درمان حساسیت با جراحی بینی

آلرژی و حساسیت به هر چیز و در هر شکل می تواند کاسه ی صبر شما را لبریز کند و حتی برخی مواقع ممکن است زندگی و فعالیت های روزمره شما را تحت تاثیر قراردهد. این حساسیت می تواند ناشی از مواد غذایی، فصل بهار و زمان گرده افشانی گلها باشد.

درمان حساسیت با جراحی بینی

اما آلرژی چیست؟ بدن انسان در هنگام آلرژی چه واکنشی نشان می دهد؟ و برای کنترل آن چه کارهایی می توان انجام دهد؟ آیا درمان حساسیت با جراحی بینی امکان پذیر است؟ برای یافتن پاسخ تمام این سوالات تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی از این معضل در اختیارتان قرار دهیم.

همه چیز در مورد آلرژی یا حساسیت

شاید برایتان جالب باشد بدانید که دلیل بروز آلرژی و حساسیت در بدن چیست؟ آلرژی در واقع واکنش سیستم ایمنی بدن به عوامل خارجی است که برای بدن خطری ندارد. اگر بخواهیم این موضوع را با ذکر مثالی توضیح دهیم می توانیم اینگونه بیان کنیم که فرض کنید شما فردی هستید که مبتلا به آلرژی فصلی می باشید و در فصل گرده افشانی گلها بدن شما واکنش آلرژیک از خود بروز می دهد. در چنین زمانی بدن گرده افشانی گل ها را یک عامل خارجی می پندارد و همین عامل سبب می شود تا سیستم ایمنی بدن تولید به پادتن جهت از بین بردن این عامل خارجی نماید.

آلرژی و جراحی بینی

علائم آلرژی و حساسیت را بشناسید

بدن شما در مواجه به عواملی که نسبت به آن حساس است نشانه هایی را از خود بروز می دهد و با شناخت این نشانه ها می توانید مطلع شوید که بدنتان با این عوامل از خود واکنش نشان داده است، در ادامه به تعدادی از این نشانه ها اشاره می نماییم که عبارت است از:

  • سرفه
  • عطسه
  • خستگی
  • تورم پلک ها
  • گرفتگی بینی
  • آبریزش بینی

البته بروز این عوامل و نشانه ها در همه ی افراد به یک شکل و به یک اندازه نیست. به طور کلی می توان این نشانه ها را به دسته ی خفیف، متوسط و حاد تقسیم بندی کرد. در مواردی که فرد مبتلا به آلرژی از نوع حاد است ممکن است فرد از انجام فعالیت های روزمره ی خود عاجز و ناتوان شود.

نکته ی قابل توجه برای نشانه های آلرژی این است که علائم فقط به این نشانه ها محدود نمی شود و گاهی با بلعیدن و خوردن عاملی که بدن شما نسبت به آن حساس است می تواند واکنش های زیر را به همراه داشته باشد.

توصیه‌های قبل از جراحی بینی مبتلایان آلرژی

در صورت مبتلا به آلرژی بایستی زمانی را برای جراحی بینی انتخاب نمایید که آلرژی شما عود نکرده باشد، لذا مهمترین اقدام قبل از جراحی در چنین مواقعی انتخاب زمان مناسب برای جراحی بینی می باشد.

بیشتر بخوانید  بهترین جراح بینی در تهران و شناخت یک جراح خبره

برای کنترل آلرژی و حساسیت خود می توانید داروهای را با تجویز متخصص گوش و حلق و بینی مصرف نمایید.

همچنین سعی نمایید قبل از جراحی بینی از قرار گرفتن در معرض عواملی که سبب بروز آلرژی شما می شوند، اجتناب ورزید.

روش‌های جهت کنترل آلرژی

روش های متعددی می تواند به کنترل آلرژی شما کمک نماید که این موارد عبارت است از:

  • قرار نگرفتن در معرض عوامل تشدید کننده آلرژی
  • استفاده از سرم های شستشو برای مخاط بینی
  • مصرف داروهای مورد نیاز با تجویز پزشک

سوالات متداول

شرایط جراحی بینی در افرادی که آلرژی دارند چگونه است؟

پس از جراحی بینی احساس گرفتگی بینی وجود خواهد داشت و در صورت آنکه یک واکنش آلرژیک افزوده شود، بهبود ناراحت کننده خواهد بود.
در صورت ابتلا به آلرژی داروهایی وجود دارد که بایستی به مدت چند هفته قبل از جراحی بینی مصرف شود و همچنین برخی از داروها بایستی قطع یا جایگزین شوند.

آیا ممکن است بعد از جراحی دچار آلرژی بینی شویم؟

از سوالات شایع در میان افرادی که تصمیم به جراحی بینی دارند این است که آیا امکان ابتلا به آلرژی بینی وجود دارد؟ گفتنی است که احتمال بروز آلرژی بسیار کم خواهد بود، اما در برخی مواقع به دلیل جراحی غیراصولی ابتلا به التهاب و آبریزش بینی وجود دارد

در پایان

در ابتدا باید از این موضوع مطلع باشید که آلرژی یک مشکل در ساختار بینی نیست و بر اثر واکنش های نامناسب در سیستم ایمنی بدن در فرد ایجاد می شود، پس با توجه به این موضوع باید بدانید که درمان آلرژی از طریق جراحی امکان پذیر نمی باشد. اما در برخی موارد بعد از جراحی بینی این عارضه تا حدودی کنترل می شود اما درمان قطعی و کامل آن با جراحی بینی امکان نخواهد داشت.

https://www.aparat.com/video/video/embed/videohash/xrwJM/vt/frame

نمونه جراحی های بینی ( قبل از این که سایت را ترک کنید حتماً پیشنهاد میشه نمونه جراحی های دکتر را مشاهده کنید)

دکتر لیلا ملکی

متخصص جراحی گوش و حلق و بینی و سرو گردن