جراحی بینی گوشتی؛ هزینه، مزایا تا عوارض

عمل بینی از شایعترین اعمال زیبایی است که در هر دوره سنی طرفداران خاص خود را دارد. بینی از نقاط برجسته صورت است که هر گونه نازیبایی در آن نسبت به سایر اعضای صورت بیشتر به چشم می خورد.

بینی به دو دسته استخوانی و گوشتی تقسیم بندی می شود که بینی های گوشتی در میان شیوع بیشتری به نسبت زنان دارد و شاید شما جز آن دسته از افرادی باشید که بینی گوشتی داشته باشید و از جراحی و دغدغه های همچون برگشت پذیری بینی واهمه داشته باشید. اما به شما توصیه می نماییم در صورتی که قصد دارید جراحی انجام دهید قبل از هر اقدامی جهت آگاهی بیشتر به مطالعه این نوشتار بپردازید.

جراحی زیبایی بینی گوشتی در خانم ها

جراحی بینی با وجود استقبال فراوان کماکان با موجی از نارضایتی همراه است. این جراحی بسته به اینکه در کدام نوع بینی انجام شود در میزان رضایت و نارضایتی بیماران تاثیر خواهد داشت.  برای مثال افرادی که دارای بینی استخوانی هستند نسبت به افردی که بینی گوشتی دارند از جراحی بینی رضایت بیشتری دارند.

این موضوع باعث شده تردید برای انجام جراحی بینی گوشتی با چالش مواج شود و افرادی که دارای این نوع بینی هستند به دلیل برخی مشکلات از انجام آن صرف نظر کنند. اما انجام این جراحی با تمام حواشی آن اگر توسط بهترین جراح بینی انجام شود، می تواند نتیجه رضایت بخشی را حاصل کند.

ساختار بینی

مفید است که بدانید ساختار بینی از چندین بخش تشکیل شده است که نوع و شکل این بخش ها تاثیر به سزایی در نتیجه جراحی بینی خواهد داشت.

این بخش ها عبارت اند از:

  • پوشش خارجی بینی متشکل از پوست بینی و لایه عضلانی زیرین آن
  • اسکلت همراه با غضروف بینی
  • پوشش داخلی بینی متشکل از مخاط بینی

آنچه در جراحی بینی گوشتی بسیار حائز اهمیت است، نوع پوست بینی است . اگر این پوست دارای ضخامت بسیار باشد می تواند جراحی بینی را با برخی عوارض مواجه کند که جلوگیری از این عوارض تنها با انتخاب جراح با تجربه اتفاق خواهد افتاد.

مشخصات بینی گوشتی

بینی ها براساس ضخامت پوست به دو دسته استخوانی و گوشتی تقسیم بندی می شوند. طبیعتا ضخامت پوست بینی های گوشتی به نسبت استخوانی بیشتر است و بینی های گوشتی دارای فرمی گرد و بزرگ هستند.

بینی های گوشتی غالبا دارای پوستی با ضخامت زیاد و چرب، پره های ضخیم و حجم زیاد نوک بینی هستند. این در صورتی است که در جراحی بینی استخوانی جراح با بینی ای سرو کار دارد که از نظر پوشش خارجی دارای پوستی نازک و فاقد چربی است. این موضوع در نتیجه دهی مثبت بسیار موثر است.

علاوه بر این نوع استخوان و غضروف در بینی گوشتی باعث می شود این جراحی با ریسک بیشتری انجام شود. به دلیل اینکه این نوع بینی از نظر ساختار استخوانی بسیار ضعیف است از این رو جراح برای استحکام بخشیدن به این ساختار مجبور به پیوند استخوان خواهد بود.

شاید این طور به نظر رسد که جراحی بینی یکی از ساده ترین جراحی های زیبایی باشد. این تصور تنها به علت آمار چشمگیر انجام این جراحی است، اما در حقیقت این جراحی به دلیل اینکه در چهره افراد تاثیر به سزایی دارد دارای حساسیت ریسک های بی شماری است.

تغییرات در طول جراحی به چه صورت است؟

در طول جراحی بینی تغییرات روی اسکلت و غضروف بینی ایجاد می شود و عمدتا بر روی پوست هیچ گونه تغییر و برشی ایجاد نمی گردد زیرا با اسکار بسیار زیادی مواجه خواهیم شد. اما لازم به ذکر است تنها قسمتی از پوست پره های بینی برش زده می شود تا پهنای بینی کم شود و روی اضافه پوست بینی اثر گذار نمی باشد.

بیشتر بخوانید  بهترین سن جراحی بینی

نحوه انجام جراحی بینی گوشتی

همانطور که در بالا اشاره شد این نوع بینی به دلیل ضعیف بودن غضروف آن غالبا جراحان را مجبور به انتقال غضروف خواهد کرد. اگر میزان انتقال غضروف کم تر از حد باشد بعد از جراحی به دلیل نوع پوستی که بینی گوشتی دارد و نبود پایه مناسب نگهدارنده پوست، شکل ظاهری بینی تغییر خواهد کرد. گاها این خطا در جراحی بینی، باعث می شود بیمار شاهد رشد گوشت اضافه در بینی خود باشد.

جراحی بینی گوشتی با لیزر

دستگاه لیزر کاربرد های بسیار در حیطه پزشکی جهت درمان و زیبایی دارد اما انجام جراحی بینی با لیزر علمی نخواهد بود و می تواند مشکلاتی را برای افراد به همراه داشته باشد. لذا لیزر در جراحی بینی تنها کاربرد تبلیغات را خواهد داشت.

در این بین افراد بسیاری به دلیل بیم از عوارض احتمالی این جراحی فریب تبلیغات بی پایه و اساس را می خورند. یکی از تبلیغات کاذب در این نوع جراحی، جراحی بینی با لیزر است.

باید بیان کنیم که این نوع جراحی وجود نداشته و تبلیغات گسترده آن تنها برای گمراه کردن مخاطبان است. همانطور که اشاره شد آنچه این جراحی را با چالش مواجه می کند نوع ساختار داخلی این بینی متشکل از غضروف ضعیف است. و مزیت لیزر برای این نوع بینی ها تنها در برطرف کردن عارضه های پوستی است. در واقع لیزر قادر نخواهد بود که غضروف این نوع بینی را مستحکم کرده و یا بتواند از نظر ساختاری تغییری در آن ایجاد کند.

بنابراین پیشنهاد می کنم اگر قصد انجام جراحی بینی را دارید وقت خود را با پیگیری این نوع تبلیغات هدر ندهید.

برای دستیابی به نتیجه مطلوب پیشنهاد می شود که افراد با دقت فراوان مراقبت های بعد از جراحی بینی را رعایت کنند. چراکه حفظ ظاهر بینی بعد از جراحی مستلزم عوامل زیادی نظیر: استفاده درست از چسب بینی، رعایت رژیم غذایی، دقت در مصرف دارو ها و همچنین مراجعه مکرر به جراح بینی برای ارزیابی وضعیت بینی خواهد بود.

انواع روش های جراحی بینی گوشتی

برای جراحی بینی به طور کلی از دو روش جراحی بینی باز و جراحی بینی بسته استفاده می شود که این انتخاب منوط به تشخیص پزشک برای ارائه بهترین نتیجه است. 

اغلب جراحان از روش باز استفاده می کنند، این انتخاب به دلیل داشتن دیدی گسترده از ساختار داخلی بینی است. جراحی بینی باز این امکان را به جراحان بینی می دهد که به راحتی نواقص بینی را پیدا کرده و در صدد رفع آن بر آیند، اما بیماران به جهت اینکه این نوع جراحی نیازمند برش بینی است ترجیح می دهند از جراحی بینی بسته استفاده کنند که اصلاحات بینی را از طریق سوراخ های بینی انجام می دهند.

ولی بایستی متذکر شد که این روش جراحی با وجود اینکه از برش ها در قسمت بیرونی بینی داده می شود ولی اسکاری به همراه نخواهد داشت ولی در جراحی بینی دید جراح کم خواهد بود و تنها برای بینی های با ایرادات جزئی قابل انجام است.

تفاوت بینی های گوشتی و استخوانی

بینی های گوشتی بخاطر ضخامت پوستی که دارند هر گونه تغییر در ساختار بینی را به خوبی نشان نمی دهند و این ضخامت همانند یک لایه میان اسکلت و پوست به شمار می آید و از نشان دادن ساختار اسکلت بینی جلوگیری می کند ولی بینی های استخوانی برخلاف بینی های گوشتی به دلیل نازکی پوست به خوبی بر روی ساختار بینی قرار می گیرند و به راحتی می توان اسکلت بینی را مشاهده نمود.

کدام از بینی های گوشتی می تواند کاندید مناسب جراحی باشند؟

بینی های گوشتی صرفا بزرگ کاندید مناسبی برای جراحی بینی نخواهند بود زیرا بر روی این نوع بینی ها نمی توان تغییرات خاصی را اعمال نمود، لذا در چنین شرایطی این افراد کاندید مناسبی برای جراحی نخواهند بود.

بیشتر بخوانید  شرایط سفر رفتن بعد از جراحی بینی

ولی بینی گوشتی همراه با قوز و افتادگی می توانند تحت جراحی زیبایی بینی قرار بگیرند و سبب می شود تا چهره فرد نسبت به قبل از جراحی متفاوت باشد.

نکته ای را در نظر داشته باشید که بینی های ضخیم و گوشتی که اندازه بسیار بزرگی ندارند با گذاشتن غضروف در قسمتی از نوک بینی می توان به بینی فرم دلخواه را داد تا نتیجه دلخواه بدست آید.

آیا جراحی بینی گوشتی برگشت پذیر است؟

همان طور که ذکر شد بینی های گوشتی به دلیل ضخامت پوستی که دارند به صورت کامل از ساختار و اسکلت بینی تبعیت نمی کنند و این ضخامت همانند یک لایه بینی اسکلت و پوست بینی می باشد و همین امر سبب می شود تا این فاصله توسط مایع میان بافتی اشباع شود و پس از مدت زمانی فرم بینی و زیبایی آن برطرف شود.

                                                                              ویدئو جراحی بینی گوشتی دکتر لیلا ملکی

تزریق کورتون در کاهش تورم بینی چقدر موثر است؟

تزریق کورتون تاثیر بسزایی در کاهش تورم بینی دارد اما این تزریق می بایست در فواصل زمانی یک تا سه ماه تکرار شود تا تاثیر آن افزایش یابد.

استفاده از غضروف در طول جراحی لازم است؟

استفاده از غضروف در جراحی بسته به نوع ساختار بینی مشخص می گردد. به طور معمول بینی های که ریشه ای با عمق زیاد را می توان با استفاده از غضروف حالتی باریک و قلمی به بینی داد.

جراحی ترمیمی بینی گوشتی

هر جراحی ممکن است نیاز به ترمیم داشته باشد که جراحی بینی مستثنا از این مورد نخواهد بود. به طور معمول پوست بینی های استخوانی نازک است و همین امر سبب می شود تا تمامی ناهمواری های اسکلت بینی مشخص شود و درصد احتیاج به ترمیم در این نوع بینی ها به نسبت بینی های گوشتی بیشتر است اما بینی های گوشتی به دلیل ضخامت پوست اسکلت بینی کمتر مشخص خواهد بود و در این نوع بینی ها از این لحاظ نیاز به ترمیم نخواهد بود و معمولا پره های بینی نیاز به تقویت و ترمیم خواهند داشت.

                                                                       ویدئو جراحی ترمیم بینی گوشتی دکتر لیلا ملکی

مدت زمان چسب زدن بینی های گوشتی

مدت زمان چسب زدن بینی ها همانند به یکدیگر می باشد. اما تفاوتی که بین این دو نوع بینی ها وجود دارد این است که بینی های گوشتی به دلیل آنکه در صبحگاه متورم می شوند به همین منظور برای پیشگیری از تورم صبحگاهی پس از دو ماه تنها نیاز خواهد بود که شب ها چسب زده شود.

بیشتر بخوانید  جراحی زیبایی بینی؛ نحوه انجام جراحی تا دانستنی های جالب درباره آن

مدت زمان عمل بینی گوشتی چقدر به طول خواهد انجامید؟

طول مدت زمان جراحی بسته به مشکلات بینی مشخص می گردد در صورتی که بینی انحراف داشته باشد به جهت رفع انحراف طول مدت جراحی بیشتر خواهد شد ولی زمانی که تنها نیاز به جراحی ساده باشد طول جراحی حدود شصت تا نود دقیقه خواهد بود.

مراقبت های بعد از عمل بینی گوشتی

مراقبت های پس از جراحی بینی برای تمامی بینی ها با هر نوعی یکسان است اما بینی های گوشتی احتمال دارد به تزریق کورتون احتیاج داشته باشند که این تزریق نیاز به تکرار خواهد داشت و بایستی در فواصل زمانی مشخص چهار تا شش بار انجام شود.

تغذیه پس از جراحی بینی گوشتی

تغذیه یکی از مواردی است که پس از جراحی بینی بایستی رعایت شود و از خوردن مواد غذایی سفت و سخت در روز های ابتدایی پس از جراحی خودداری شود، ولی پس از یک هفته استفاده از این مواد بلامانع خواهد بود.

هزینه عمل بینی گوشتی

هزینه های جراحی های زیبایی بسته به برخی عوامل همچون تکنیک، اصلاحات، هزینه های کلینیک یا بیمارستان، دستمزد پزشک و استفاده از غضروف متفاوت می باشد. به همین منظور قبل از جراحی نمی توانیم هزینه دقیقی را مشخص نماییم، لذا بهتر است برای اطلاع از میزان هزینه ها به جراح بینی مراجعه نمایید.

نقش جراح بینی در نتیجه عمل

جراحی بینی از حساس ترین جراحی های زیبایی است، لذا انجام آن چه برای بینی استخوانی و چه  گوشتی باید توسط بهترین جراح بینی صورت گیرد. اما آنچه جراحی بینی گوشتی را می تواند با نتیجه رضایت بخش همراه کند، انتخاب دقیق یک جراح خبره است.

حال چگونه می توان چنین جراحی را یافت؟

شما متقاضیان گرامی می توانی با مشاهده نمونه کارهای جراحی بینی گوشتی جراحان مختلف و سرشناس بهترین انتخاب را داشته باشید. قطعا تعریف به تنهایی نمی تواتند شما را در اننتخاب مطمئن کند. برای این جراحی نیازمند تحقیق بسیار و مشاهده بی شمار نمونه جراحی بینی هستید.

درصد موفقیت جراحی بینی گوشتی

میزان موفقیت جراحی زیبایی با توجه به فاکتورهای مشخص می گردد. برای بینی های گوشتی در صورتی که بینی با قوز و افتادگی همراه باشد نتیجه موفقیت عمل بیشتر خواهد بود اما در صورتی که بینی تنها بزرگ باشد میزان موفقیت کمتر است.

به همین منظور میزان موفقیت عمل بینی گوشتی پس از بررسی و معاینات لازم در مطب مشخص می گردد و در همان ابتدا پزشک بیمار را از این درصد موفقیت مطلع می سازد.

نتایج عمل بینی گوشتی

نتیجه نهایی عمل بینی بسته به ضخامت پوست متفاوت می باشد. معمولا نتیجه نهایی جراحی این نوع بینی ها پس از یکسال مشخص می گردد.

البته به این نکته دقت نمایید که نتیجه نهایی پس از سه سال مشخص می گردد و تمامی تغییرات جزئی پس از سه سال به طور کامل مشخص می شود. لذا در صورت مشاهده ایرادت جزئی قضاوت نکنید و صبور باشید تا نتیجه نهایی کاملا مشخص شود.

نمونه جراحی های بینی ( قبل از این که سایت را ترک کنید حتماً پیشنهاد میشه نمونه جراحی های دکتر را مشاهده کنید)

دکتر لیلا ملکی

متخصص جراحی گوش و حلق و بینی و سرو گردن