هر آنچه باید در مورد جراحی ترمیمی بینی بدانید

جراحی بینی از جمله جراحی‌هایی است که روند پیچیده‌ای دارد و به همین خاطر، نیاز به دقت و مهارت بالای جراح است. آناتومی داخل بینی، نسبت به سایر قسمت‌های صورت و بینی حساس‌تر است و هر گونه تغییر هر چند جزئی بر زیبایی ظاهری صورت تاثیر خواهد گذاشت. در صورتی که میزان بافت برداشته شده کافی نباشد، می‌تواند نارضایتی بیمار را به همراه داشته باشد. ساختار بینی متشکل از استخوان و غضروف است و هیچ گونه خونرسانی به این ناحیه انجام نمی‌شود، به همین خاطر ممکن است آسیب و صدمات وارده به این ناحیه بهبود نیابد و باعث بر هم خوردن تعادل و توازن صورت و بینی شود. بسیاری از افراد که می‌خواهند چهره زیبا و جذاب‌تری داشته باشد، اقدام به انجام جراحی زیبایی بینی می‌نمایند. جراحی کوچک کردن بینی که با اسم رینوپلاستی هم در بین افراد شناخته شده است، از شایع‌ترین اعمال جراحی‌های زیبایی پلاستیک صورت است. در صورت آن که جراحی بینی توسط جراح بینی خبره انجام شود، قطعا نتیجه جراحی مطلوب و دلنشین خواهد بود. به دلیل آن که بینی علاوه بر زیبایی وظیفه تنفس و را بر عهده دارد، در صورت وجود هر گونه مشکلی پیش می‌آید که فرد اقدام به جراحی بینی ثانویه نماید.

نتیجه جراحی بینی به علم و مهارت جراح بستگی دارد. پزشک پیش از جراحی باید به بررسی مواردی از قبیل بررسی ساختار صورت و بینی بپردازد، تست‌های تصویربرداری را انجام دهد تا نتایج احتمالی جراحی نیز مشخص شود. در طول جراحی ترمیمی بینی، هر گونه نقص و مشکل باقی مانده از جراحی اولیه برطرف و اصلاح خواهد شد و این گونه می‌توان گفت که این جراحی به اصلاح مشکلات زیبایی و هم چنین ساختاری مانند: مشکلات تنفسی کمک می کند

جراحی ترمیمی بینی

جراحی بینی ثانویه چیست؟

جراحی بینی ثانویه یا ترمیمی بینی، جراحی است که پس از جراحی اولیه بینی به دلیل عدم رضایت در تغییر فرم و ظاهر بینی و بروز مشکلات تنفسی انجام می‌شود. گاهی اوقات پیش می‌آید که افراد به دلیل وجود مشکلات زیبایی و تنفسی از جراحی اولیه خود دارند از آن ناراضی هستند و با توجه به این که دوره نقاهت جراحی بینی ثانویه طولانی تر است اما افراد برای آن که از این نوع مشکلات رهایی پیدا کنند مجدد هزینه و زمانی را طی می‌کنند تا به نتیجه مطلوب دست یابند. گاهی وجود برخی عوارض جانبی است که در هر نوع جراحی زیبایی به وجود می‌آید و یک امر طبیعی است اما برخی از عوارض ناشی از جراح است، که علل عمده این گونه مشکلات از عدم مهارت و تجربه کافی جراح رخ می‌دهد.


مزایای جراح ترمیمی بینی

یکی از مهم‌ترین مزایای جراحی ترمیمی بینی، بالا رفتن سطح اعتماد به نفس بیمار است. در برخی موارد پیش می آید که نتیجه و ظاهر بینی بعد از جراحی اولیه، بدتر از بینی طبیعی است. در طول جراحی ترمیمی، تغییراتی در اندازه و فرم بینی ایجاد می‌شود. همان‌طور که قبلا نیز اشاره کردیم، هر گونه تغییر جزئی می‌تواند باعث برقراری توازن بیشتری میان بینی و سایر اجزای صورت شود. علاوه بر بهبود زیبایی ظاهری، افرادی که بعد از جراحی بینی اولیه از مشکلات تنفس رنج می‌برند، می‌توانند از مزایای جراحی ترمیمی بهره‌مند شوند. این جراحی هم‌چنین به اصلاح هر گونه انسداد و گرفتگی مجاری تنفسی نیز کمک می‌کند. در صورت لزوم، تغییر فرم ساختار داخلی بینی می‌تواند به تسکین فشار و عفونت سینوسی کمک کند.

بیشتر بخوانید  تغییرات چهره بعد از جراحی بینی

چه افرادی می‌توانند تحت جراحی ترمیمی بینی قرار بگیرند؟

جراحی بینی ثانویه جهت اصلاح مشکلات ناشی از جراحی اولیه انجام می‌شود. در صورت آن که جراحی بینی برای فرد موفقیت آمیز نبوده باشد و فرد پس از جراحی با مشکلات نازیبایی و تنفسی مواجه شده باشد که می‌تواند زندگی آن را تحت تاثیر قرار دهد که در چنین زمان‌هایی اقدام به انجام جراحی بینی می‌نماید. در مواقع نادر ممکن است فرد به دلیل تصادفات و حوادث بافت بینی خود را از دست بدهید که در چنین زمان‌هایی نیاز به انجام جراحی بینی ثانویه ضروری خواهد بود. از آن جایی که جراحی بینی دوره نقاهت به نسبت طولانی را به همراه دارد، به بیماران توصیه می‌شود انجام این جراحی تا زمان برطرف شدن کامل ورم بینی و ظاهر شدن نتایج واقعی به تاخیر بیندازند. افرادی که خواهان انجام این جراحی هستند، باید از لحاظ بدنی در شرایط خوبی به سر ببرند و مهم‌تر این که انتظارات منطقی و واقع بینانه‌ای از نتیجه جراحی داشته باشند.

علت انجام جراحی بینی ثانویه

انجام جراحی بینی ثانویه علت مختلفی دارد. در ادامه به برخی از این موارد خواهیم پرداخت.

عدم تناسب بینی با اجزای صورت

از مهم‌ترین دلایل انجام جراحی بینی ثانویه، عدم تناسب بینی با سایر اجزای صورت است. بروز این دست از ایرادات به دلیل استفاده از تکنیک های نادرست جراحی و عدم بهبود صحیح جای جراحی به دلیل توجه ناکافی به توصیه‌های جراح است. برطرف نشدن مشکلات ساختاری و بیماری‌های داخلی بینی در جراحی بینی اولیه و یا بروز مشکلات جدید بعد از جراحی که به وجود آمده است.

قوز بینی

قوز-بینی

یکی از مشکلاتی که سبب می‌شود که فرد نیاز به جراحی ثانویه یا ترمیمی داشته باشد قوز بینی یا hump است.

نوک غیر طبیعی بینی

نوک-بینی-گرد

در برخی موارد پس از جراحی اولیه بینی مشکلاتی در نوک بینی به وجود می آید که این گونه مشکلات می تواند بدین صورت باشد که خیلی گرد یا تیز و باریک باشد، که در چنین شرایطی فرد تصمیم به اقدام جراحی بینی ثانویه می‌نماید.

بزرگ بودن بینی

گاهی اوقات افراد تمایل دارند تا بینی کوچک داشته باشند به همین منظور از انجام جراحی خود ناراضی هستند و در چنین شرایطی اقدام به انجام جراحی مجدد می نمایند.

مشکلات تنفسی و خشکی بینی

مشکلات-تنفسی-پس-از-جراحی-بینی

از دیگر مشکلاتی که پس از جراحی بینی ایجاد می شود، مشکلات تنفسی می باشد که معمولا این نوع مشکلات ناشی از نامتخصص بودن و عدم مهارت کافی جراح ایجاد می شود.

سوراخ شدن تیغه بینی

سوراخ-شدن-تیغه-بینی

یکی از دلایل مشکلات تنفسی در افراد سوراخ شدن تیغه بینی یا سپتوم بینی می باشد و معمولا این مشکل در دریچه داخلی و خارجی بینی رخ می دهد.

کوچک کردن بیش از حد بینی

یکی از مشکلات دیگر در جراحی های بینی کوچک کردن بیش از حد بینی می باشد. این مشکل با انجام جراحی تیپ پلاستی و استفاده از غضروف های بینی قابل انجام است.

بیشتر بخوانید  جراحی انحراف بینی

شکل V برعکس

شکل-V-برعکس

از مشکلاتی که پس از جراحی اولیه بینی بسیار مشاهده می شود شکل V معکوس می باشد این عارضه در ناحیه جلوی بینی ایجاد می شود.

تخریب بیش از حد دریچه خارجی بینی

شکل-بینی-کلیپس-زده

در صورت آنکه دریچه خارجی بینی بیش از حد تخریب شده باشد این عارضه سبب می شود تا بینی حالت پینچ یا کلیپس شده پیدا کند.


مشاوره قبل از جراحی بینی ترمیمی

جراحی بینی ثانویه، به دلیل آن که دارای پیچیدگی‌های زیادی است و علاوه بر زیبایی وجه درمانی هم مطرح است، جراح بینی اقداماتی را قبل از جراحی انجام می‌دهد که عبارت‌اند از :

 • بررسی میزان تخریب بینی در جراحی اولیه بینی
 • میزانی که تیغه بینی برش خورده وبرداشته شده است.
 • بررسی وضعیت پوست بینی و نوع آن
 • بررسی مجرای تنفسی و میزان آسیب‌های وارد شده
 • قسمت فوقانی بینی (قسمت استخوانی)
 • قسمت میانی بینی (غضروف بینی)
 • نوک بینی از جمله سوراخ های بینی
 • تیغه میانی بینی و شاخک های بینی

تمامی این موارد را جراح بینی در جلسه مشاوره بینی به بررسی می‌پردازد تا میزان جراحی مورد نیاز و تغییراتی که می‌توان در ساختار و ظاهر بینی ایجاد کرد، به دست آید.

جراح ترمیمی بینی، برای آن که این بررسی‌ها را با دقت انجام دهد، باید به عکس‌های قبل از جراحی بینی دسترسی داشته باشد. هم‌چنین خلاصه پرونده، سوابق پزشکی، شرایط جسمانی، نحوه و تکنیک جراحی بینی اولیه بسیار مهم و کمک کننده است. تهیه تصاویر سه بعدی از صورت بیمار، پزشک را در تعیین بهترین تکنیک جراحی یاری می‌رساند. گاهی نیاز به گرافت غضروف از سایر قسمت‌های بدن مانند گوش و یا دنده ها می باشد.

در پایان، طرح کلی جراحی و مواردی از قبیل تکنیک جراحی و یا نوع بیهوشی مشخص خواهد شد. در طول این جلسات، بیمار می‌تواند تمام سوالات خود را با پزشک در میان بگذارد. به دلیل آن که جراحی بینی ثانویه از جراحی بینی اولیه سخت تر است، لذا توصیه می‌شود قبل از انجام جراحی بینی درباره جراح بینی بسیار مشورت نمایید تا از بروز مشکلات و عوارضی از این قبیل پیشگیری شود.


روند جراحی ترمیمی بینی

جراحی ترمیمی بینی

جراحی ترمیمی بینی، جراحی پیچیده‌ای است که تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. بعد از بیهوش شدن بیمار، تغییرات با توجه به خواسته و هدف بیمار تغییر فرم داده می شود و معمولا برش کوچکی ما بین سوراخ‌های بینی ایجاد خواهد شد.

به منظور انجام جراحی بینی ثانویه، جراح بینی به میزان تغییرات مورد نیاز توجه کرده و نوع تکنیک جراحی بینی را که جراحی باز یا بسته باشد، را مشخص می‌کند. در صورتی که نیاز به تغییرات اساسی باشد، نیاز به جراحی باز است، اما اگر این تغییرات جزئی است از روش بسته استفاده می‌شود که دارای دوره نقاهت کمتری نیز است. در جراحی بینی به روش بسته، پوست بینی سالم باقی می‌ماند و تغییرات بر روی استخوان و غضروف اعمال خواهد شد. در صورت لزوم، ساختار داخلی و یا خارجی بینی نیز تغییر می کند. در پایان، برش‌ها بخیه زده می‌شوند. بیان کردن این نکته برای بسیاری از افراد امیدوار کننده و عالی است که می‌توانید در جراحی بینی ثانویه، فرم مورد نظر خود را برای بینی انتخاب کرد و از جراح خواست تا انجام دهد، اما باید با جراح ترمیمی بینی خود صحبت نمایید تا نکات مورد نظر در این باره را مدنظر داشته باشد. هم‌چنین برخی از نکات را جراح بیان می‌کند که بسیار مهم است و در ادامه به برخی از این مراقبت‌ها اشاره می‌شود.

بیشتر بخوانید  بهترین فصل عمل بینی

دوره نقاهت و مراقبت‌های بعد از جراحی ترمیمی بینی

مراقبت‌های پس از جراحی بینی اولیه با جراحی ثانویه با یکدیگر تفاوتی ندارد اما جراحی بینی ترمیمی به نسبت اولیه دوره نقاهت کمی طولانی تر خواهد بود، اما این مراقبت‌های پزشکی به چه صورت می باشند.

 • بعد از این که بیمار به هوش می‌آید، به اتاق ریکاوری منتقل و علائم حیاتی مانند تنفس بررسی خواهد شد.
 • بعد از پایان جراحی، اسپلینت بر روی بینی قرار می گیرد تا فرم بینی حفظ شود.
 • در طول سپری شدن دوره نقاهت، بیمار باید مراقب وارد آمدن هر گونه ضربه به بینی خود باشد.
 • توصیه می‌شود روزهای اول بعد از جراحی، بیمار رژیم غذایی نرم و مایعات داشته باشد و داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک را مصرف کند.
 • تا یک هفته بعد از جراحی، سر باید بالا نگه داشته شود.
 • از فین کردن بینی باید خودداری شود.
 • انجام فعالیت های شدید بدنی، خم و راست شدن و ورزش به مدت حداقل یک ماه ممنوع است. این قبیل حرکات باعث وارد آمدن فشار به بینی و افزایش احتمال خونریزی می‌شوند.
 • افرادی که عینک می زنند باید برای مدتی از لنزهای تماسی استفاده کنند تا فشاری به تیغه میانی بینی وارد نشود.
 • جهت کاهش ورم می‌توان از کمپرس یخ و جهت تسکین درد از مسکن‌های تجویز شده استفاده کرد. به مرور زمان از تورم بافت بینی کاسته خواهد شد.
 • توجه داشته باشید استعمال دخانیات و مشروبات الکلی، به مدت حداقل دو هفته ممنوع است.

مراقبت های بعد از جراحی بینی ترمیمی

سوالات متداول

آیا جراحی ترمیمی بینی همان سپتوپلاستی است؟

تفاوت هایی میان این دو شیوه جراحی وجود دارد. در سپتوپلاستی، انحرف تیغه میانی اصلاح و صاف می‌شود. اما جراحی ترمیمی بینی به اصلاح نقایص جراحی بینی اولیه می‌پردازد.​

چه زمانی برای انجام جراحی بینی ترمیمی مناسب است؟

زمان مناسب برای انجام جراحی بینی ترمیمی یکسال پس از جراحی اولیه می باشد. زیرا بروز مشکلات زمان بر خواهد بود، به همین منظور بایستی برای آن که جراحی ثانویه بینی به خوبی انجام شود تا مدت زمان مشخص برای مشاهده تمامی مشکلات صبر نمود.

چه عواملی باعث می‌شوند تا جراحی بینی اولیه، با موفقیت همراه نباشد؟

مواردی از قبیل:
برداشت بیش از حد غضروف
آسیب غضروف نوک بینی
برداشت بیش از حد غضروف از تیغه میانی
طرح درمان نادرست

کلام آخر

جراحی بینی با وجود این که جز اعمال جراحی پرطرفدار به شمار می‌آید، اما زمانی که تصمیم به انجام چنین جراحی را دارید بایستی دقت نمایید تا توسط جراح خبره انجام شود تا از بروز عوارض و مشکلات هم چون موارد ذکر شده پیشگیری شود.

نمونه جراحی های بینی ( قبل از این که سایت را ترک کنید حتماً پیشنهاد میشه نمونه جراحی های دکتر را مشاهده کنید)

دکتر لیلا ملکی

متخصص جراحی گوش و حلق و بینی و سرو گردن