سن مناسب جراحی بینی

سن مناسب جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی یک جراحی بسیار پرطرفدار است که به منزله ی اصلاح شکل بینی و مشکلات آن انجام می شود. افراد به دلایل مختلف و در دوره های مختلفی نیز ممکن است جراحی بینی را انجام دهند. دلایلی مانند شکستگی و ضربه به بینی، انحراف بینی و یا نیاز به تغییر در ظاهر و زیبایی بینی از عمده دلایل جراحی بینی به شمار می رود. قبل از جراحی زیبایی بینی مهم است که شما به رشد کامل استخوان های خود رسیده باشید، که تقریباً در سن 18 سالگی است.

جراحی زیبایی بینی یک جراحی سرپایی است که نیازی به بستری در بیمارستان یا کلینیک ندارد و با بیهوشی عمومی انجام می گردد. جراحی بینی بسیار ساده یا بسیار پیچیده باشد. اگر توسط یک جراح باتجربه به درستی انجام شود، می تواند تفاوت زیادی در ظاهر فرد ایجاد کند.

سن مناسب جراحی زیبایی بینی

سن مناسب جراحی زیبایی بینی برای هر فرد متفاوت است. در ابتدا بایستی بیمار از روند جراحی و خطرات آن آگاهی کامل داشته باشد. جراحی زیبایی بینی یک جراحی بسیار پر طرفدار و ساده است و هیچ محدودیت سنی خاصی برای افراد در سنین بالا که از سلامت کامل برخوردار هستند وجود ندارد و همچنین برای افراد نوجوان و جوان زمانی انجام جراحی امکان پذیر است که رشد جسمی آن ها به اتمام رسیده باشد.

سن مناسب جراحی بینی

رشد جسمی در دختران و پسران متفاوت است و برای دختران تا سن شانزده سالگی و برای پسران تا سن هجده سالگی تخمین زده شده است.

با افزایش سن پوست حالت زیبایی و طراوت خود را از دست می دهد و شروع به افتادن کرده و با چین و چروک های مواجه می شود. نوع پوست در جراحی بینی بسیار حائز اهمیت است و جراحی رینوپلاستی در افراد مسن چالش برانگیز خواهد بود.

سن ایده آل برای جراحی زیبایی بینی چه زمانی است؟

با توجه به اینکه رینوپلاستی جهت درمان مشکلات بینی و اصلاح ظاهری بینی انجام می شود، بهترین زمان برای انجام آن در اوایل جوانی است که با بهترین نتیجه همراه خواهد بود. قبل از انجام جراحی رینوپلاستی آنچه مهم است اینکه رشد کامل استخوان ها به اتمام رسیده باشد سپس جراحی انجام گردد.

جراحی زیبایی بینی در نوجوانان

جراحی زیبایی بینی با تغییر فرم بینی و اصلاح ایرادات و مشکلات ظاهری و درمانی در بین نوجوانان ایرانی در حال افزایش است.

نوجوانان در سنین پایین علاقه زیادی به جراحی بینی دارند. مخصوصا افرادی که دارای بینی گوشتی بوده و از همسالان خود بازخوردهای منفی در خصوص فرم بینی خود می گیرند. پس به دنبال انجام جراحی بینی بوده تا ظاهر خود را بهبود ببخشند. جراحی زیبایی بینی در نوجوانان بعد از رسیدن به سن بلوغ باید انجام شود.

جراحی بینی در این دوره سنی می تواند سبب افزایش اعتماد به نفس در آن ها شود. اما بایستی بدانید که افرادی بهتر است تحت عمل بینی قرار بگیرند که از در سلامت روحی و جسمی باشد و همچنین دلایل منطقی برای جراحی داشته باشد. همچنین توقعات واقع گرایانه داشته باشد.

بلوغ اجتماعی و عاطفی

بسیاری از نوجوانان به دلیل تبعیت از همسالان و اطرافیان خود، به دنبال جراحی بینی هستند و هیچ هدفی از جراحی بینی ندارند و تصمیم را فرد دیگری برای جراحی بینی گرفته است. در صورتی که جراحی بینی یک تصمیم مهم و شخصی می باشد، بهتر است که توسط خود فرد گرفته شود. پس رسیدن به بلوغ اجتماعی و عاطفی در کنار بلوغ جسمی بسیار مهم است. زیرا نتیجه جراحی بینی دائمی است و در صورت عدم رعایت این مواد ممکن است عوارض برگشت ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

عمل بینی طبیعیبهترین سن برای جراحی زیبایی بینی نوجوان چه سنی است؟

بهترین سن جراحی بینی برای نوجوانان پس از اتمام رشد جسمی و رسیدن به دوره بلوغ می باشد. به طور معمول رشد جسمی دختران زودتر از پسران به اتمام می رسد و به طور تقریبی برای دختران شانزده سالگی است و که برای پسران یکسال بعد اتفاق می افتد. دلیل انجام جراحی در این دوره سنی این است که، رشد و تغییر بینی در این سن متوقف می شود.

بهترین زمان جراحی بینی برای دانش‌آموزان

در صورتی که کاندید جراحی بینی هستید و محصل و یا دانشجو می باشید، بهترین فصل برای جراحی بینی تابستان است. زیرا زمان کافی برای بهبودی را خواهد داشت.

با جراحی زیبایی بینی چه مشکلاتی قابل حل است؟

 • برداشتن قوز بینی
 • صاف کردن پل
 • تغییر شکل نوک بینی
 • نوک بینی بزرگ، آویزان، قلاب شده
 • عدم تقارن بینی
 • افزایش یا کاهش اندازه سوراخ های بینی
 • اصلاح بینی پس از آسیب دیدگی
 • بینی شکسته
 • باز کردن مجاری تنفسی
 • بزرگتر یا کوچکتر شدن بینی

آیا می توان زیر 18 سال اقدام به جراحی بینی نمود؟

جراحی زیبایی بینی زیر هجده سال در صورتی امکان پذیر است که رشد جسمی فرد به اتمام رسیده باشد. اگر نوجوانی هنوز رشد استخوانی آن تکمیل نشده است انجام جراحی نادرست است زیرا احتمال بروز مشکلات در چنین شرایطی امکان خواهد داشت، لذا به منظور پیشگیری از بروز چنین عارضه ها و مشکلاتی بایستی تا اتمام رشد صبر نمود.

جراحی بینی طبیعی

عوارض جراحی بینی قبل از سن بلوغ

انجام جراحی بینی مخصوصا جراحی های زیبایی بینی، ممکن است عوارضی را به مرور و در آینده برای فرد ایجاد نماید. زیرا با افزایش سن و رسیدن به سن بلوغ رشد استخوان های صورت مانند فک و پیشانی ادامه دارد و در صورت انجام جراحی قبل از اتمام رشد این استخوان ها، ممکن است در نتیجه جراحی تاثیر منفی بگذارد. همچنین تناسب اجزای صورت به دلیل رشد استخوان ها بر هم می خورد.

مشاوره پیش از جراحی بینی در نوجوانان چقدر اهمیت دارد؟

قبل از عمل بینی، نوجوانان و والدین آنها بایستی با جراح بینی صحبت کنند و تمام خطرات و مزایا را بسنجند. انجام جلسه مشاوره در نتیجه و میزان موفقیت جراحی تاثیر بسزایی خواهد داشت.

بسیاری از جراحان پلاستیک بینی قبل از جراحی وقت زیادی را برای گفتگو با نوجوانان اختصاص می دهند. آنها می خواهند اطمینان حاصل کنند که نوجوان به اندازه کافی بالغ شده است و آیا انتظار واقع گرایانه از جراحی دارد. در صورت آنکه انتظارات واقع گرایانه و منطقی برای انجام جراحی بینی و نتیجه آن دارند می توان اقدام به جراحی بینی نمود.

جراحی زیبایی بینی در دوران بارداری

به دلیل حساس بودن بدن زنان در دوران بارداری و احتمال بروز عوارض بیهوشی، این جراحی در این دوران غیر ممکن است و توصیه می شود به مدت چند ماه بعد از زایمان صبر نمایند تا تورم بدن حاصل از بارداری کاهش یابد.

جراحی بینی در سنین بالا

جراحی زیبایی بینی در افرادی که دارای سنین بالا تر از 60 سال هستند مقدور نیست. ولی قبل از این سن می توانند جراحی انجام دهند. علت عدم انجام جراحی در سنین بالای 60 سال صرفا به دلیل ابتلای افراد به بیماری های زمینه ای، مشکلات تنفسی، اختلالات قلبی و عروقی و عوارض بیهوشی است.

جراحی همزمان زیبایی بینی و پلکها و بوتاکس

تناسب چهره با عمل بینی

بینی یکی از اعضای بسیار مهم در ناحیه صورت می باشد که تاثیرگذاری بسیار زیادی در جذابیت و زیبایی صورت خواهد داشت و هر گونه تغییر در این ناحیه سبب دگرگونی چهره و زیبایی آن می شود.

از نکات بسیار مهم در تناسب اعضای صورت زمان مناسب انجام جراحی است. گاها نوجوانان بسیاری هستند که تمایل زیادی به انجام عمل بینی دارند اما بایستی بدانید که اگر رشد استخوانی فرد به اتمام نرسیده باشد نه تنها جراحی کمکی به زیبایی و تناسب چهره فرد نمی کند بلکه می تواند نازیبایی های بیشتری را با رشد استخوان بیشتر نماید.

خطرات جراحی زیبایی بینی چیست؟

هر یک از اعمال جراحی خطراتی دارد. اما عوارض جراحی بینی شامل خونریزی، عفونت و واکنش آلرژیک به بیهوشی است. خطرات جراحی زیبایی بینی عبارتند از:

 • بی حسی
 • خونریزی
 • ایجاد زخم در پایه بینی
 • ترکیدن رگهای خونی کوچک در سطح پوست
 • تورم
 • آسیب دائمی عصب
 • نیاز به عمل دوم یا سوم

به منظور پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی بایستی در انتخاب جراح بینی خود دقت لازم را داشته باشید زیرا جراح نقش بسزایی در نتیجه جراحی خواهد داشت.

کلام پایانی

بهترین سن جراحی بینی زمانی است که رشد بافت و استخوان فرد به اتمام رسیده باشد، زیرا این امر بسیار حائز اهمیت می باشد. لذا تا اتمام رشد جسمی خود بهتر است صبر نمایید و از اقدام به جراحی بینی اجتناب ورزید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *