جراحی زیبایی بینی
آنچه می خوانید...

ممکن است شما هم در اطراف خود افرادی را دیده باشید که از شکل و اندازه بینی خود ناراضی هستند و دائماً جلوی آینه به بررسی بینی خود از زوایای مختلف می‌پردازند. شاید خود شما نیز از ظاهرتان در عکس‌های سلفی متعددی که می‌اندازید رضایت نداشته باشید. در این صورت احتمالاً تا به حال به انجام عمل بینی فکر کرده‌اید. در این مطلب سعی داریم تا در مورد این عمل بسیار رایج در این روزها، ‌‌اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهیم، برای آگاهی بیشتر با ما همراه باشید.

جراحی بینی با قوز و انحراف بسیار زیاد

جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی یکی از مهم ترین و حساس ترین عمل های زیبایی است که حوزه ی بسیار وسیعی در رابطه با ایجاد یک بینی متناسب و زیبا برای فرد دارد. با توجه به تجربه و تخصص، هر پزشک تکنیک ها و روش های منحصر به فردی در اختیار دارد که می تواند برای ایجاد فرم بهتر و مناسب تر بینی از آن ها استفاده نماید. از این رو توصیه می شود که در انتخاب جراح دقت نمایید.

بینی، نقطه قوت صورت

اگر شما هم از ظاهر بینی خود دل خوشی ندارید، باید این مژده را به شما بدهیم که تنها نیستید. این روزها درصد قابل توجهی از افراد در این حس با شما هم درد هستند. این موضوع را از شلوغی مطب های جراحان بینی و آمار بالای عمل های جراحی بینی می‌توان متوجه شد. شاید ندانید اما ایران بدلیل آمار بالای جراحی بینی و تبحر جراحان در این زمینه و همچنین پایین بودن هزینه‌های عمل و اقامت پس از آن، به مقصد بسیاری از طرفداران عمل بینی از سرتاسر دنیا تبدیل شده است.

اگر می‌پرسید چرا بینی در میان سایر اجزای صورت بیشترین نارضایتی را دارد؟ باید بگویم که به این دلیل است که اولاً از سایر اجزای صورت بزرگتر است و در نتیجه بیشتر به چشم می‌آید، دوماً در مرکز صورت قرار گرفته و در اولین نگاه توجه را به سمت خود جلب می‌کند.

جراحی بینی که به آن رینوپلاستی نیز می‌گویند، علاوه بر دلایل زیبایی می‌تواند به دلایل پزشکی همچون ایجاد مشکلات تنفسی یا اختلالات خواب، انجام پذیرد. جراح می‌تواند بینی شما را برجسته‌تر، پهن‌تر، باریک‌تر، کوتاه‌تر یا صافتر از آنچه اکنون است تبدیل نماید.

به طور کلی دلایل زیر ممکن است بیمار را وادار به انجام عمل جراحی کند:

 • نارضایتی از ظاهر بینی خصوصاً به دلایل صفات ارثی و تغییرات دوره بلوغ
 • حوادث، تصادفات یا آسیب‌های ورزشی
 • مشکلات تنفسی

سعی کنید به خاطر خواسته و نظر دیگران زیر تیغ جراحی نروید. اگر به نظر خودتان بینی شما مشکلی ندارد و فقط به پیشنهاد اطرافیان راهی مطب جراح شده‌اید، گفتگو با یک مشاور یا روان‌شناس گزینه مناسب و کم دردسرتری است، اما تصمیم نهایی در خصوص عمل با شما و پزشکان خواهد بود. به طور کلی این روش برای کسانی که با ظاهر بینی خود مشکل دارند و دچار مشکل تنفسی می‌شوند یا برای کاهش علائم آپنه خواب، مناسب ترین روش است.

جراحی زیبایی بینی که در اصطلاح پزشکی با عنوان رینوپلاستی نیز شناخته می شود، روش جراحی است که به اصلاح مشکلات موجود در ظاهر و ساختار بینی کمک می کند.

 

مشکلات رایج بینی

 • انسداد راه هوایی بینی
 • جراحی بینی بیش از حد انجام شود
 • عدم تقارن بینی
 • شکل ناقص (تغییر زیبایی کافی نیست)
 • حالت و فرم نوک بد یا افتادگی نوک بینی
 • نوک بینی بیش از حد باریک است
 • بافت اسکار ضخیم
 • کاهش بیش از حد یا ناکافی ارتفاع پل

چه افرادی می توانند تحت جراحی زیبایی بینی قرار بگیرند؟

افرادی که:

 • از نامتناسب بودن اندازه بینی خود نسبت به سایر اجزای صورت ناراضی هستند
 • در ناحیه تیغه میانی، انحراف دارند
 • نوک بینی پهن، بزرگ و افتاده ای دارند
 • از وجود قوز و برآمدگی روی بینی ناراضی هستند
 • سوراخ های بینی شان با هم تقارن ندارد

مزایای عمل بینی

بیماران معمولاً پس از عمل معتقدند که اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده‌اند و سلفی‌های زیباتری می‌گیرند. همچنین عزت نفسشان افزایش یافته، به خاطر ظاهرشان مورد قضاوت یا تمسخر قرار نمی‌گیرند، تنفس راحت‌تری دارند و خُر و پف آن کاهش یافته، موهایی را که به خاطر پوشاندن صورت بلند نگه داشته و روی صورتشان می‌ریختند کوتاه کرده‌اند. همچنین صورتشان ظاهر متقارن و متعادل‌تری پیدا کرده است.

روش های جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و بسته به میزان تغییراتی که باید بر روی بینی صورت بگیرد، می تواند از یک تا دو ساعت به طول بینجامد. جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود، که انتخاب روش جراحی بسته به مشکلات بینی و صلاحدید جراح بینی مشخص می گردد.

در روش باز، برش ما بین سوراخ های بینی و در روش بسته، داخل بینی زده خواهد شد. نکته مهم در خصوص انجام این جراحی به روش بسته این است هیچ گونه اسکار و بخیه ای بر جای نخواهد بود و میزان تورم نیز بسیار کم می باشد.

از جمله تغییراتی که می توان بر روی بینی اعمال کرد، عبارت است از:

 • پل بینی. جراح می تواند استخوان و غضروفی که باعث ایجاد قوز روی پل بینی می شود را بردارد.
 • نوک بینی. امکان برداشت و یا تغییر شکل غضروف از نوک بینی وجود دارد. که در این حالت، برشی کوچک ما بین سوراخ های بینی زده خواهد شد.
 • طول بینی. امکان کوچک کردن ساختار مرکزی بینی به نام تیغه میانی وجود دارد، که با این کار از طول بینی نیز کاسته خواهد شد.
 • پهنای بینی. امکان شکستن و تغییر پوزیشن استخوان داخل بینی، به منظور باریک تر شدن بینی وجود دارد.

نحوه انجام جراحی بینی

جراحی بینی به طور معمول حدود دو ساعت به طول می‌انجامد. پزشک بسته به مورد و تشخیص خود از بیهوشی کامل یا بی‌حسی موضعی استفاده خواهد کرد. در صورت استفاده از گزینه اول شما کل عمل را در خوابی خوش سپری خواهید کرد، اما در بی‌حسی موضعی، فقط قسمتی از صورت خود را حس نخواهید کرد. ولی باز هم جای نگرانی ندارد چون به شما قول می‌دهم که متوجه هیچ دردی در اتاق عمل نخواهید شد.

پزشک می‌تواند در طول و عرض و اندازه کلی بینی تغییراتی ایجاد کند. اغلب زخمها در عمل بینی داخلی هستند و قابل مشاهده نمی‌باشند. اگر قرار است سوراخ‌های بینی شما کوچک شوند، اسکار یا همان جای زخم در چین گوشه بینی پنهان شده و به چشم نمی‌آید. برای کاهش حجم بینی مقداری از غضروف روی بینی برداشته می‌شود، که آن هم زخم قابل مشاهده‌ای بر جای نخواهد گذاشت.

درصورت وجود انحراف در تیغه بینی از روش جراحی سپتوپلاستی برای اصلاح جداره میانی بینی استفاده می‌شود.

در برخی موارد، بیماران پس از هوشیاری کامل و تایید پزشک می‌توانند به خانه برگردند. گاهی نیز پزشک برای یک شب شما را تحت مراقبت در بیمارستان قرار می‌دهد.

                                                                                      ویدئو جراحی بینی دکتر لیلا ملکی

آمادگی قبل از جراحی بینی

اقدامات قبل از جراحی بینی تاثیر بسزایی در انجام جراحی خواهد داشت لذا قبل از هر گونه تصمیم جدی در این باره دقت نمایید.

دقت کنید که حتما پیش از عمل با پزشک خود گفتگو کنید و به او بگویید دقیقا چه تغییراتی را انتطار دارید و می‌خواهید بینی‌تان به چه شکل درآید. در این صورت پزشک به شما خواهد گفت که چه خواسته‌ای عملی و چه خواسته‌ای غیرممکن یا دور از انتظار است.

هنگامی که تصمیم نهایی خود را برای عمل گرفتید سیگار کشیدن را کنار بگذارید.

درباره سابقه بیماری و یا جراحی‌های قبلی خود به پزشک اطلاع دهید. هر گونه حساسیت به دارو را گزارش کنید و از داروها یا مکمل‌هایی که در حال حاضر مصرف می‌کنید نیز صحبت کنید. احتمالاُ پزشک شما را تا مدتی از مصرف برخی داروها مانند داروهای رقیق کننده خون، منع خواهد کرد تا در طی عمل و بهبودی پس از آن دچار مشکل نشوید.

معمولاً عکس‌هایی از زوایای مختف صورت شما در طی جلسات مشاوره، برای تکمیل پرونده پزشکی گرفته خواهد شد. جراح معمولا تا آخرین لحظات پیش از عمل نیز در مورد رضایت کامل شما برای عمل، مطمئن خواهد شد. به طور کلی اغلب پزشکان معتقدند بهتر است بیمار سن بلوغ را گذرانده باشد تا فرم نهایی بینی شکل بگیرد (حداقل ۱۶ سال)، در وضعیت سلامت جسمانی خوبی قرار داشته باشد و همچنین پیش از جراحی با یک روانشناس نیز مشاوره داشته باشد.

به طور کلی مطمئن شوید که از پزشکتان درباره سابقه کارش سوال کرده‌ باشید. تصاویر بیماران قبلی را ببنید. نام پزشک را جست‌و‌جو کنید و مطمئن شوید در زمینه جراحی زیبایی آموزش دیده است. بپرسید که از چه تکنیک‌هایی استفاده می‌کند، تکنیک پیشنهادی برای شما کدام است، دوران نقاهت چقدر طول خواهد کشید، چه عوارض و خطراتی ممکن است شما را تهدید کند و در صورت نگرفتن نتیجه مطلوب پس از عمل گزینه‌های بعدی چه خواهند بود.

مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های پس از جراحی بینی تاثیر بسزایی در نتیجه جراحی خواهد داشت لذا پس از جراحی توصیه های پزشکی را رعایت نمایید تا به نتیجه مطلوب دست یابید.

بلافاصله پس از جراحی شما به اتاق ریکاوری منتقل می‌شوید و تا زمانی که پرستاران از هوشیاری شما اطمینان حاصل کنند و تعادل در علائم حیاتی‌تان بررسی شود در آنجا می‌مانید. احتمالاً در این لحظات متوجه چسب و آتل روی بینی خود می‌شوید.

ممکن است از بسته‌های خنک کننده یا کمپرس یخ برای کاهش تورم اطراف بینی شما کمک گرفته باشند.

اگر داخل سوراخ های بینی‌تان نیز گرفتگی احساس کردید نگران نباشید. این پانسمان‌ها خون و ترشحات پس از عمل را جمع‌آوری می‌کنند، با وجود این پانسمان فعلا باید از راه دهان تنفس کنید.

معمولاً روزهای اول پس از عمل کمی سخت و ناراحت کننده خواهد بود، اما پس از برداشتن پانسمان‌های داخلی و از بین رفتن ورم اولیه، احساس بهتری خواهید داشت.

احتمالاً پزشک برای شما مسکن تجویز می‌کند.

سعی کنید در روزهای اول آب و مایعات فراوان بنوشید تا هم از گلو‌درد احتمالی جلوگیری کند و هم مانع یبوست شود. چون هرگونه فشار می‌تواند مضر باشد. خوردن غذاهای سرشار از فیبر مانند میوه و سبزیجات را نیز از یاد نبرید.

جراحی بینیبه یاد داشته باشید:

بعد از جراحی، بی‌حسی، تورم و کبودی اجتناب ناپذیر است که به تدریج رفع خواهد شد.

در روزهای اول به خوبی استراحت کنید. هنگام خواب سرتان را بالاتر از سینه قرار دهید. از خم شدن بپرهیزید.

سعی کنید در هفته اول در انجام کارهای شخصی از یکی از اعضای خانواده یا دوستان کمک بگیرید.

همچنان از مصرف دخانیات خودداری کنید.

همانظور که گفتیم، خونریزی کم پس از عمل، طبیعی است. اما در صورت خونریزی شدید بینی به پزشک مراجعه کنید.

در دو هفته اول از باد کردن بینی خود اجتناب کنید. زیرا باعث خونریزی کبودی و احساس درد خواهد شد.

کبودی‌های چشم پس از چند روز از بین خواهند رفت. می‌توانید از کمپرس یخ کمک بگیرید.

تا جای ممکن در معرض نور آفتاب نمانید و از ضدآفتاب مناسب پوستتان استفاده کنید.

پانسمان بینی را طبق دستور پزشک مرتباً تعویض کنید و مراقب باشید که چسب ها را سفت نکنید.

در روزهای ابتدایی حتی از صحبت کردن بیش از حد یا خندیدن شدید بپرهیزید تا به بینی فشار وارد نشود. سعی کنید به آرامی مسواک بزنید.

آتل معمولا یک هفته تا ده روز بعد برداشته می‌شود و این زمانی است که تقریبا بیشتر کبودی‌ها نیز برطرف شده‌اند.

از دویدن و پریدن خودداری کنید. انجام ورزش‌های سنگین و حرفه‌ای گاهی تا سه یا شش ماه توصیه نمی‌شود.

از هرگونه تماس با بینی جلوگیری کنید لباسهای تنگ و جلو بسته را که هنگام پوشیدن یا درآوردن ایجاد فشار در بینی می‌کنند برای مدتی کنار بگذارید.

اگر برای شما مقدور است ده روز اول را به خودتان مرخصی بدهید. حتی از عینک استفاده نکنید.

تغییرات اصلی معمولاً بلافاصله پس از عمل و رفع ورم اولیه قابل مشاهده است، اما نتیجه نهایی و اثرات بهبودی شش تا دوازده ماه آینده نیز ادامه دارد.

هزینه عمل بینی

هزینه های جراحی های زیبایی بسته به برخی عوامل همچون تکنیک، اصلاحات، هزینه های کلینیک یا بیمارستان، دستمزد پزشک و… متفاوت می باشد. به همین منظور قبل از جراحی نمی توان هزینه دقیقی را مشخص نماییم، لذا بهتر است برای اطلاع از میزان هزینه ها به جراح بینی مراجعه نمایید.

کلام آخر

همانطور که گفتیم جراحی بینی امروزه بسیار متداول است و نتایج بسیار مطلوبی نیز دارد. در اکثر موارد تقریباً بدون درد است. جای برش و زخم‌ها در آن مشاهده نمی‌شود. نیاز به بستری شدن چند روزه ندارد. اما مانند هر جراحی بزرگ دیگر می‌تواند خطراتی مانند خونریزی، عفونت یا حساسیت به مواد بیهوشی به همراه داشته باشد. در موارد بسیارکمی از بیماران نیز مشکلات تنفسی، بی حسی دائمی در ناحیه عمل، نامتقارن شدن بینی، درد طولانی مدت، آسیب یا سوراخ در تیغه بینی و در نتیجه، نیاز به جراحی اصلاحی مشاهده شده است.

از آنجا که بیشترین موارد عمل بینی معمولا ًبدلایل زیبایی صورت می‌گیرند، بیمه ها هزینه عمل را پوشش نمی‌دهند. اما بهتر است پیش از عمل با مشاور بیمه خود گفتگو کنید.

دکتر لیلا ملکی

فارغ التحصیل گوش و حلق و بینی از دانشگاه شهید بهشتی (بیمارستان طالقانی) .دکتر ملکی دوره عمومی در شهر رشت گذرانده اند .جراحی پلاستیک بینی و صورت .جراحی عملکردی اندوسکوپی سینوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 6 =