ورزش بعد از عمل بینی ممکن است؟

ممکن است بعد از عمل بینی، متوجه شوید که بهبودی شما سریع‌تر و آسان‌تر از آن‌چه پیش بینی کرده بودید، پیش رفته است. ممکن است آن‌قدر حس بهبودی و خوب بودن داشته باشید که بخواهید دوباره تمرین‌های ورزشی‌تان را از سر بگیرید. پس این یک خبر عالی است؛ درست است؟ خوب، حتی اگر شما احساس سر زندگی می‌کنید و روی ابرها راه می‌روید، شاید بدن شما هنوز به این آمادگی نرسیده باشد. ورزش بعد از عمل بینی نیاز به گذر زمان دارد.


ورزش بعد از عمل بینی

در ادامه دقیقا به همین موضوع می‌پردازیم. این‌که بعد از جراحی بینی سپری کردن دوران نقاهت چقدر زمان می‌برد و نهایتا چه زمانی می‌توانید به فعالیت‌های پر جنب و جوش و ورزش کردن برگردید.

زمان نقاهت و بهبودی

بسیاری از کسانی که عمل بینی انجام می‌دهند تمایل دارند فعالیت‌های عادی خود را در اسرع وقت پس از رینوپلاستی از سر بگیرند. با این حال حتی در صورت انجام  جراحی‌های دیگر صورت شبیه به جراحی زیبایی بینی، هر کاری که با بدن خود انجام می دهید می‌تواند بر میزان بهبودی صورت شما تأثیر بگذارد. بعد از هر عمل جراحی، بدن شما برای ترمیم خود سخت تلاش می‌کند و بنابراین نیاز به استراحت، مایعات کافی و غذاهای مغذی دارد تا سریع به روزهای اوج خود بازگردد.

بافت داخل بینی شما بعد از جراحی نرم هستند و به بهبودی نیاز دارند، و هم‌چنین به شدت مستعد خونریزی هستند. انجام ورزش بعد از عمل بینی می‌تواند در بهبودی شما اختلال ایجاد کند. از آن‌جا که ورزش باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می‌شود و می‌تواند باعث خونریزی بینی، کبودی و یا بروز عوارض دیگر بعد از جراحی شود، به همین دلیل باید از چیزی فراتر از پیاده روی سبک خودداری کنید.

بسیاری از افراد هم‌چنین این نگرانی را دارند که آیا ورزش بر ظاهر آن‌ها در طول دوره بهبودی تأثیر خواهد گذاشت یا خیر. تورم بعد از عمل یک فرآیند آهسته و پایدار در روند از بین رفتن است. از طرفی ورزش باعث افزایش جریان خون در بینی می‌شود و اغلب منجر به افزایش موقتی تورم خواهد شد. معمولا پس از چند ساعت همه چیز به حالت عادی برمی‌گردد، و اثر ورزش با گذشت هفته‌ها پیش از ناپیدشدن کامل، کمتر آشکار می‌شود.


برای ورزش بعد از عمل بینی چه مدت باید منتظر بمانیم؟

حدود شش هفته طول می‌کشد که اجزای بینی خود را به حالت اول برگردانند؛ بنابراین بعد از این مدت شما می‌توانید تمرینات معمول خود را از سر بگیرید. بعد از گذشت ۸ هفته، بیشتر بیماران می‌توانند تمرینات ملایم و کم خطر و غیر تماسی مانند شنا و دوچرخه سواری را از سر بگیرند. فقط در ورزش‌هایی که به فعالیت بدنی زیاد نیاز دارند ، از جمله ایروبیک پر تحرک یا طناب زدن و پریدن باید مراقب باشید. در این دوره باید از دویدن نیز جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید  عمل پولیپ بینی، راهکار بهبود تنفس و گرفتگی بینی

از آن‌جا که مدتی از فضای ورزش و تمرین‌های خود دور بوده‌اید، باید بازگشت به روال عادی را تسهیل کنید. برای رسیدن به آمادگی بدنی پیش از جراحی بینی سخت‌ترین تمرین‌های ایروبیک را انجام ندهید و سعی نکنید همان مسیری را که قبل از عمل جراحی کوچک کردن بینی طی کرده بودید، را پیش بگیرید. با وزنه‌های سبک‌تری شروع کنید و همان‌طور که بدن شما طی چند هفته خودش را به حالت اول باز می‌گرداند.  اگر احساس ناراحتی کردید و اذیت شدید یا این‌که در بینی خود احساس لرز داشتید، تمرین را به سرعت متوقف کنید. این روش بدن شما برای هشدار دادن است به بیان ساده‌تر بدنتان به شما می‌گوید سخت نگیرید.

شما برای از سرگیری ورزش‌های تماسی باید حتی بیشتر صبر کنید. چرا که قطعا  نمی‌خواهید به بینی جدیدتان آسیبی برسد؛ ضربه خوردن به بینی بعد از جراحی زیبایی می تواند به اجزای بینی و ظاهر آن آسیب برساند. و حتی خودتان را در معرض آسیب جدی قرار دهد!

بسکتبال، فوتبال، بیس بال یا هر ورزش که در آن به صورت بالقوه احتمال برخورد توپ یا شخص دیگری به شما و صورت‌تان وجود دارد، را باید دست کم تا ۶ ماه بعد از جراحی زیبایی بینی فراموش کنید .در صورتی که ورزش خاصی را دنبال می‌کنید، از جراح خود بخواهید که برای دوره بهبودی دستورالعمل‌های خاصی را به شما بدهد. وسایل محافظتی مانند: ماسک روی صورت و کلاه ایمنی می‌تواند برای مدتی توصیه شود.


بازگشت به زندگی

اگرچه برای‌تان به عنوان یک عاشق ورزش سخت است که در تمرینات خود وقفه بیاندازید، اما به یاد داشته باشید که این دوره فقط یک استراحت موقتی است. پس بهتر است از بدن و بینی جدید خود بعد از عمل جراحی محافظت کنید. چند روش خاص وجود دارد که می‌توانید به‌واسطه آن‌ها روند بهبود خود را تقویت کنید. برخی خوراکی‌ها مانند: زردچوبه، زنجبیل، آناناس و زغال اخته خاصیت ضد التهابی طبیعی دارند. افزایش مصرف آن‌ها بعد از جراحی رینوپلاستی می‌تواند کمی زمان بهبودی شما را کاهش داده و به شما در بهتر شدن کمک کند. مدت زمان خواب و استراحت بسیار مهم است؛ پس زمان زیادی را برای خواب بگذارید و هم‌چنین به آبرسانی به بدن‌تان هم اهمیت دهید. هر دو مورد برای بهبودی سریع ضروری هستند. زمان زیادی نمی‌برد که با یک امتیاز ویژه به سطح آمادگی جسمانی قبلی خود باز خواهید گشت: بینی شما از قبل خیلی بهتر به نظر می‌رسد! در صورت انتخاب یک جراح بینی با تجربه و مراقبت صحیح، ترمیم بینی بعد از جراحی زیبایی می‌تواند سریع و روان باشد.

بیشتر بخوانید  فواید جراحی زیبایی بینی

سوالات متداول

خطرات ورزش خیلی زود بعد از عمل کوچک کردن بینی چیست؟

اگرچه بینی ممکن است به سایر قسمت‌های بدن شما بی‌ربط به نظر برسد، اما هر فعالیتی که انجام می‌دهید تأثیر سیستمیکی دارد که به صورت گسترش می‌یابد. به عبارت ساده، کل بدن پس از هر نوع جراحی پلاستیک صورت از جمله جراحی بینی نیاز به بهبودی دارد.
ورزش متوسط تا شدید ضربان قلب و فشار خون شما را افزایش می‌دهد و شما را در معرض خطر خونریزی بینی، کبودی و سایر عوارض قرار می‌دهد. حداقل، افزایش تورم را تجربه خواهید کرد که می‌تواند روند بهبودی را طولانی کند و بر نتایج شما تأثیر منفی بگذارد.
علاوه بر پایین نگه داشتن ضربان قلب، محافظت از بینی در برابر آسیب بعد از عمل زیبایی بینی بسیار مهم است. همان‌طور که می‌توانید تصور کنید، بافت‌های داخل بینی بسیار شکننده هستند زیرا پس از جراحی بهبود می‌یابند. هر نوع ضربه یا ضربه، حتی به کوچکی دست زدن به بینی برای پاک کردن عرق یا برآمدگی بی‌ذهن روی صورت، می‌تواند در زمانی که هنوز در پنجره بهبودی هستید، تأثیر منفی بر نتایج عمل داشته باشد.
برای محافظت از نتایج آینده خود (و برای محافظت در برابر نیاز به یک روش تجدید نظر)، بهتر است با صبر و حوصله ورزش را در 6 هفته اول پس از جراحی معرفی کنید.
اگر احساس سبکی سر دارید، اگر احساس درد یا ضربان در بینی خود کردید، یا اگر متوجه افزایش تورم شدید، ورزش را متوقف کنید. پس از بهبودی کامل از عمل، زمان زیادی برای بازگشت به سطح تناسب اندام قبل از جراحی وجود خواهد داشت.

6 هفته یا بیشتر پس از جراحی رینوپلاستی امکان بازگشت به ورزش حرفه‌ای است؟

برای اکثر افراد، 6 هفته کامل طول می‌کشد تا بافت‌های ساختاری بینی به هم بچسبند. در حالی که این بدان معناست که شما برای بازگشت به تمرینات با شدت بالا ایمن هستید، باید از ورزش‌های تماسی خودداری کنید، مگر این‌که پزشک‌تان توصیه متفاوتی داشته باشد.
در حالی که هر بیمار منحصر به فرد است، ممکن است چندین ماه یا حتی یک سال طول بکشد تا به طور کامل پس از جراحی بینی بهبود یابد. حتی پس از 6 هفته، در صورت بروز هرگونه ضربه، بینی ممکن است هم‌چنان به شدت مستعد آسیب باشد. همه بیماران باید قبل از شرکت در ورزش‌های تماسی از جراح خود مجوز بگیرند. اگر در ورزش‌های تماسی مانند فوتبال شرکت می‌کنید، از شما بخواهید که یک ماسک محافظ صورت به شما تعبیه شود، که ممکن است پزشک از شما بخواهد تا مدتی از آن استفاده کنید.
تلاش برای بهبودی خیلی سریع و خیلی زود به طور بالقوه می‌تواند نتایجی را که برای آن تلاش زیادی کرده‌اید خنثی کند. اگرچه ممکن است دراز کشیدن ناامیدکننده باشد، اما از صبور بودن با بدن خود و رفتار مهربانانه با آن در حین بهبودی پشیمان نخواهید شد.

بیشتر بخوانید  هر آنچه باید در مورد جراحی ترمیمی بینی بدانید

در نهایت

با توجه به مطالعاتی که به طور مختصر از این نوشتار انجام شد می‌توانید نکات مهمی در خصوص انجام ورزش بعد از عمل بینی کسب کنید و پس از رعایت آن‌ها به ورزش مورد علاقه‌تان بازگردید.

نمونه جراحی های بینی ( قبل از این که سایت را ترک کنید حتماً پیشنهاد میشه نمونه جراحی های دکتر را مشاهده کنید)

دکتر لیلا ملکی

متخصص جراحی گوش و حلق و بینی و سرو گردن