جراحی انحراف بینی

همانطور که می دانید جراحی بینی در ایران جز چندین جراحی متداول به شمار می آید. افرادی زیادی با هدف زیبایی خواستار چنین جراحی هستند. گرچه ایران در این جراحی از رسته سردمداران است، اما همچنان افراد زیادی بعد از جراحی با رضایت کامل از مطب جراحان بینی خارج نمی شوند و سرآخر کارشان به جراحی های ترمیمی بینی می افتد.

در این میان افرادی نیز هستند که هدفشان از جراحی بینی تنها بحث درمانی است. برای مثال افرادی که دچار پولیپ و یا انحراف بینی هستند اغلب برای درمان این عوارض به جراحی بینی روی می آورند.

انحراف تیغه بینی چیست؟

پس از وارد شدن ضربه به بینی، احتمال بالایی جهت ایجاد انحراف در تیغه غضروفی بینی، وجود دارد. انحراف ایجاد شده در تیغه می تواند به صورت بسیار جزئی و قابل چشم پوشی رخ دهد، یا در مواردی که شدت ضربه ی وارد شده بسیار زیاد باشد، احتمال انحراف کامل تیغه و مسدود کردن یکی از سوراخ های بینی توسط آن، وجود دارد. در صورتی که آسیب تیغه ی بینی بسیار شدید باشد، نمای خارجی بینی را نیز تحت تاثیر قرار داده و باعث ایجاد فرم نامناسب در آن، خواهد شد. در اینگونه موارد، افراد مختلف برای رفع نقص ایجاد شده به پزشک متخصص جراح پلاستیک مراجعه می کنند و پس از انجام مشاوره های تخصصی برای انجام جراحی اصلاح نواقص سپتوم بینی، اقدام می نمایند.

انحراف-تیغه-بینی

در واقع انحراف بینی واژه ای است، که برای بیان تغییر حالت آناتومیک تیغه ی میانی بینی بکار برده می شود. این تیغه ی غضروفی و ظریف، نسبت به سایر ساختارهای استخوانی بینی، حساس تر است و احتمال شکستگی و انحراف آن، بیشتر است. در معاینه ی بینی شخصی که دچار انحراف تیغه بینی شده باشد، می توان با استفاده از اسپکولوم سایز مناسب، به صورت افقی، حفرات بینی را معاینه نمود. لازم است دقت کنید در صورتی که هماتوم یا لخته روی سپتوم تشکیل شده باشد؛ فورا به متخصص ENT اطلاع دهید؛ زیرا این هماتوم در صورت عدم رسیدگی  و غفلت از آن، می تواند به پرفوراسیون سپتوم بینی ختم شود. در اغلب افرادی که دچار انحراف در بینی خود هستند، یک سوراخ بینی از سوراخ مجاور خود، کوچکتر خواهد شد و حتی ممکن است به طور کلی بسته شده و امکان تنفس از طریق آن وجود نداشته باشد.

علائم شایع در بروز انحراف بینی

در بسیاری از موارد ممکن است فرد حتی متوجه وجود انحراف در ساختار بینی خود نشده باشد و تنها با انجام معاینات دقیق پزشکی، وجود انحراف تشخیص داده شود. ولی به طور کلی ممکن است برخی علائم خاص از جمله موارد زیر، در این افراد وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید  بهترین سن جراحی بینی

گرفتگی بینی

این عارضه می تواند باعث دشواری تنفس از طریق یک یا هر دو سوراخ بینی شده باشد. در مواردی که فرد دچار بیماری های تنفسی همچون: آنفلوآنزا یا بروز آلرژی های فصلی شده باشد، گرفتگی و احتقان بینی به مراتب واضح تر خواهد شد.

خونریزی (Bleeding)

انحراف تیغه بینی میتواند منجر به ایجاد خشکی مخاط بینی شده و از این طریق باعث بروز اپیستاکسی در بیمار شده باشد. البته در این موارد می توان با استفاده از چرب و مرطوب نگه داشتن حفرات بینی، از بروز خونریزی پیشگیری بعمل آورد.

درد

در صورتی که تیغه ی بینی به شدت منحرف شده باشد، امکان بروز درد در همان سمت صورت فرد وجود دارد.

خس خس کردن

در افرادی که به دنبال تروما به بینی دچار تنفس صدادار حین خواب می شوند، احتمال آسیب و انحراف تیغه بینی بسیار بالا است. البته این علامت در کودکان به مراتب بیشتر دیده می شود. البته در صورتی که بافت بینی پس از ضربه، متورم شده باشد نیز، احتمال تنفس صدادار بیشتر می شود.

یک طرفه خوابیدن

. در برخی از افراد، همواره خوابیدن به یک سمت خاص ترجیح داده می شود. علت این امر این است که در خوابیدن به سمت مورد نظر، تنفس بیمار راحت تر خواهد بود. این امر می تواند ناشی از انحراف تیغه بینی و بسته بودن یک سمت سوراخ بینی باشد.

 

 

 

جراحی بینی مردان

در این جراحی ها بیماران می توانند ضمن برخورداری بهره مندی از جراحی درمانی بینی، از جراحی زیبایی نیز بهره مند شوند.

در ادامه به تشریح یکی از این بیماری ها به نام جراحی انحراف بینی می پردازیم:

ساختار و آناتومی بینی

اگر بخواهیم ساختار بینی را تشریح کنیم، باید بگوییم بینی متشکل از چندین ساختار است، استخوان بینی، دو غضروف در بالا و دو غضروف در پایین بینی و غضروف بزرگ در مرکز بینی که سپتوم یا تیغه بینی نامیده می شود، که انحراف بینی متوجه انحراف در سپتوم و تیغه بینی است.

در برخی مواقع با وجود ظاهر طبیعی بینی فرد با انحراف داخلی بینی مواجه می شود. در این افراد گرچه نمای بینی انحراف تیغه را نمایان نمی کند، اما موجب مشکلاتی نظیر مشکلات تنفسی برای آن ها می شود.

بیشتر بخوانید  همه چیز درباره جراحی بینی

علت انحراف بینی چیست؟

دلایل مختلفی می تواند انحراف بینی را موجب شود که در ادامه به آن می پردازیم:

مشکلات مادرزادی

تنگی رحم می تواند باعث ایجاد فشار بر صورت جنین و در نتیجه تغییر شکل بینی او شود. علاوه بر این، تنگ بودن کانال دهانه رحم در زمان تولد جنین نیز می تواند با ایجاد فشار بر تیغه بینی باعث بروز انحراف بینی در جنین شود.

مشکلات در مراحل رشدی

شاید در مواردی جنین با سلامت کامل در ناحیه صورت متولد شود، اما در طول زمان رشد، دچار انحراف بینی شود.

ضربه به بینی

شق سومی نیز وجود دارد که افراد با وجود رشد مناسب و طبیعی بینی در طول زندگی، به دلیل ضربه به بینی دچار انحراف بینی خواهند شد.

نتیجتا انحراف بینی، ناشی از رشد غیر عادی تیغه بینی و یا نتیجه ضربه بینی خواهد بود.

با این علائم امکان انحراف بینی وجود دارد؟

زمانی که تیغه میانی بینی به سمت چپ و یا راست منحرف می شود موجب بروز علائمی خواهد شد که در ادامه می خوانید:

 • مشکلات تنفسی
 • خروپف
 • خشکی دهان در زمان خواب
 • مشکلات بویایی
 • آبریزش بینی
 • ایجاد ترک در تیغه بینی به علت خشکی
 • عفونت های سینوسی

چطور انحراف بینی خفیف را درمان می کنند؟

در صورتی که انحراف بینی افراد خفیف باشد، جراح بینی با تجویز اسپری های مرطوب کننده بینی که موجب مرطوب شدن ساختار داخل مثل تیغه بینی می شود، بیمار را از انجام جراحی بینی مبری می کند.

جراحی زیبایی انحراف بینی

 

چه مقدار جراحی انحراف بینی موجب تغییر نمای ظاهری می شود؟

پاسخ این سوال بسته به هدف بیمار از جراحی بینی است. گاها افراد با توجه به بیماری که دارند می خواهند ضمن انجام این جراحی نوعی جراحی زیبایی را نیز انجام دهند. در مقابل افرادی نیز هستند که به امید جراحی زیبایی بینی، این جراحی درمانی را انجام می دهند غافل از این که این جراحی تنها  به منظور ترمیم تیغه بینی صورت می گیرد.

سن مناسب برای جراحی انحراف بینی

شما خواننده عزیز باید توجه داشته باشید که بینی به عنوان عضوی از بدن شناخته می شود که در طول زندگی دائما در حال رشد است. افرادی که با علت مادرزادی به این بیماری مبتلا هستند، باید تا زمان رشد کامل این جراحی راربه تعویق بیندازند تا حداقل بینی به رشد طبیعی خود رسیده باشد.

برخی از نمونه کار های جراحی بینی دکتر لیلا ملکی جراح بینی در تهران :

چه زمانی باید برای جراحی انحراف بینی اقدام کرد؟

در ابتدا باید عنوان کنیم که درمان دارویی برای این عارضه وجود ندارد، چراکه مشکل متوجه تیغه غضروفی است، به همین دلیل دارویی که بتواند این تیغه را در جای مناسب خود قرار دهد و انحرافات آن را درمان کند وجود ندارد. از این رو اگر انحراف بینی موجب مختل شدن راه تنفسی بیمار نشود و مشکلات خواب و … را به وجود نیاورد، شخص ملزم به انجام این جراحی نخواهد بود. البته بیماران باید توجه داشته باشند برخی مشکلات خواب نظیر خرو پف، می تواند دلیل دیگری غیر از انحراف بینی داشته باشد که با جراحی انحراف بینی درمان نشود.

بیشتر بخوانید  ضربه به بینی بعد از عمل بینی

از این به بیماران توصیه می شود در باره نتیجه جراحی با بهترین جراح بینی صحبت کنند. که این امر نیز نیازمد بررسی و معاینه دقیق بینی خواهد بود.

همانطور که می دانید جراحی بینی در ایران جز چندین جراحی متداول به شمار می آید. افرادی زیادی با هدف زیبایی خواستار چنین جراحی هستند. گرچه ایران در این جراحی از رسته سردمداران است، اما همچنان افراد زیادی بعد از جراحی با رضایت کامل از مطب جراحان بینی خارج نمی شوند و سرآخر کارشان به جراحی های ترمیمی بینی می افتد. برای دریافت مشاوره و راهنمایی از خانم دکتر لیلا ملکی در خصوص  جراحی انحراف بینی می توانید با شماره تلفن های 22092813-021 در تماس بوده و یا از اینستاگرام دیدن فرمایید.

 

جراحی انحراف بینی با لیزر

برخی افراد به راحتی در دام تبلیغاتی این چنینی می افتند. بایئ توجه داشته باشید لیزر درمانی با تمام گستره این که دارد در جراحی ها ی بینی جایگاهی نخواهد داشت، چراکه این جراحی منوط به تغییر ساختار بینی است و تنها کاری که لیزر می تواند انجام دهد، تغییرات مشکلات پوستی بینی خواهد بود.

مراقبت های بعد از جراحی انحراف بینی

این جراحی نیز می تواند به مانند جراحی زیبایی بینی با بیهوشی عمومی انجام شود.

افرادی گه جراحی انحراف بینی را انجام می دهند باید توجه داشته باشند:

 • هنگام عطسه برای جلوگیری از فشار بر بینی دهان را باز نگه دارند.
 • تا بعد از 24 ساعت از جراحی از مواد مخصوص برای شستشوی بینی استفاده کنند.
 • از خالی کردن بینی و تمیز کردن آن با فشار زیاد بپرهیزند.
 • در زمان استراحت از دو بالشت زیر سر استفاده کنند.
 • جهت کاهش کبودی ناشی از جراحی از کمپرس یخ استفاده کنند.
 • از داروهایی که جراح برای آن ها تجویز کرده است، می توانند در صورت بروز درد استفاده کنند.
 • به طور جدی از مصرف الکل خودداری کنند.
 • مصرف مواد غذایی را با مایعات شروع کنند.

سخن پایانی

اگرچه جراحی انحراف بینی با تغییر شکل ظاهر بینی همراه نخواهد بود، اما این امر موجب سهل انگاری در انتخاب بهترین جراح بینی را توجیه نخواهد کرد. بیماران باید توجه داشته باشند در صورت اقدام به این جراحی می بایست تحقیقات لازم را در خصوص بهترین جراح بینی به عمل آورند تا جراحی درمانی مطلوبی را رقم زنند. به علاوه افرادی که به دلایل شخصی خواهان انجام این جراحی با جراح خانم هستند، می توانند با جستوجو در موتورهای جستوجوگر بهترین جراح بینی خانم را انتخاب کنند.

 

نمونه جراحی های بینی ( قبل از این که سایت را ترک کنید حتماً پیشنهاد میشه نمونه جراحی های دکتر را مشاهده کنید)

دکتر لیلا ملکی

متخصص جراحی گوش و حلق و بینی و سرو گردن