عمل پولیپ بینی، راهکار بهبود تنفس و گرفتگی بینی

عمل پولیپ بینی به منظور درمان توده‌های انگور مانند داخل بینی انجام می‌شود. هدف اصلی این عمل جراحی، بهبود چشایی، بویایی، کاهش خروپف و همچنین بهبود عملکرد تنفسی است. در این عمل، جراح ممکن است به درخواست بیمار عمل زیبایی بینی را هم انجام دهد.

آیا پزشک عمل پولیپ بینی را برای شما توصیه کرده است؟ برخی از افراد به مشکلاتی مانند پولیپ بینی مواجه‌اند. پولیپ بینی در واقع تورم‌هایی به اندازه انگور در پوشش بینی هستند. پولیپ‌ها می‌توانند به حالت‌های مختلفی در بینی ایجاد شوند و موجب انسداد بینی شما شوند.

در بسیاری از مواقع پولیپ‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کنند، اما در اکثر موارد ممکن است موجب بروز مشکلاتی خصوصاً کاهش حس بویایی یا ایجاد عفونت‌های سینوسی شوند.

در واقع پولیپ‌های بینی را می‌توان توده‌های خوش‌خیمی در نظر گرفت که می‌توانند در نزدیکی جلوی بینی، دورتر یا در سینوس‌ها قرار بگیرند. برای رفع مشکلاتی که به دنبال پولیپ‌ها ایجاد می‌شوند یکی از روش‌های انتخابی جراحی یا پولیپکتومی بینی است.

این روزها افراد بسیار زیادی را می‌توان یافت که از پولیپ بینی رنج می‌برند و سعی دارند تا با انجام عمل پولیپ بینی برای همیشه از شر این بیماری خلاص شوند. در حال حاضر روش‌های مختلفی برای جراحی پولیپ بینی وجود دارند که هر کدام ویژگی‌ها و ساختار خاص خود را دارند. برای هر کدام از این روش‌ها بایستی به نکات و مراقبت‌های خاصی توجه داشته باشید؛ چرا که این مراقبت‌ها می‌توانند تاثیرات بسیار زیادی بر روی نتایج دریافتی شما داشته باشند.

عمل پولیپ بینی را در هر سنی می‌توان انجام داد اما بهترین زمان برای این عمل بازه سنی 20 تا 50 سالگی است. انتخاب یک پزشک معالج مجرب در این زمینه اهمیت بسیار زیادی دارد و موضوعی است که توصیه داریم به سادگی از کنار آن عبور ننمایید. هم‌چنین، در راستای مدت زمان انجام این عمل جراحی بایستی براساس تعداد پولیپ‌ها، اندازه آن‌ها و روش‌های جراحی تصمیم گرفت.

بیشتر بخوانید  فواید جراحی زیبایی بینی

عمل پولیپ بینی و روش‌های آن

در حال حاضر روش‌های متفاوتی برای درمان پولیپ بینی وجود دارند که شامل داروهای گیاهی نیز می‌شوند؛ اما لازم است بدانید عمل پولیپ بینی بهترین روش برای درمان این بیماری به شمار می‌رود. جراحی بینی به سه روش انجام می‌پذیرد که در ادامه به بررسی دقیق‌تر هر کدام خواهیم پرداخت.

جراحی پولیپکتومی بینی

از این روش به عنوان متداول‌ترین راهکار برای درمان پولیپ بینی یاد می‌شود. این جراحی را می‌توان با استفاده بی‌حسی و یا بیهوشی انجام داد و نکته‌ای که وجود دارد این است که در این راستا پزشک شما بایستی تصمیم بگیرد. عملکرد این نوع عمل پولیپ بینی به این شکل است که پزشکان متخصص گوش و حلق و بینی ابتدا دستگاه‌های خاصی وارد بینی نموده و در گام بعد اقدام به جدا نمودن پولیپ‌های ایجاد شده در بینی شما می‌نمایند. توصیه داریم چنین درمان‌هایی را حتما به پزشکان مجرب هم‌چون دکتر لیلا ملکی بسپارید.


جراحی آندوسکوپی سینوسی

دومین راهکار برای این نوع عمل بینی و از بین بردن پولیپ بینی روش آندوسکوپی سینوسی است که عمدتا زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نتوان با استفاده از روش قبل پولیپ را درمان نمود. پزشکان این روش را زمانی کاربردی می‌دانند که اندازه پولیپ‌ها بزرگ شده و با استفاده از دستگاه‌های مکش نتوان آن‌ها را از بخش داخلی بینی جدا کرد. در این روش ابتدا بیمار با استفاده از بی‌حسی و یا بیهوشی برای جراحی آماده می‌شود. در گام بعد یک لوله باریک و نازک توسط پزشک وارد بینی بیمار شده و وضعیت و مکان دقیق قرارگیری پولیپ مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نکته‌ای که لازم است بدانید این است از بین بردن پولیپ‌ها نیز در این روش به همین لوله‌های باریک و نازک انجام می‌پذیرد و پس از پایان فرآیندهای موردنیاز، پزشک بخش داخلی بینی را با آب نمک و یا اسپری شستشو می‌دهد. این کار در عمل پولیپ بینی موجب جلوگیری از ایجاد دوباره پولیپ بینی شده و التهابات به وجود آمده را از بین می‌برد.


عمل پولیپ بینی با لیزر

این روزها با توجه به رشد و پیشرفت قابل توجه‌ای که در عرصه پزشکی شاهد می‌باشید عمل پولیپ بینی با استفاده از لیزر نیز انجام می‌پذیرد. در این روش از اشعه‌های خاصی برای از بین بردن پولیپ‌ها استفاده می‌شود و زمانی کاربرد دارد که اندازه پولیپ‌ها کوچک باشد. این روش اثربخشی بسیار زیادی داشته و می‌تواند به افرادی که از پولیپ بینی رنج می‌برند کمک‌های شایانی نماید.

بیشتر بخوانید  جراحی همزمان بینی و پلک

انجام هم‌زمان عمل پولیپ بینی و دیگر جراحی‌ها

آیا می‌توان به طور هم‌زمان عمل پولیپ بینی و دیگر جراحی‌ها را انجام داد؟ این پرسشی است که ممکن است ذهن شما را نیز به خود مشغول نموده باشد. در پاسخ به این پرسش باید بگوییم بله امکان انجام هم‌زمان جراحی پولیپ بینی با دیگر جراحی‌ها وجود دارد.

برخی ممکن است به انحراف بینی نیز مبتلا باشند. در چنین شرایطی می‌توان علاوه بر درمان انحراف بینی اقدام به درمان پولیپ نیز نمود. هم‌چنین، هم‌زمان با عمل زیبایی بینی امکان جراحی پولیپ بینی وجود دارد.

مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از جراحی پولیپ بینی

  • در این بخش از نوشتار خود قصد داریم تا به بررسی مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از عمل پولیپ بینی پرداخته و در این راستا اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. توجه داشته باشید، پس از پایان عمل جراحی خود لازم است تا نکات مهمی را رعایت کنید. این نکات می‌توانند اثرات قابل توجه‌ای روی نتایج نهایی جراحی شما داشته باشند؛ بنابراین توصیه داریم به سادگی از کنار آن‌ها عبور ننمایید. از مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از عمل پولیپ بینی موارد زیر را می توان تشریح نمود.
  • از قرارگرفتن در مناطقی که گرد و غبار دارد اجتناب نمایید.
  • به مدت 2 هفته استعمال دخانیات را قطع کنید.
  • به مدت 2 هفته مصرف نوشیدنی‌های گرم را کنار بگذارید.
  • طبق دستورات پزشک خود عمل نموده و تمامی داروهای تجویز شده را مرتب مصرف کنید.
  • از انجام حرکات سنگین و فعالیت‌های ورزشی بپرهیزید.
  • حداقل 1 هفته رانندگی نکنید.

فراموش نکنید که تمامی مراقبت‌های ذکر شده تاثیرات بسیار زیادی بر جلوگیری از خونریزی بینی شما خواهد داشت. شما پس از پایان عمل پولیپ بینی می‌توانید لیست کاملی از مراقبت‌ها را از پزشک خود دریافت نمایید.

هزینه‌های عمل پولیپ بینی چقدر است؟

در راستای هزینه عمل پولیپ بینی نمی‌توان نظر قطعی داد چرا که این امر به فاکتورها و عامل‌های خاصی بستگی دارد. اگر بخواهیم اشاره‌ای کوتاه به مهم‌ترین عامل‌های تعیین قیمت جراحی پولیپ بینی داشته باشیم می‌توان تخصص پزشک، هزینه‌های مربوط به مراقبت‌ها، نوع کلینیک و امکانات آن، اندازه و ابعاد پولیپ و روش‌های مورد استفاده برای درمان را نام برد که هر کدام اهمیت بسیار زیادی دارند.

عمل پولیپ بینی چند ساعت طول می کشد؟
بیشتر بخوانید  ضربه به بینی بعد از عمل بینی

هم‌چون هزینه‌ها در راستای مدت زمان موردنیاز برای انجام عمل پولیپ بینی نیز نمی‌توان نظر دقیقی داد. این امر براساس روش جراحی، اندازه‌های پولیپ، محل قرارگیری و تعداد پولیپ‌ها تعیین می‌گردد. با توجه به این موضوع می‌توان گفت عمل پولیپ ممکن است از نیم ساعت تا چند ساعت طول بکشد.

در پایان

توصیه داریم برای درمان پولیپ بینی پزشکانی را انتخاب کنید که در این زمینه دانش و مهارت بسیار بالایی دارند؛ چرا این امر ارتباط مستقیمی با بهبود شما دارد.

نمونه جراحی های بینی ( قبل از این که سایت را ترک کنید حتماً پیشنهاد میشه نمونه جراحی های دکتر را مشاهده کنید)

دکتر لیلا ملکی

متخصص جراحی گوش و حلق و بینی و سرو گردن