0910 - 0703090

تهران، زعفرانیه خیابان مقدس اردبیلی،نبش خیابان فرخ،ساختمان فرخ،طبقه ۳،واحد ۳۰۵

درمان حساسیت با جراحی بینی

درمان حساسیت با جراحی بینی

فهرست محتوا

آلرژی و حساسیت به هر چیز و در هر شکل می تواند کاسه ی صبر شما را لبریز کند و حتی برخی مواقع ممکن است زندگی و فعالیت های روزمره شما را تحت تاثیر قراردهد. این حساسیت می تواند ناشی از مواد غذایی، فصل بهار و زمان گرده افشانی گلها باشد.

اما آلرژی چیست؟ بدن انسان در هنگام آلرژی چه واکنشی نشان می دهد؟ و برای کنترل آن چه کارهایی می توان انجام دهد؟ آیا درمان حساسیت با جراحی بینی امکان پذیر است؟ برای یافتن پاسخ تمام این سوالات تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی از این معضل در اختیارتان قرار دهیم.

درمان حساسیت با جراحی بینی

آلرژی یا حساسیت چیست؟

شاید برایتان جالب باشد بدانید که دلیل بروز آلرژی و حساسیت در بدن چیست؟ آلرژی در واقع واکنش سیستم ایمنی بدن به عوامل خارجی است که برای بدن خطری ندارد. اگر بخواهیم این موضوع را با ذکر مثالی توضیح دهیم می توانیم اینگونه بیان کنیم که فرض کنید شما فردی هستید که مبتلا به آلرژی فصلی می باشید و در فصل گرده افشانی گلها بدن شما واکنش آلرژیک از خود بروز می دهد. در چنین زمانی بدن گرده افشانی گل ها را یک عامل خارجی می پندارد و همین عامل سبب می شود تا سیستم ایمنی بدن تولید به پادتن جهت از بین بردن این عامل خارجی نماید.

علائم آلرژی و حساسیت را بشناسید

بدن شما در مواجه به عواملی که نسبت به آن حساس است نشانه هایی را از خود بروز می دهد و با شناخت این نشانه ها می توانید مطلع شوید که بدنتان با این عوامل از خود واکنش نشان داده است، در ادامه به تعدادی از این نشانه ها اشاره می نماییم که عبارت است از:

 • سرفه
 • عطسه
 • خستگی
 • تورم پلک ها
 • گرفتگی بینی
 • آبریزش بینی

البته بروز این عوامل و نشانه ها در همه ی افراد به یک شکل و به یک اندازه نیست. به طور کلی می توان این نشانه ها را به دسته ی خفیف، متوسط و حاد تقسیم بندی کرد. در مواردی که فرد مبتلا به آلرژی از نوع حاد است ممکن است فرد از انجام فعالیت های روزمره ی خود عاجز و ناتوان شود.

نکته ی قابل توجه برای نشانه های آلرژی این است که علائم فقط به این نشانه ها محدود نمی شود و گاهی با بلعیدن و خوردن عاملی که بدن شما نسبت به آن حساس است می تواند واکنش های زیر را به همراه داشته باشد.
 • کهیر
 • کاهش فشار خون
 • شوک
 • بیهوشی

برای جلوگیری از بروز چنین علائمی فرد باید از عواملی که تا این حد به آن آلژی دارد اجتناب کند.

توصیه های قبل از جراحی بینی مبتلایان آلرژی

در صورت مبتلا به آلرژی بایستی زمانی را برای جراحی بینی انتخاب نمایید که آلرژی شما عود نکرده باشد، لذا مهمترین اقدام قبل از جراحی در چنین مواقعی انتخاب زمان مناسب برای جراحی بینی می باشد.

برای کنترل آلرژی و حساسیت خود می توانید داروهای را با تجویز متخصص گوش و حلق و بینی مصرف نمایید.

همچنین سعی نمایید قبل از جراحی بینی از قرار گرفتن در معرض عواملی که سبب بروز آلرژی شما می شوند، اجتناب ورزید.

روش های جهت کنترل آلرژی

روش های متعددی می تواند به کنترل آلرژی شما کمک نماید که این موارد عبارت است از:

 • قرار نگرفتن در معرض عوامل تشدید کننده آلرژی
 • استفاده از سرم های شستشو برای مخاط بینی
 • مصرف داروهای مورد نیاز با تجویز پزشک

آیا ممکن است بعد از جراحی دچار آلرژی بینی شویم؟

از سوالات شایع در میان افرادی که تصمیم به جراحی بینی دارند این است که آیا امکان ابتلا به آلرژی بینی وجود دارد؟ گفتنی است که احتمال بروز آلرژی بسیار کم خواهد بود، اما در برخی مواقع به دلیل جراحی غیراصولی ابتلا به التهاب و آبریزش بینی وجود دارد.

آلرژی و جراحی بینی

شرایط جراحی بینی در افرادی که آلرژی دارند چگونه است؟

پس از جراحی بینی احساس گرفتگی بینی وجود خواهد داشت و در صورت آنکه یک واکنش آلرژیک افزوده شود، بهبود ناراحت کننده خواهد بود.

در صورت ابتلا به آلرژی داروهایی وجود دارد که بایستی به مدت چند هفته قبل از جراحی بینی مصرف شود و همچنین برخی از داروها بایستی قطع یا جایگزین شوند.

در ابتدا با جراح بینی مشورت نموده و سوابق بیماری خود را بدان شرح دهید تا اقدامات لازم و زمان مناسب برای جراحی انتخاب شود.

درمان حساسیت با جراحی بینی

شاید بعد از مطالعه نشانه ها و علائم این سوال برایتان مطرح شود که آیا درمانی برای این مشکل وجود دارد؟ آیا درمان حساسیت با جراحی بینی امکان پذیر است؟ آیا این عارضه قابل کنترل است؟

درمان حساسیت با جراحی بینی

در ابتدا باید از این موضوع مطلع باشید که آلرژی یک مشکل در ساختار بینی نیست و بر اثر واکنش های نامناسب در سیستم ایمنی بدن در فرد ایجاد می شود، پس با توجه به این موضوع باید بدانید که درمان آلرژی از طریق جراحی امکان پذیر نمی باشد. اما در برخی موارد بعد از جراحی بینی این عارضه تا حدودی کنترل می شود اما درمان قطعی و کامل آن با جراحی بینی امکان نخواهد داشت.

سرکار خانم دکتر لیلا ملکی

فارغ التحصیل گوش و حلق و بینی از دانشگاه شهید بهشتی (بیمارستان طالقانی)
.دکتر ملکی دوره عمومی در شهر رشت گذرانده اند
.جراحی پلاستیک بینی و صورت
.جراحی عملکردی اندوسکوپی سینوس

مطالب مرتبط

جراحی بینی

بهترین جراح بینی

بسیاری از افراد از شکل بینی خود ناراضی هستند و تصمیم می گیرند برای تغییر ظاهر یا عملکرد بینی خود ، تحت جراحی بینی قرار بگیرند. برخی

جراحی بینی

شرایط سفر رفتن بعد از جراحی بینی

رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی یکی از محبوب ترین و رایج ترین عمل های جراحی زیبایی است. بسیاری از افرادی که می خواهند این عمل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *