

رینوپلاستی یک عمل جراحی است که ساختار، عملکرد و یا ظاهر بینی را تغییر می‌دهد. تغییرات بسته به نیازها و خواسته‌های بیمار می‌تواند کوچک و ظریف یا چشم‌گیر باشد. به دو صورت باز و بسته جراحی بینی انجام می‌شود. جراحی بینی باز بهترین نتایج و قابل توجه ترین تغییر را می‌دهد، اما نیاز به یک برش کوچک روی کلوملا (بافتی که سوراخ‌های بینی را جدا می‌کند) دارد. جراحی کوچک کردن بینی به روش بسته نیازی به برش خارجی ندارد، اما نتایج به دلیل عدم دسترسی به ساختارهای داخلی بینی محدود می‌شود.

بدن ما چگونه بو را درک می‌کند؟

در ابتدا در مورد مشکلات بویایی و چشایی بعد از جراحی بینی بهتر است بدانید که چشایی و بویایی به عنوان حواس شیمیایی به حساب می‌آیند. ما توسط محرک‌های بو احاطه شده‌ایم، قهوه، گل‌های تازه و غیره که مولکول‌های بو را آزاد می‌کنند. بینی شما دارای رشته‌های ظریفی عصبی است که در یک عصب حسی به نام عصب بویایی سازماندهی می‌شوند. این عصب که حاوی نورون‌های گیرنده تخصصی است، از نظر تشریحی برای تشخیص بو طراحی شده است. وقتی مولکول‌های بو به نورون‌های گیرنده می‌رسند، حس بویایی ما را تحریک می‌کند. پس از جراحی بینی یا سپتوپلاستی، مجاری بینی ملتهب می‌شود و در نتیجه جریان هوا به داخل بینی کاهش می یابد. از آنجایی که بعد از جراحی بینی به طور موقت مجرای بینی مسدود می شود، مولکول‌های بو نمی‌توانند به گیرنده‌های انتهای عصب بویایی برسند. هنگامی که این گیرنده‌های تشخیص بو، بو را ثبت نمی‌کنند، حس چشایی نیز کاهش می‌یابد. (مانند زمانی که دچار احتقان یا سرماخوردگی می‌شوید.)

بیشتر بخوانید  دکتر لیلا ملکی، زیبایی بینی را با اجزای صورت هماهنگ می‌کند

علائم دیگر در حین بهبودی جراحی بینی چیست؟

بهترین روشی که بیماران می‌توانند ریکاوری راحت‌تری بعد از جراحی بینی داشته باشند این است که تا حد امکان مراقبت‌های بعد از جراحی بینی به خوبی انجام دهند و هم‌چنین پیش فرد متخصص و با تجربه عمل کنند. بیمارانی که قبل از عمل بینی به اندازه کافی استراحت می‌کنند، رژیم غذایی سالمی دارند و سیگار نمی‌کشند، به بهبود سریع‌تر بدنشان کمک می‌کنند. یکی دیگر از راه‌های بهبودی سریع‌تر و راحت‌تر، پیروی از دستورالعمل‌های توصیه شده توسط پزشک پس از عمل است. این دستورالعمل‌ها و مراقبت‌ها برای کمک به بیماران در دستیابی به نتایج عالی و به حداقل رساندن عوارض جانبی احتمالی پس از جراحی زیبایی فرم دادن به بینی می‌باشد، که باید به تدریج در حدود یک هفته پس از عمل فروکش کنند. برخی دیگر از علائم شایع دیگری که بیماران در طول ریکاوری رینوپلاستی تجربه می‌کنند، علاوه بر از دست دادن موقت حواس بویایی، عبارت‌اند از:

  • تورم و گرفتگی در بینی
  • حالت تهوع
  • درد خفیف تا متوسط
  • بی حسی در ناحیه بینی و اطراف آن
  • کبودی

مشکلات بویایی و چشایی بعد از جراحی بینی و کاهش خطرات

از آن‌جایی که از دست دادن  حس بویایی و چشایی به التهاب و تورم بینی مرتبط است، باید اقدامات لازم را برای اطمینان از بهبودی کامل خود به بهترین شکل ممکن انجام دهید. استراحت کنید، مایعات مفید زیادی بنوشید، از استعمال دخانیات تا چند هفته بعد از جراحی خودداری کنید و از فعالیت‌هایی که می‌تواند به بینی شما آسیب برساند (مانند ورزش‌های خاصی که خطر ضربه را به همراه دارند) پرهیز کنید. هم‌چنین سعی کنید تغذیه مناسبی داشته باشید و از خوردن غذاهای شور اجتناب کنید زیرا باعث تورم بیشتر بینی می‌شود و بهبودی شما را به تاخیر می‌اندازد.

چقدر طول می‌کشد تا مشکلات بویایی و چشایی بعد از جراحی بینی برگردد؟

با کاهش تدریجی تورم و التهاب بعد از جراحی، ادراک حسی بینی بهبود می‌یابد و بوها و مزه‌ها را دوباره حس می‌کنید. در اکثر بیماران حدود 4 تا 6 هفته طول می‌کشد تا حس بویایی به طور کامل بازگردد. در موارد بسیار نادر، برخی از افراد پس از جراحی بینی دچار از دست دادن دائمی بویایی شده‌اند. این یک نتیجه غیر معمول و نادر است.

بیشتر بخوانید  سپتوپلاستی چیست؟
آیا حس بویایی من با جراحی بینی تغییر می‌کند؟

این غیر معمول نیست که بیماران پس از عمل بینی نگران حس بویایی و چشایی خود باشند. تورم بینی به طور موقت راه‌های جریان هوا در ساختار بینی را مسدود می‌کند و توانایی بویایی را محدود می‌کند. در نتیجه، توانایی چشایی بیمار نیز تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. همان‌طور که التهاب پس از جراحی به تدریج از بین می‌رود، ادراک حسی بینی مانند چشایی و بویایی بهبود می‌یابد. معمولاً حدود 4 تا 6 هفته طول می‌کشد تا به طور کامل بازگردد، و در برخی موارد، بیماران بهبودی را گزارش می‌دهند.
یک اتفاق استثنایی نادر است که بیماران دچار از دست دادن طولانی مدت حس بویایی یا آسیب به عصب بویایی خود شوند. با اطمینان از انجام این عمل توسط یک جراح بینی با تجربه مانند دکتر لیلا ملکی می‌توان از این عوارض جانبی جراحی بینی جلوگیری کرد.

کلام آخر

اگر از شکل یا عملکرد بینی خود ناراضی هستید، ممکن است کاندیدای خوبی برای جراحی زیبایی بینی باشید. البته هر جراحی عوارض جانبی خود را به همراه دارد که موقتی است و به مرور زمان بر طرف می‌شود از دست دادن حس بویایی و چشایی بعد از جراحی بینی طبیعی و موقتی است. اگرچه خطر از دست دادن دائمی بویایی بسیار نادر است، اما بهترین راه برای به حداقل رساندن خطرات و عوارض، انتخاب یک جراح بینی با تجربه برای جراحی بینی است.

نمونه جراحی های بینی ( قبل از این که سایت را ترک کنید حتماً پیشنهاد میشه نمونه جراحی های دکتر را مشاهده کنید)

دکتر لیلا ملکی

متخصص جراحی گوش و حلق و بینی و سرو گردن