جراحی ترمیمی بینی

مدت زمان مطالعه 5 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

جراحی ترمیمی بینی

جراحی بینی از جمله جراحی هایی است که روند پیچیده ای دارد و به همین خاطر، نیاز به دقت و مهارت بالای جراح می باشد. آناتومی داخل بینی، نسبت به سایر قسمت های صورت و بینی حساس تر است و هر گونه تغییر هر چند جزئی بر زیبایی ظاهری صورت تاثیر خواهد گذاشت. در صورتی که میزان بافت برداشته شده کافی نباشد، می تواند نارضایتی بیمار را به همراه داشته باشد.

ساختار بینی متشکل از غضروف است و هیچ گونه خونرسانی به این ناحیه انجام نمی شود، به همین خاطر ممکن است آسیب و صدمات وارده به این ناحیه بهبود نیابد و باعث بر هم خوردن تعادل و توازن صورت و بینی شود.

جراحی ترمیمی بینی

نتیجه جراحی بینی به علم و مهارت جراح بستگی دارد. پزشک پیش از جراحی باید به بررسی مواردی از قبیل بررسی ساختار صورت و بینی بپردازد، تست های تصویربرداری را انجام دهد تا نتایج احتمالی جراحی  نیز مشخص شود.

در طول جراحی ترمیمی بینی، هر گونه نقص و مشکل باقی مانده از جراحی اولیه برطرف و اصلاح خواهد شد و این گونه می توان گفت که این جراحی به اصلاح مشکلات زیبایی و هم چنین ساختاری مانند مشکلات تنفسی کمک می کند.

چه عواملی باعث می شوند تا جراحی بینی اولیه، با موفقیت همراه نباشد؟

مواردی از قبیل:

  • طرح درمان نادرست
  • برداشت بیش از حد غضروف
  • آسیب غضروف نوک بینی
  • برداشت بیش از حد غضروف از تیغه میانی

مزایای جراح ترمیمی بینی

یکی از مهم ترین مزایای جراحی ترمیمی بینی، بالا رفتن سطح اعتماد به نفس بیمار می باشد. در برخی موارد پیش می آید که نتیجه و ظاهر بینی بعد از جراحی اولیه، بدتر از بینی طبیعی است. در طول جراحی ترمیمی، تغییراتی در اندازه و فرم بینی ایجاد می شود. همان طور که قبلا نیز اشاره کردیم، هر گونه تغییر جزئی می تواند باعث برقراری توازن بیشتری میان بینی و سایر اجزای صورت شود.

علاوه بر بهبود زیبایی ظاهری، افرادی که بعد از جراحی بینی اولیه از مشکلات تنفس رنج می برند، می توانند از مزایای جراحی ترمیمی بهره مند شوند. این جراحی هم چنین به اصلاح هر گونه انسداد و گرفتگی مجاری تنفسی نیز کمک می کند.

در صورت لزوم، تغییر فرم ساختار داخلی بینی می تواند به تسکین فشار و عفونت سینوسی کمک کند.

چه افرادی می توانند تحت جراحی ترمیمی بینی قرار بگیرند؟

جراحی ترمیمی بینی به بیمارانی توصیه می شود که از ظاهر و فرم بینی خود راضی نیستند و یا از مشکلات تنفسی خسته شده اند. در صورتی که جراحی بینی با موفقیت انجام نشود، می تواند مشکلات متعددی را ایجاد کند و زندگی بیمار را تحت تاثیر قرار بدهد.

از آن جایی که جراحی بینی دوره نقاهت به نسبت طولانی را به همراه دارد، به بیماران توصیه می شود انجام این جراحی تا زمان برطرف شدن کامل ورم بینی و ظاهر شدن نتایج واقعی به تاخیر بیندازند.

افرادی که خواهان انجام این جراحی هستند، باید از لحاظ بدنی در شرایط خوبی به سر ببرند و مهم تر این که انتظارات منطقی و واقع بینانه ای از نتیجه جراحی داشته باشند.

مشاوره قبل از جراحی بینی ترمیمی

پیش از انجام جراحی بینی ترمیمی، پزشک به بررسی کامل ساختار بینی و نتایج جراحی اولیه می پردازد. گاهی نیاز به گرافت غضروف از سایر قسمت های بدن مانند گوش و یا دنده ها می باشد.

پزشک هم چنین به بررسی سوابق پزشکی و شرایط جسمانی بیمار می پردازد و در پایان، طرح کلی جراحی و مواردی از قبیل تکنیک جراحی و یا نوع بیهوشی مشخص خواهد شد. در طول این جلسات، بیمار می تواند تمام سوالات خود را با پزشک در میان بگذارد.

از جمله مواردی که توسط پزشک ارزیابی می شوند، عبارتند از:

  • قسمت فوقانی بینی (قسمت استخوانی)
  • قسمت میانی بینی (غضروف بینی)
  • نوک بینی از جمله سوراخ های بینی
  • تیغه میانی بینی و شاخک های بینی

تهیه تصاویر سه بعدی از صورت بیمار، پزشک را در تعیین  بهترین تکنیک جراحی یاری می رساند.

روند جراحی ترمیمی بینی

جراحی ترمیمی بینی، جراحی پیچیده ای است که تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. بعد از بیهوش شدن بیمار، تغییرات با توجه به خواسته و هدف بیمار تغییر فرم داده می شود و معمولا برش کوچکی ما بین سوراخ های بینی ایجاد خواهد شد.

در جراحی بینی به روش بسته، پوست بینی سالم باقی می ماند و تغییرات بر روی استخوان و غضروف اعمال خواهد شد. در صورت لزوم، ساختار داخلی و یا خارجی بینی نیز تغییر می کند. در پایان، برش ها بخیه زده می شوند.

جراحی ترمیمی بینی

دوره نقاهت و مراقبت های بعد از جراحی ترمیمی بینی

بعد از این که بیمار به هوش می آید، به اتاق ریکاوری منتقل و علائم حیاتی مانند تنفس بررسی خواهد شد.

بعد از پایان جراحی، اسپلینت بر روی بینی قرار می گیرد تا فرم بینی حفظ شود.

در طول سپری شدن دوره نقاهت، بیمار باید مراقب وارد آمدن هر گونه ضربه به بینی خود باشد.

توصیه می شود روزهای اول بعد از جراحی، بیمار رژیم غذایی نرم و مایعات داشته باشد و داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک را مصرف کند.

تا یک هفته بعد از جراحی، سر باید بالا نگه داشته شود.

از فین کردن بینی باید خودداری شود.

انجام فعالیت های شدید بدنی، خم و راست شدن و ورزش به مدت حداقل یک ماه ممنوع است. این قبیل حرکات باعث وارد آمدن فشار به بینی و افزایش احتمال خونریزی می شوند.

خانم دکتر ملکی به عنوان متخصص گوش و حلق و بینی و جراح زیبایی بینی به افرادی که از نتیجه جراحی زیبایی بینی خود راضی نیستند و می خواهند تا جراحی ترمیمی بینی انجام دهند خدمات جراحی ارائه می دهند. برای درافت مشاوره و راهنمایی  از خانم دکتر لیلا ملکی می توانید با شماره تلفن های 22092813-021 در تماس بوده و یا از اینستاگرام دیدن فرمایید.

افراد عینکی باید برای مدتی از لنزهای تماسی استفاده کنند  تا فشاری به تیغه میانی بینی وارد نشود.

جهت کاهش ورم می توان از کمپرس یخ و جهت تسکین درد از مسکن های تجویز شده استفاده کرد. به مرور زمان از تورم بافت بینی کاسته خواهد شد.

توجه داشته باشید استعمال دخانیات و مشروبات الکلی، به مدت حداقل دو هفته ممنوع است.

آیا جراحی ترمیمی بینی همان سپتوپلاستی است؟

تفاوت هایی میان این دو شیوه جراحی وجود دارد. در سپتوپلاستی، انحرف تیغه میانی اصلاح و صاف می شود. اما جراحی ترمیمی بینی به اصلاح نقایص جراحی بینی اولیه می پردازد.​

حضور در کنگره راینولوژی

متخصص جراحی گوش و حلق و بینی و سر و گردن

فارغ التحصیل گوش و حلق و بینی از دانشگاه شهید بهشتی

پاسخ

نه + 12 =

Call Now Buttonتماس با پزشک