همه چیز درباره جراحی بینی فانتزی

جراحی بینی فانتزی یکی از انواع جراحی های زیبایی بینی است که طرفداران بسیاری دارد. البته همه افراد کاندیدای مناسبی برای این عمل زیبایی نیستند. معمولا افرادی که دارای بینی استخوانی هستند بهترین کاندیدا برای انجام این عمل هستند. بینی فانتزی همانطور که از نام آن پیداست دارای حالتی فانتزی و عروسکی است. در این مدل بینی، اندازه بینی بسیار کوچک شده و حالتی رو به بالا دارد. نوک بینی سربالا بوده و سوراخ های بینی از رو به رو واضح و مشخص هستند. در این حالت میزان استخوان و غضروف بینی کاهش یافته تا اندازه بینی کوچک گردد. در مقایسه با بینی نرمال، بینی فانتزی ویژگی هایی دارد که اولین و مهمترین آنها زاویه نوک بینی با پشت لب است. در حالت عادی و طبیعی بینی دارای زاویه 90 تا 95 درجه با سطح پشت لب است اما در بینی فانتزی این زاویه بیش از این مقدار است. همچنین در بینی فانتزی سوراخ های بینی کوچکتر از حالت طبیعی است. یکی دیگر از تفاوت های اساسی این دو مدل بینی، میزان قوس بینی است. در بینی های فانتزی قوس بینی بسیار زیاد و چشمگیر بوده در حالی که در بینی طبیعی این قوس حالت عادی دارد.

جراحی انحراف بینی

خصوصیات بارز بینی های نیمه فانتزی

در این نوع بینی پوست نازک ، استخوان و غضروف محکم و سوراخ های بینی کوچک می باشد. معمولا بیمه های فانتزی دارای تیغه های نازکی هستند که یک پوست  نازک و تیغه ی  مقاوم به همراه دارد.

در بینی های فانتزی  سوراخ های  بینی کوچک است و نوک  بینی مقداری سر بالا می باشد، میزان قوس بینی و یا بالا بودن نوک آن بستگی به اعضای صورت فرد متقاضی دارد و در حقیقت با توجه به استاندارد های زیبایی شناسی این تغییرات مد نظر قرار می گیرد.

تفاوت جراحی بینی عروسکی و طبیعی

تفاوت اصلی بینی های فانتزی با بینی طبیعی به زاویه نوک بینی و لب اشاره دارد. در حقیقت زاویه نوک بینی و فانتزی حدود ۱۵۰ درجه نسبت به لب بالایی می باشد در جراحی بینی طبیعی این زاویه حدوداً ۹۰ درجه است. البته در نهایت درجه قرارگیری نوک بینی نسبت به لب ها با توجه به فرم کلی صورت و سایر اعضای آن تغییر می کند .

نکاتی درباره جراحی بینی فانتزی

برای داشتن یک فانتزی، باید  استخوان بینی و غضروف های آن قوی باشد.

همچنین هر چه پوست بینی نازک تر باشد امکان ایجاد تغییرات بر روی آن بیشتر خواهد بود

باید در نظر داشته باشید که با دقت و ملاحظات بسیار جراح بینی فانتزی را انتخاب نمایید زیرا انجام این عمل نیاز به تجربه تخصص و تبحر از جانب جراح دارد .

بیشتر بخوانید
جراحی انحراف بینی

جراحی بینی فانتزی با توجه به ساختار بینی و نوع آن  این اقدام را انجام می دهد  . نتیجه جراحی باید به گونه‌ای باشد که هیچ گونه آسیبی به دستگاه تنفسی وارد نشود و در عین حال که بینی کوچک و سربالا است  تناسب  میان اعضای صورت و بینی برقرار باشد.

بینی بعد از عمل زیبایی اگر بیش از اندازه کوچک و سربالا باشد حالت طبیعی و زیبای خود را از دست خواهد داد و ممکن است در سال های آینده شما را با مشکل مواجه کند.

به همین منظور مشاوره های قبل از جراحی بینی و توصیه هایی که جراح در خصوص تغییرات لازم بر روی جراحی بینی ارائه می نماید ،از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

چه  افرادی برای جراحی زیبایی بینی مناسب هستند؟

همانطور که اشاره شد افرادی که بینی استخوانی دارند برای انجام این عمل بسیار مناسب هستند. علاوه بر نوع بینی که قرار است تحت جراحی قرار گیرد، اجزای صورت و قاب کلی صورت در این نوع عمل زیبایی نیز باید مورد توجه قرار گیرد. افرادی که دارای اجزای صورت بزرگی هستند، به عنوان چشمان درشت، ابروهای ضخیم و کشیده و … دارند، گزینه مناسبی برای انجام عمل بینی فانتزی نیستند،

بینی ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند :

 • استخوانی
 • گوشتی

بینی های گوشتی

بینی های گوشتی دارای پوست ضخیمی هستند و در قسمت پایینی معمولا دارای لبه ها و پره های بزرگتری هستند. بینی های گوشتی به دلیل پوست، فرم دادن به آنها و بالا کشیدن نوک بینی در آنها کمی دشوار تر است و ممکن است نتیجه مطلوبی را ارائه ندهد

 

بینی های استخوانی

بینی های استتخوانی پوست بسیار نازکی داشته و قسمت اعظم بینی را استخوان تشکیل می دهد و لبه و پره های بینی نیز بسیار نازک هستند. این مدل بینی به دلیل اینکه راحت تر تراش میخورد و همچنین پوست و گوشتی اضافی ندارد، بهترین گزینه برای عمل بینی فانتزی است. زیرا این مدل بینی به علت کوچی بیشتر مناسب افرادی است که دارای اجزای ظریف و کوچک هستند.

در هر صورت از شرایط لازم برای انجام جراحی بینی فانتزی :

 • بررسی بینی به طور کامل و دقیق باید توسط جراح بینی انجام شود.زیرا ممکن است به برای صورت فرد ، بینی فانتزی مناسب نباشد.
 • ممکن است باریک کردن بیش از حد بینی باعث بر هم خورن توازن صورت فرد شود.
 • افرادی که دارای بینی استخوانی و صورتی باریک و ظریف دارند کاندید مناسب جراحی بینی فانتزی هستند.
 • جراح بینی باید به نظر بیمار در خصوص نوع جراحی بینی دقت نماید و اگر جراحی فانتزی بینی برای فرد مناسب است انجام دهد.

بیهوشی در جراحی بینی فانتزی

برای انجام عمل جراحی بینی فانتزی نیاز به بیهوشی به صورت عمومی باشد.

هرچند که دوره نقاهت آن کوتاه مدت مانند جراحی بینی گوشتی جراحی بینی استخوانی دارد، اما باید برای کاهش میزان نقاهت حتماً دستورالعمل های جراح را مد نظر قرار داد.

بیشتر بخوانید
جراحی بینی در مردان

انواع حالت های جراحی بینی

جراحی بینی با توجه به نوع پوست ، میزان چربی پوست و فرم بینی انجام می شود که شامل:

 • جراحی بینی گوشتی (بینی های گوشتی دارای پوست بسیار چرب و فرمی بزرگ )،
 • جراحی بینی استخوانی (بینی های استخوانی و کمتر دارای چربی درپوست است)،
 • جراحی قوز بینی (جراحی قوز بر روی قوز بینی و اصلاح آن)،
 • جراحی کناره یا سوراخ های بینی ( اصلاح فرم کناره ها و قرینه سازی سوراخ های بینی)
 • جراحی بینی فانتزی (فرم دهی به بینی و جراحی زیبایی بینی)

که برخی ازاین جراحی ها را جراح زیبایی بینی به طور همزمان انجام می دهد تا فرم بینی بعد ازجراحی زیبا تر شود. در ادامه به توضیح جراحی بینی خواهیم پرداخت.

جراحی بینی فانتزی چیست؟

جراحی بینی فانتزی به منظور ایجاد زیبایی  بیشتر دربینی انجام می شود. افرادی کهاین جراحی را انجام می دهند، درحالت نیم رخ فرم بینی حالتی قوس دار برروی تیغه ی بینی قابل مشاهده است و فرم بینی حالتی سر بالا به خود می گیرد.

علت انجام جراحی بینی فانتزی

جراحی فانتزی بینی به منظور باریک شدن بینی و بالا کشیدن آن انجام می شود که ممکن است خطی بالای کناره های بینی بیوفتد و فرم بینی را تا حدودی تغییر دهد.

 

افرادی که دارای بینی گوشتی هستند، بهتراست جراحی بینی طبیعی و گوشتی انجام دهند، زیرا بینیاین افراد برای انجام جراحی فانتزی بینی اصلا مناسب نیست.

 

اقدامات قبل از جراحی بینی فانتزی

 • باید تمامی آزمایشات مورد نیاز قبل از جراحی بینی را کاندید جراحی بینی انجام دهد.
 • در صورت داشتن بیماری های خاص و یا سابقه ی پزشکی حتما به جراح بینی اعلام نماید.
 • در صورت داشتن بیماری خاص باید به جراح اعلام شود
 • داروهای مصرفی باید به جراح بینی گفته شود تا جراح بتواند با  کمک متخصص برنامه ی دارویی را برای روز عمل تغییر دهد .
 • قطع خودسرانه ی هیچچ دارویی تجویز نمی شود.
 • مصرف دارو های رقیق کننده ی خون مانند آسیرین از یک هفته قبل از جراحی تا بعد از جراحی باید متوقف شود.
 • بیمار باید از  12 ساعت از قبل از جراحی از خوردن و اشامیدن خودداری کند.
 • همچنین عکس برداری  و تصاویر پزشکی باید قبل از جراحی  آماده باشد و به دست جراح رسیده باشد.

جراحی بینی فانتزی چگونه انجام می شود؟

جراحی بینی فانتزی به دو روش انجام می گیرد. روش های باز و بسته متدهایی هستند که با استفاده از آنها و بسته به نوع بینی می توان جراحی زیبایی را انجام داد. در ادامه به بررسی هر یک از این روش ها می پردازیم :

 

روش باز

در جراحی باز یک برش کوچک در قسمت زیر بینی و در بین دو سوراخ بینی ( کلوملا ) ایجاد می شود که از طریق آن جراح می تواند به بخش های اصلی بینی دسترسی پیدا کند. این روش که با بیهوشی عمومی همراه است، روش مناسب تری برای جراحی بینی است. چرا که در آن بینی از بیرون برش خورده و جراح به قسمت های داخلی بینی کاملا دسترسی دارد. پس از ایجاد برش در بین دو سوراخ بینی، پوست بینی به طرف بالا کشیده شده تا ساختمان، غضروف و استخوان های بینی کاملا مشخص گردند. پس از دسترسی به این نواحی، جراحی با برش و تراش استخوان و غضروف ها طبق مدل فانتزی، تغییرات را لازم را ایجاد کرده و سپس در مناطقی که نیاز است بخیه زده است می شود که معمولا از نوع جذبی است. سپس برای اینکه بینی ساختار خود را حفظ کند و تنفس دچار مشکل نگردد، در بینی تامپون جایگذاری می شود. سپس پوست بینی به سمت پایین کشیده شده و بخیه زده می شود. برای جلوگیری از هر ونه ضربه و یا تکانه به بینی، برای چند روز بینی گچ گرفته می شود.

بیشتر بخوانید
اقدامات قبل از جراحی بینی

 

روش بسته

این روش نیز با بیهوشی عمومی همراه است. در این روش با استفاده از ابزاری که منجر به باز شدن سوراخ های بینی می گردد تا جراح به قسمت های داخلی دسترسی پیدا کند انجام می گیرد. در روش بسته برش خارجی در ناحیه بینی انجام نمی گیرد و صرفا با بالا کشیدن پوست بینی و بزرگ کردن سوراخ های بینی، تغییرات لازم انجام می شود. این روش معمولا برای افرادی مناسب است که عمل زیبایی آنها چندان پیچیده و سخت نیست و با اعمال تغییرات کوچک می توان عمل بینی را انجام داد.

 

مراقبت های مهم بعد از جراحی بینی فانتزی

 • بعد از جراحی بینی فانتزی از خوردن مواد غذایی که سفت جویدن دارند بپرهیزید.
 • بهتر از مایعات و غذاهای سوپی و آبکی استفاده کنید .
 • همچنین بهتر است که  سرخود را بالا نگه داشته و در هنگام خواب از دو بالش استفاده کنید.
 • چسب روی بینی و گچ روی بینی را تا زمانی که پزشک به شما اطلاع نداده است ، باز نکنید .
 • از دستکاری بینی در هر شرایطی پرهیز نمایید.
 • همچنین در روزهای ابتدایی از خندیدن شدید یا گریه کردن پرهیز کنید.
 • درد و تورم بعد از جراحی و میزان کبودی چشم ها و استخوان گونه در افراد مختلف متفاوت بوده است بنابراین خود را با دیگر افراد مقایسه نکنید سعی کنید که مراقبت های بعد از جراحی را به خوبی انجام دهید.

همچنین نیاز است تا : 

 • از فعالیت های سنگین که فشار زیادی به بینی وارد می کند جلوگیری کنید.
 • حداقل دو هفته کارهای سبک انجام دهید.
 • استفاده از عینک برای حدود دو ماه ممنوع میباشد بنابراین نیاز است تا قبل از جراحی بینی لنز طبی تهیه کنید.
 • برای رفتن به استخر و سونا و جکوزی تا حدودی  سه ماه محدودیت وجود دارد.
 •  از لباس های گشاد و یا دکمه دار استفاده کنید که در زمان تعویض فشاری به بینی وارد نشود .
 • تا زمانی که گچ روی بینی تان را بر نداشته‌اید از رفتن به حمام خودداری کنید .
 • بهتر است یک روز قبل از جراحی بینی ایا در روز جراحی استحمام نمایید.
 • برای شستشوی دندان استفاده کنید که فشاری ببینی و بقیه های آن وارد نشود.
دکتر لیلا ملکی

متخصص جراحی گوش و حلق و بینی و سر و گردن فارغ التحصیل گوش و حلق و بینی از دانشگاه شهید بهشتی

پاسخ

سیزده + یازده =

مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک