سن مناسب جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی یک جراحی بسیار پرطرفدار است که به منزله اصلاح شکل بینی و مشکلات آن انجام می‌شود. افراد به دلایل مختلف و در دوره‌های مختلفی نیز ممکن است جراحی بینی را انجام دهند. دلایلی مانند شکستگی و ضربه به بینی، انحراف بینی و یا نیاز به تغییر در ظاهر و زیبایی بینی از عمده دلایل جراحی بینی به شمار می‌رود. قبل از جراحی رینوپلاستی مهم است که شما به رشد کامل استخوان‌های خود رسیده باشید، که تقریباً در سن 18 سالگی است. جراحی زیبایی بینی یک جراحی سرپایی است که نیازی به بستری در بیمارستان یا کلینیک ندارد و با بیهوشی عمومی انجام می‌گردد. جراحی بینی بسیار ساده یا بسیار پیچیده باشد. اگر توسط یک جراح باتجربه به درستی انجام شود، می‌تواند تفاوت زیادی در ظاهر فرد ایجاد کند.

سن مناسب جراحی زیبایی بینی

سن مناسب جراحی زیبایی بینی برای هر فرد متفاوت است. در ابتدا بایستی بیمار از روند جراحی و خطرات آن آگاهی کامل داشته باشد. جراحی زیبایی بینی یک جراحی بسیار پر طرفدار و ساده است و هیچ محدودیت سنی خاصی برای افراد در سنین بالا که از سلامت کامل برخوردار هستند وجود ندارد و هم‌چنین برای افراد نوجوان و جوان زمانی انجام جراحی امکان پذیر است که رشد جسمی آن ها به اتمام رسیده باشد. رشد جسمی در دختران و پسران متفاوت است و برای دختران تا سن شانزده سالگی و برای پسران تا سن هجده سالگی تخمین زده شده است.

با افزایش سن پوست حالت زیبایی و طراوت خود را از دست می دهد و شروع به افتادن کرده و با چین و چروک های مواجه می شود. نوع پوست در جراحی بینی بسیار حائز اهمیت است و جراحی رینوپلاستی در افراد مسن چالش برانگیز خواهد بود.

سن مناسب جراحی بینی

سن ایده آل برای جراحی زیبایی بینی

با توجه به اینکه رینوپلاستی جهت درمان مشکلات بینی و اصلاح ظاهری بینی انجام می‌شود، بهترین زمان برای انجام آن در اوایل جوانی است که با بهترین نتیجه همراه خواهد بود. قبل از انجام جراحی رینوپلاستی آنچه مهم است اینکه رشد کامل استخوان‌ها به اتمام رسیده باشد سپس جراحی انجام گردد.

جراحی زیبایی بینی در نوجوانان

جراحی زیبایی بینی با تغییر فرم بینی و اصلاح ایرادات و مشکلات ظاهری و درمانی در بین نوجوانان ایرانی در حال افزایش است. نوجوانان در سنین پایین علاقه زیادی به جراحی بینی دارند. مخصوصا افرادی که دارای بینی گوشتی بوده و از همسالان خود بازخوردهای منفی در خصوص فرم بینی خود می‌گیرند. پس به دنبال انجام جراحی بینی بوده تا ظاهر خود را بهبود ببخشند. جراحی زیبایی بینی در نوجوانان بعد از رسیدن به سن بلوغ باید انجام شود. جراحی بینی در این دوره سنی می‌تواند سبب افزایش اعتماد به نفس در آن‌ها شود. اما بایستی بدانید که افرادی بهتر است تحت عمل بینی قرار بگیرند که از در سلامت روحی و جسمی باشد و هم‌چنین دلایل منطقی برای جراحی داشته باشد. هم‌چنین توقعات واقع گرایانه داشته باشد.

بیشتر بخوانید  تفاوت جراحی بینی با روش باز و بسته

بلوغ اجتماعی و عاطفی

بسیاری از نوجوانان به دلیل تبعیت از هم‌سالان و اطرافیان خود، به دنبال جراحی بینی هستند و هیچ هدفی از جراحی بینی ندارند و تصمیم را فرد دیگری برای جراحی بینی گرفته است. در صورتی که جراحی بینی یک تصمیم مهم و شخصی است، بهتر است که توسط خود فرد گرفته شود. پس رسیدن به بلوغ اجتماعی و عاطفی در کنار بلوغ جسمی بسیار مهم است. زیرا نتیجه جراحی بینی دائمی است و در صورت عدم رعایت این مواد ممکن است عوارض برگشت ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

بهترین سن برای جراحی زیبایی بینی نوجوان

عمل بینی طبیعی

بهترین سن جراحی بینی برای نوجوانان پس از اتمام رشد جسمی و رسیدن به دوره بلوغ می باشد. به طور معمول رشد جسمی دختران زودتر از پسران به اتمام می‌رسد و به طور تقریبی برای دختران شانزده سالگی است و که برای پسران یک سال بعد اتفاق می افتد. دلیل انجام جراحی در این دوره سنی این است که، رشد و تغییر بینی در این سن متوقف می‌شود.


بهترین زمان جراحی بینی برای دانش‌آموزان

در صورتی که کاندید جراحی بینی هستید و محصل و یا دانشجو می‌باشید، بهترین فصل برای جراحی بینی تابستان است. زیرا زمان کافی برای بهبودی را خواهد داشت.


عوارض جراحی بینی قبل از سن بلوغ

انجام جراحی بینی مخصوصا جراحی های زیبایی بینی، ممکن است عوارضی را به مرور و در آینده برای فرد ایجاد نماید. زیرا با افزایش سن و رسیدن به سن بلوغ رشد استخوان های صورت مانند فک و پیشانی ادامه دارد و در صورت انجام جراحی قبل از اتمام رشد این استخوان ها، ممکن است در نتیجه جراحی تاثیر منفی بگذارد. هم‌چنین تناسب اجزای صورت به دلیل رشد استخوان‌ها بر هم می خورد.

جراحی بینی طبیعی

بسیاری از جراحان پلاستیک بینی قبل از جراحی وقت زیادی را برای گفتگو با نوجوانان اختصاص می دهند. آنها می خواهند اطمینان حاصل کنند که نوجوان به اندازه کافی بالغ شده است و آیا انتظار واقع گرایانه از جراحی دارد. در صورت آنکه انتظارات واقع گرایانه و منطقی برای انجام جراحی بینی و نتیجه آن دارند می توان اقدام به جراحی بینی نمود.

جراحی بینی در سنین بالا

جراحی زیبایی بینی در افرادی که دارای سنین بالا تر از 60 سال هستند مقدور نیست. ولی قبل از این سن می‌توانند جراحی انجام دهند. علت عدم انجام جراحی در سنین بالای 60 سال صرفا به دلیل ابتلای افراد به بیماری‌های زمینه‌ای، مشکلات تنفسی، اختلالات قلبی و عروقی و عوارض بیهوشی است.

بیشتر بخوانید  زیبایی طبیعی با بینی ایده آل، هدیه جراح ماهر بینی زعفرانیه 1403
جراحی همزمان زیبایی بینی و پلکها و بوتاکس

سوالات متداول

خطرات رینوپلاستی در سنین کم چیست؟


هر یک از اعمال جراحی خطراتی دارد. اما عوارض جراحی بینی شامل خونریزی، عفونت و واکنش آلرژیک به بیهوشی است. خطرات جراحی زیبایی بینی عبارت‌ند از:
بی‌حسی
خونریزی
ایجاد زخم در پایه بینی
ترکیدن رگهای خونی کوچک در سطح پوست
تورم
آسیب دائمی عصب
نیاز به عمل دوم یا سوم
به منظور پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی بایستی در انتخاب جراح بینی خود دقت لازم را داشته باشید زیرا جراح نقش بسزایی در نتیجه جراحی خواهد داشت.

مشاوره پیش از جراحی بینی در نوجوانان چقدر اهمیت دارد؟

قبل از عمل بینی، نوجوانان و والدین آنها بایستی با جراح بینی صحبت کنند و تمام خطرات و مزایا را بسنجند. انجام جلسه مشاوره در نتیجه و میزان موفقیت جراحی تاثیر بسزایی خواهد داشت.

آیا می‌توان زیر 18 سال اقدام به جراحی بینی نمود؟

جراحی زیبایی بینی زیر هجده سال در صورتی امکان پذیر است که رشد جسمی فرد به اتمام رسیده باشد. اگر نوجوانی هنوز رشد استخوانی آن تکمیل نشده است انجام جراحی نادرست است زیرا احتمال بروز مشکلات در چنین شرایطی امکان خواهد داشت، لذا به منظور پیشگیری از بروز چنین عارضه ها و مشکلاتی بایستی تا اتمام رشد صبر نمود.

با جراحی زیبایی بینی چه مشکلاتی قابل حل است؟

برداشتن قوز بینی
صاف کردن پل
تغییر شکل نوک بینی
نوک بینی بزرگ، آویزان، قلاب شده
عدم تقارن بینی
افزایش یا کاهش اندازه سوراخ های بینی
اصلاح بینی پس از آسیب دیدگی
بینی شکسته
باز کردن مجاری تنفسی
بزرگتر یا کوچکتر شدن بینی

کلام پایانی

بهترین سن جراحی بینی زمانی است که رشد بافت و استخوان فرد به اتمام رسیده باشد، زیرا این امر بسیار حائز اهمیت می باشد. لذا تا اتمام رشد جسمی خود بهتر است صبر نمایید و از اقدام به جراحی بینی اجتناب ورزید.

نمونه جراحی های بینی ( قبل از این که سایت را ترک کنید حتماً پیشنهاد میشه نمونه جراحی های دکتر را مشاهده کنید)

دکتر لیلا ملکی

متخصص جراحی گوش و حلق و بینی و سرو گردن