جراحی زیبایی گوش
آنچه می خوانید...

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش یکی از اعمال زیبایی است که به زیبایی ظاهری گوش می پردازد و سبب زیبایی ظاهری گوش بیرونی می شود.

در حقیقت هدف از این روش جراحی زیبایی اصلاح بدفرمی ها می باشد که در مواردی این بدفرمی ها مادرزادی و یا در اثر حوادث ایجاد شده است. برجستگی گوش بیش از دو سانتی متر حالت بدفرمی را ایجاد می کند که به منظور رفع این نوع بدفرمی می توان اقدام به جراحی زیبایی گوش نمود.

جراحی زیبایی گوش

اتوپلاستی ضمن ایجاد تعادل و تناسب گوش و صورت، شکل طبیعی تری ایجاد می کند. اصلاح حتی ناهنجاریهای جزئی می تواند باعث بهبود ظاهر و عزت نفس فرد گردد. اگر گوش های بیرون زده خودتان یا فرزندتان را آزار می دهد، این جراحی می تواند موثر باشد.

 

جراحی زیبایی گوش چیست؟

جراح برای اصلاح بدفرمی ها و نقایص قسمت های از دست رفته گوش از تکنیک هایی استفاده می نماید که در واقع سه نوع اصلی جراحی زیبایی گوش عبارتند از :

 • افزایش سایز گوش در صورت عدم تشکیل گوش
 • صاف کردن و عقب بردن گوش برجسته
 • کاهش سایز گوش در صورت بزرگ بودن بیش از حد (وضعیتی به نام ماکروتیا)
 • گوش های بیرون زده از یک یا هر دو طرف در درجات مختلفی اتفاق می افتد و با کم شنوایی همراه نیست
 • نارضایتی بزرگسالان از جراحی گوش قبلی

 

جراحی بازسازی گوش

جراح بازسازی گوش با هدف اصلاح آسیب دیدگی های ناشی از تروما، سرطان، بدفرمی های مادرزادی انجام می گردد و جالب به یک موضوع دقت نمایید که با انجام این روش جراحی به صورت همزمان وضعیت شنوایی گوش بررسی می شود.

روند انجام این روش جراحی بدین صورت است که بایستی در اتاق عمل انجام شود و قبل از جراحی بررسی سوابق پزشکی و انجام معاینات بالینی یک امر ضروری است زیرا در طول جلسه معاینه نیاز بیمار به پروتز یا غضروف مشخص می شود.

در طول جراحی بیمار احساس راحتی داشته و هیچ گونه احساس درد و ناراحتی را متحمل نخواهد بود. به طور معمول مدت زمان دوره نقاهت بسته به میزان بازسازی و نوع جراحی متفاوت است و در نهایت پس از اتمام جراحی پانسمان بر روی گوش قرار داده می شود که به جهت حفاظت از گوش و بخیه ها می باشد.

پس از جراحی داشتن احساس درد طبیعی است و این امر با مصرف داروهای مسکن با تجویز پزشک بلامانع است. از مهمترین نکاتی که فرد بایستی بدان اهمیت دهد نوع خوابیدن است که به مدت دو تا سه هفته از خوابیدن بر روی گوش ها بپرهیزد.

جراحی-بازسازی-گوش

علت انجام عمل اتوپلاستی

جراحی اتوپلاستی جهت اصلاح بدفرمی های گوش انجام می شود، بایستی بدانید که انجام این نوع روش زیبایی به هیچ عنوان تاثیر منفی بر عملکرد شنیداری فرد نخواهد گذاشت. حالت نرمال گوش با زاویه ای بین بیست و بیست و پنج درجه به نسبت سر می باشد، در صورت آنکه این زاویه بیش از سی و پنج درجه باشد در چنین وضعیتی گوش حالت برجسته ای پیدا می کند. اما دلایل متعددی می تواند سبب ایجاد گوش های برجسته شود که عبارت است از :

 • ژنتیک
 • رشد بیش از حد یا بسیار کم غضروف گوش
 • آسیب های وارده به گوش

 

کاندید مناسب جراحی زیبایی گوش

برخی از افراد کاندید مناسبی از جراحی گوش هستند که عبارت است از :

 • افرادی که سابقه بیماری خطرناک و خاصی نداشته و همچنین عفونت مزمن گوش درمان نشده ای نداشته باشند.
 • افراد بالای پنج سال می توانند تحت جراحی زیبایی گوش قرار بگیرند.
 • افراد غیر سیگاری کاندید مناسبی برای این جراحی هستند. در صورت استعمال دخانیات می بایست برای مدتی قبل از جراحی از کشیدن سیگار اجتناب ورزید.

 

مشاوره قبل از جراحی زیبایی گوش

مشاوره پیش از جراحی گوش از مهمترین جلساتی است که بایستی قبل از جراحی انجام شود زیرا مشاوره کمک میکند تا انتظارات خود را با پزشک در میان بگذارید و رویکرد کلی از نتیجه جراحی داشته باشید.

در طول جلسه مشاوره بهتر است تمامی موارد ذیل را مورد بررسی قرار دهید و پزشک را مطلع سازید که این موارد عبارت است از:

 • انتظارات خود را در طول جلسه بیان نمایید.
 • سعی نمایید وضعیت و سوابق پزشکی خود را به پزشک اطلاع دهید. شرایطی همچون؛ حساسیت به داروها و درمان های پزشکی، استفاده از داروهای فعلی، ویتامین ها، مکمل های گیاهی، الکل، دخانیات و دیگر داروها و جراحی های قبلی
 • درباره نتایج احتمالی جراحی گوش و هرگونه خطرات یا عوارض احتمالی با جراح گوش صحبت کنید.
 • درک همه جنبه های جراحی گوش بسیار مهم است. طبیعی است که از آن عصبی باشید، چه هیجان برای ظاهر جدید پیش بینی شده شما باشد یا کمی استرس قبل از عمل. در مورد گفتگو درباره این احساسات با جراح خود به مشاوره و گفتگو بنشینید.

 

اقدامات قبل از جراحی زیبایی گوش

 • انجام تست های آزمایشگاهی و خون برای فرد توسط جراح تجویز می گردد
 • در صورت مصرف داروی خاصی پزشک آن را قطع و یا جایگزین می کند
 • استعمال دخانیات برای مدتی قبل از جراحی قطع می گردد
 • از مصرف آسپرین و برخی داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی خودداری کنید زیرا می توانند خونریزی را افزایش دهند.

 

نحوه انجام جراحی گوش

جراحی گوش طی سه مرحله انجام می شود که این مراحل عبارت است از :

بیهوشی

داروها برای راحتی شما در طی عمل جراحی تجویز می شوند. این گزینه ها شامل آرام بخش موضعی، داخل وریدی یا بیهوشی عمومی است. پزشک بهترین انتخاب را برای شما توصیه می کند.

 

برش

اصلاح گوش های بیرون زده از تکنیک های جراحی برای ایجاد یا افزایش چین خوردگی آنتی باکتریال (دقیقاً درون لبه گوش) و کاهش غضروف بزرگ شده (بزرگترین و عمیق ترین مخروط گوش خارجی) استفاده می کند. برش هایی در سطح پشت گوش ایجاد می شود. هنگامی که برش در قسمت جلوی گوش لازم باشد، آنها در داخل چین های گوش زده می شوند تا آنها را پنهان کند. بخیه های داخلی برای ایجاد و ایمن سازی غضروف تازه شکل گرفته در محل، استفاده می شوند.

 

بخیه و بستن برش ها

در اتمام جراحی پس از برداشتن غضروف های اضافی نواحی که برش ایجاد شده است را با کمک بخیه ها می بندند. به طور معمول جراحان سعی می نمایند تا بخیه ها را به گونه ای ظریف بزنند تا بیمار با کمترین اسکار مواجه شود.

مراحل-جراحی-زیبایی-گوش

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش در نتیجه آن تاثیر بسزایی خواهد داشت. لذا سعی نمایید تمامی دستورات پزشکی را رعایت نمایید تا به نتیجه مطلوب دست یابید.

 • استفاده از بانداژ بر روی گوش یک امر ضروری است، احتمال کاهش شنوایی با استفاده از این نوع باندها وجود دارد ولی استفاده از آن پس از جراحی ضروری می باشد. در واقع استفاده از بانداژ یا پانسمان برای تمیز نگه داشتن محل جراحی و محافظت از آن ها در برابر ضربه و موقعیت جدید گوش ها استفاده شود.
 • پس از جراحی سعی نمایید از مواد غذایی نرم استفاده نمایید زیرا جویدن زیاد می تواند به گوش فشار ایجاد کند.
 • داشتن احساس درد پس از جراحی یک امر بدیهی و طبیعی است در صورت غیر تحمل بودن درد می توانید با صلاحدید پزشک از مسکن استفاده نمایید.
 • به دلیل مرتبط بودن مجاری بینی و گوش پس از جراحی از فین کردن بینی برای مدتی اجتناب ورزید.
 • هنگام عطسه و سرفه سعی نمایید دهان خود را باز نگه دارید تا فشاری به ناحیه گوش وارد نشود.
 • داروهایی برای استفاده یا مصرف خوراکی برای کمک به بهبودی و کاهش خطر عفونت باشد.
 • در صورت بروز هرگونه عارضه، جراح گوش خود را مطلع کنید، شاید نیاز به درمان های تکمیلی تر باشد.

 

کلام پایانی

پزشک تمام سعی خود را خواهد نمود تا کمترین میزان آسیب دیدگی به او وارد شود و همچنین میزان اسکار جراحی بسیار کم باشد. به طور معمول بخیه ها در جراحی زیبایی گوش در پشت گوش و قسمت چین گوش داده می شود تا پنهان بود و اسکار مشخصی نداشته باشد.

به طور معمول اسکار ها به نسبت پوست ناحیه گوش کمی تیره رنگ خواهند بود اما بایستی بدانید که این روند طبیعی بوده و با ترمیم اسکار و به مرور زمان بهبود می یابد و جای هیچ گونه نگرانی نخواهد بود.

https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/ear-surgery

دکتر لیلا ملکی

فارغ التحصیل گوش و حلق و بینی از دانشگاه شهید بهشتی (بیمارستان طالقانی) .دکتر ملکی دوره عمومی در شهر رشت گذرانده اند .جراحی پلاستیک بینی و صورت .جراحی عملکردی اندوسکوپی سینوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − سه =