جراحی بینی طبیعی
آنچه می خوانید...

یکی از روش ها رایج جراحی بینی، جراحی بینی طبیعی می باشد. بینی یکی از مهم ترین اجزای صورت می باشد که تاثیر فراوانی بر زیبایی افراد دارد با توجه به اهمیت این جز مهم در زیبایی صورت، روش های زیبایی متعددی برای آن مورد استفاده قرار گرفته است. با وجود اینکه امروزه روش های زیبایی متعددی برای این زیباسازی و رفع نواقص بینی مورد ارائه شده است، اما همچنان استفاده از روش های جراحی، یکی از موثرترین روش ها برای رفع نواقص بینی به حساب می آید. اینکه بینی شما چه خصوصیاتی داشته باشد، در انتخاب روش جراحی موثر خواهد بود. بینی ها در افراد مختلف در دو دسته بینی های استخوانی و بینی گوشتی قرار می گیرند.

جراحی بینی طبیعی از پرطرفدارترین و پردرخواست ترین انواع جراحی بینی است که افراد زیادی این روز ها نسبت به این نوع جراحی بینی اقبال نشان می دهند.

افراد در گذشته زمانی که برای جراحی بینی اقدام می کردند مهم ترین نوع جراحی بینی که توجه آن ها را جلب می کرد جراحی بینی عروسکی یا فانتزی بود اما این روزها بینی طبیعی که به لحاظ ساختاری و ظاهری تفاوت های محسوسی با بینی عروسکی دارد به نوعی روی بورس است و علاقه مندان زیادی پیدا کرده است.

مهم ترین پرسش هایی که در ادامه به پاسخ خواهیم پرداخت :

 • ویژگی های بینی طبیعی کدامند؟
 • تفاوت بینی عروسکی با بینی طبیعی چیه؟
 • مزایای جراحی بینی طبیعی چیه؟
 • هزینه جراحی بینی طبیعی چقدره؟

جراحی بینی طبیعی

ویژگی های بینی گوشتی

نژادهای مختلف انسانی دارای بینی های متفاوتی هستند که بر اساس نوع ژنتیک و محیط زندگی متفاوت می باشند. در نژادهای ایرانی کمتر اتفاق می افتد که بینی کاملا گوشتی و یا کاملا استخوانی باشد، با توجه به این موضوع، بینی ایرانی ها ترکیبی از بینی های استخوانی و گوشتی می باشد. اگر قصد جراحی بینی را دارید بهتر است در ابتدا در مورد اینکه بینی شما در کدام دسته قرار می گیرد، اطلاعات اولیه داشته باشید. با توجه به این موضوع در ادامه ویژگی های بینی گوشتی را بیان خواهیم کرد.

 • این نوع بینی معمولا دارای پوست ضخیم هستند.
 • نوک بینی پهن و معمولا دارای غدد چربی فراوانی می باشد.
 • نوک بینی در این نوع افتاده و رو به پایین می باشد.
 • در ساختار بینی هم بافت استخوانی و هم بافت غضروف وجود دارد.

 

روش تشخیص آن بینی های گوشتی

همانطور که اشاره شد، ویژگی اصلی این بینی ها وجود غدد چربی فراوان در پوست بینی می باشد  بنابراین اگر شک دارید که بینی شما گوشتی است یا نه، از این تکنیک می توانید استفاده کنید. نوک بینی خود را بین انگشتان قرار دهید و سپس آن را فشار دهید، در صورتی که بینی شما گوشتی باشد، نوک انگشتانتان چرب می شود.

 

جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی به گونه ای است که تغییرات زیادی روی بینی فرد ایجاد نمی شود. در واقع هدف از جراحی بینی طبیعی اعمال تغییرات محدود در ناحیه بینی و رفع مشکلات کلی بینی است.

ویژگی های بینی طبیعی بعد از عمل بینی اینگونه است که نوک بینی زیاد به سمت بالا کشیده نشده است. در واقع پل بینی تقریبا صاف است. به بیانی دیگر بینی طبیعی قوس زیادی ندارد و نوک بینی با لب بالایی زاویه 90 درجه دارد.

از طرفی هم پل بینی زیادی کوچک و ظریف نشده است و سایز متعادلی دارد. در جراحی بینی طبیعی، جراح بینی تلاش می کند که ساختار و فرم کلی بینی را با فرم صورت منطبق کند تا بینی زیاد از حد بزرگ یا دارای نقایص دیگر مثل قوز بینی نباشد.

با توجه به اینکه در بینی های گوشتی پوست ضخیم تر و غدد چربی بیشتری وجود دارد، انجام جراحی بر روی آن ها مقداری دشوار می باشد. بنابراین به طور عمده برای جراحی این نوع بینی ها از روش جراحی باز استفاده می کنند. جراحی این نوع بینی ها به دو دسته کلی تقسیم می شود که شامل موارد زیر است :

 • در بینی های گوشتی که غدد چربی بیشتری دارند، جراحی بینی راحت تر انجام می شود، چرا که این بینی ها پوست نازک تری دارند. معمولا انجام عمل های جراحی بر روی این بینی ها نتیجه بخش تر می باشد.
 • دسته دوم بینی ها دارای پوست ضخیم بوده و به همین دلیل غدد چربی بسیار کمتری هم دارند. جراحی این نوع بینی ها به دلیل وجود پوست ضخیم در آن ها بسیار مشکل می باشد. نیازمند تبحر بسیار بالایی است.

با توجه به موارد گفته شده به طور کلی جراحی بینی گوشتی دشوار است و نیازمند این است که جراح متخصص بینی این کار را انجام دهد. اما مشکلات موجود در مورد این بینی ها تنها این نیست. در ادامه در مورد یکی از معضلات در زمینه جراحی این نوع بینی صحبت خواهیم کرد.

 

تفاوت جراحی بینی طبیعی با عروسکی

بسیاری از افراد زمانی که تصمیم به جراحی بینی می کنند حتی دقیقا تفاوت های جراحی بینی عروسکی با طبیعی را نمی دانند و همین امر سبب می شود تا نشناخته اقدام به جراحی نموده و از نتیجه آن ناراضی باشند. برای آشنایی با تفاوت این دو نوع روش جراحی به مطلب زیر دقت نمایید.

 • در بینی عروسکی پل بینی بسیار ظریف و نوک آن بسیار بالا است. در حالی که بینی طبیعی اندازه ای طبیعی و نوک آن با لب ها فاصله زیادی ندارد.
 • قوس روی بینی عروسکی مهم ترین ویژگی آن است که در بینی طبیعی آن را مشاهده نمی کنیم.
 • هدف جراحی بینی عروسکی ایجاد تغییرات گسترده است اما این هدف در جراحی بینی طبیعی دنبال نمی شود.
 • بینی عروسکی برای صورت برخی از افراد مناسب است اما بینی طبیعی برای صورت همه افراد متناسب خواهد بود.

فاکتورهای زیبایی شناسی

از مهم ترین نکاتی که برای جراحی بینی حائر اهمیت است، اما بسیاری از افراد از آن غافل هستند، فاکتورهای زیبایی شناسی برای فرم صورت است.

صرفا با کوچک کردن و یا فرم دادن نوک بینی به سمت بالا، بینی زیبا نخواهد شد. بلکه باید بین اجزای صورت و بینی تناسب برقرار نمود، به صورتی که فاصله بینی تا چانه، نوک بینی تا لب و یا دیگر قسمت های صورت به اندازه مناسب بوده و هماهنگ باشد.

به همین علت است که بسیاری از افراد را می بینیم که با جراحی بینی صورتشان زیباتر نشده است، زیرا هماهنگی و تعادل صورت به هم خورده است.

اگر جراحی بینی طبیعی به صورت حرفه ای و براساس معیارهای زیبایی شناسی انجام شود، می تواند تاثیر به سزایی بر زیبایی صورت بگذارد.

مراحل جراحی بینی طبیعی

در ابتدا باید بررسی های لازم روی بینی انجام شود تا جراح بینی برنامه جراحی بینی را طرح ریزی کند.

سپس در روز جراحی با روش بیهوشی عمومی می توانند فرد را در وضعیتی قرار دهند که دردی را متوجه نشود و از طرفی تحرک نداشته باشد تا جراحی با موفقیت انجام شود.

به دلیل این که عمل بینی طبیعی مراحل پیچیده ای ندارد و قرار نیست که تغییرات زیادی روی بینی فرد پیاده سازی شود در مواردی مشاهده شده است که جراحی در داخل کلینیک انجام شده است.

سپس در روند جراحی برش هایی خاص روی بینی ایجاد می شود که صرفا مشکلات برطرف گردد و تغییرات دیگری در بینی ایجاد نشود. زیرا که مهم ترین هدف جراحی بینی طبیعی این است که صرفا مشکلات بینی رفع شود نه این که بینی با فرم قبلی خود تفاوت های زیادی داشته باشد.

جراحی بینی طبیعی به روش باز انجام می شود و باید پوست بینی به اندازه کافی برش بخورد تا امکان ایجاد تغییرات وجود داشته باشد.

 

بینی چگونه به صورت طبیعی جراحی می شود؟

زمانی که قرار است فرم بینی پس از جراحی به صورت طبیعی باشد، ساختار کلی بینی زیاد تغییر نخواهد کرد و تنها نواقص و مشکلات بینی، انحرافات، قوز، مشکلات تنفسی، افتادگی بینی و.. برطرف خواهد شد.

همانطور که گفته شد، اغلب در جراحی بینی طبیعی،  تنها مشکلات بینی برطرف می شود و نوک بینی سربالا نخواهد بود و یا به صورت فرم های عروسکی و فانتزی که اندازه بینی از حد عادی کوچکتر است و یا نوک بینی بسیار سر بالا است، عمل نمی شود.

مزایای جراحی بینی طبیعی

 • مهم ترین نکته مثبت و مزیتی که جراحی بینی طبیعی دارد این است که بعد از جراحی بینی به سختی می توان تشخیص داد که فرد عمل بینی انجام داده است. به خاطر همین افراد احساس بهتری دارند.
 • مدل بینی طبیعی با فرم کلی صورت اغلب افراد منطبق است. به همین خاطر افراد می توانند با خیال راحت این مدل بینی را انتخاب کنند. برای مثال بینی عروسکی و یا فانتزی صرفا در صورت هایی خاص باعث افزایش زیبایی می شود. در مواردی که افراد به اشتباه این انتخاب را می کنند بعد از عمل بینی پشیمان می شوند اما بینی طبیعی پشیمانی ندارد.
 • انجام جراحی بینی در کوتاه ترین زمان انجام می شود به دلیل این که تغییرات محدودی روی بینی ایجاد می شود
 • بعد از جراحی دوره نقاهت کوتاه است.
 • نتیجه جراحی طبیعی است.
 • در روند عملکرد بینی و نفس کشیدن اختلالی ایجاد نمی شود.

 

مراقبت های قبل از انجام جراحی بینی

مهم ترین آمادگی هایی که قبل از انجام عمل بینی باید داشته باشید:

 • عدم استفاده از دارو ها و قرص هایی که باعث رقیق شدن خون می شوند؛ مثل آسپرین
 • ترک مصرف سیگار؛ این نکته بسیار حائز اهمیت است زیرا که دوره بهبودی بعد از جراحی را طولانی می کند و موجب بروز عوارض می شود
 • در صورتی که از دارو ها و قرص هایی خاص استفاده می کنید با پزشک خود در میان بگذارید زیرا که مصرف برخی از آن ها بنا بر صلاحدید پزشک باید قطع شود.

 

مشاوره قبل از جراحی ببنی

 • نکته مهم برای جراحی بینی آن است که بیمار، انتظارات واقع بینانه ای ازنتایج جراحی بینی خود داشته باشد. برای این منظور قبل از انجام جراحی، تصاویری از قبل جراحی بینی تهیه شده و تصویری از نتیجه جراحی نیز گرفته خواهد شد.
 • برای جراحی بینی، بیمار باید زمانی را برای بهبودی کامل در نظر بگیرد تا تورم، کبودی و عوارض بیهوشی کاملا برطرف گردد.

 

عوارض جراحی بینی طبیعی

مهم ترین عارضه هایی که بعد از جراحی بینی ایجاد می شود:

 • کبودی
 • تورم؛ مدت زمان تورم بینی در بینی های استخوانی و گوشتی متفاوت است. به طوری که بینی های گوشتی مدت زمان بیشتری تورم دارند ولی در بینی های استخوانی در کوتاه ترین زمان تورم روی آنها از بین می رود. به همین دلیل نتیجه نهایی جراحی بینی استخوانی سریع تر مشاهده می شود.
 • درد خفیف
 • خونریزی به مقدار کم
 • حساسیت بالا نسبت به فشار کم

 

امکان بازگشت جراحی و بی اثر بودن جراحی

با توجه به اینکه این نوع بینی بیشتر از بافت غضروفی تشکیل شده است تا از بافت استخوانی روش انجام جراحی برای این نوع بینی ها می بایست متفاوت از بینی های استخوانی باشد. در گذشته با توجه به اینکه انجام روش جراحی برای هر دو دسته یکسان بود، انجام جراحی برای افرادی که دارای بینی های گوشتی بودند، در بسیاری از موارد بی نتیجه بود. با پیشرفت علم پزشکی جراحان به این نتیجه رسیدند که انجام روش های جراحی معمول برای این نوع بینی ها کافی نبوده و می بایست از تکنیک های تقویت غضروف بینی هم استفاده کنند. ترکیب روش جراحی با این تکنیک سبب شد تا نتیجه جراحی بینی گوشتی هم تا بسیار زیادی نتیجه بخش و موثر باشد.

 

کاندیدای مناسب براین روش جراحی

به طور کلی روش های جراحی به دلیل اینکه روش های تهاجمی به حساب می آیند، حساسیت های خاص به خود را دارند. با توجه به این موضوع سن مناسب برای این روش زیبایی بسیار مهم و تاثیر گذار می باشد. پزشکان توصیه می کنند زمانی برای انجام این روش زیبایی مراجعه کنید که اعضای صورت به رشد مناسب خود رسیده باشند. بنابراین سن مناسب برای انجام این روش جراحی برای دختران بالای 16 سال و برای پسران بالای 18 سال می باشد.

 

مراقبت های بعد از عمل رینوپلاستی

به طور کلی به دلیل حساسیت بالای آن جراحی بینی گوشتی نیازمند مراقبت های بسیار بیشتری می باشد. د. مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی که برای رفع عوارض باید انجام دهید عبارتند از :

 • در چند روز اول پس از جراحی تا حد ممکن از غذاهای آبکی استفاده کنید. که تا حد ممکن از فشار به قسمت های بینی خودداری شود.
 • تا یک هفته در هنگام استراحت بینی خود را رو به بالا نگه دارید. این مورد تاثیر بسیار زیادی بر نتیجه بخش بودن نتیجه جراحی دارد.
 • تا یک ماه از انجام فعالیت های ورزشی سنگین خودداری کنید.
 • برای پروسه ترمیم بینی با سرعت بیشتری انجام شود، سعی کنید تا حد ممکن از غذاهای فیبردار استفاده کنید.
 • تا یک ماه از حضور در مکان های گرم و مرطوب مثل استخر و سونا خودداری کنید.
 • استفاده از کمپرس یخ برای بهبودی و کاهش میزان کبودی و تورم در ناحیه بینی است.
 • استفاده از مسکن هایی که تا حدودی درد شما را کاهش دهد
 • استفاده از دو بالش زیر سر برای این که از خونریزی احتمالی در خواب شبانه تان جلوگیری کند. در واقع با این مراقبت سر از سطح بدن بالاتر قرار می گیرد و احتمال خونریزی کاهش می یابد.
 • استفاده از چسب های مخصوص بینی؛ بعد از جراحی بینی بهتر است که تا دو ماه از چسب های مخصوص روی بینی استفاده کنید. این چسب ها علاوه بر این که باعث می شود تورم بینی کاهش پیدا کند، به نوعی زنگ خطر برای افرادی است که از عمل بینی شما بی خبرند. به همین خاطر با دیدن چسب سعی می کنند فاصله خود را با شما حفظ کنند و ضربه ای به بینی شما وارد نشود.
پزشک تان نحوه چسب زدن به بینی را بعد از جراحی بینی به شما آموزش می دهد. دو سه بار اول را خود پزشک برای شما انجام می دهد ولی بعد از اینکه این اقدام را یاد گرفتید به راحتی خودتان می توانید انجام دهید.

تمامی این اقدامات باعث می شود تا حد زیادی دوره بهبودی را با موفقیت پشت سر بگذارید.

 

هزینه جراحی بینی طبیعی

عواملی وجود دارد که با توجه به آن ها هزینه جراحی تعیین می شو د:

 • میزان تخصص پزشک
 • میزان تجربه پزشک؛ به میزانی که تجربه پزشک در انجام جراحی بینی زیاد باشد موفقیت نتیجه جراحی تضمین تر است. از این رو برای این ضمانت باید هزینه ی بیشتری را پرداخت کنید.
 • پیچیدگی روند جراحی و دشواری آن؛ در مواردی افراد شرایط خاصی را تجربه می کنند و جراحی بینی در آنها پیچیدگی ها و دشواری های خاص خود را دارد. از این رو قطعا هزینه های متفاوت را ایجاب می کنند.
 • نوع بیهوشی ای که انجام می شود نیز در میزان هزینه ها اثر گذار است. موادی که برای بیهوشی استفاده می شود قطعا با تفاوت هزینه ها تهیه می شود و این تفاوت در محاسبه هزینه جراحی لحاظ می گردد.
 • تجهیزاتی که به عنوان لوازم جانبی در جریان جراحی به کار گرفته می شوند نیز در مواردی هزینه ها را تغییر می دهند.

بنابر تمامی این معیارها می توان گفت که هزینه های جراحی بینی طبیعی ثابت نمی باشد و نمی توان به طور قطعی تعرفه آن را مشخص کرد.

از سویی نیز هزینه های جراحی بینی طبیعی کاملا به طور آزاد باید پرداخت شود زیرا که بیمه ها هزینه جراحی های زیبایی را متقبل نمی شوند.

 

نتیجه گیری

جراحی بینی گوشتی دارای حساسیت بسیار بالاتری می باشد. به دلیل وجود پوست ضخیم، این بینی ها کیس های بسیار مشکل تری برای انجام جراحی هستند. با توجه به این موارد وجود تبحر بالا در پزشک جراح لازمه نتیجه بخش بودن این بینی ها می باشد. تقویت غضروف در این نوع بینی ها از اهمیت بالای برخوردار است و سبب عدم بازگشت جراحی می شود.

آخرین توصیه ای که در بخش خاتمه خواهیم داشت این است که برای جراحی بینی طبیعی حتما به جراحانی مراجعه کنید که تخصص انجام چنین جراحی ای را دارند. زیرا که جراحی بینی از حساسیت بالایی برخوردار است.

در صورتی که انتخاب پزشک با اهمال کاری روبرو باشد می تواند زمینه ساز بروز مشکلاتی برای افراد شود که جبران آن دشوار یا غیر ممکن باشد. بنابراین این شمائید که باید نهایت دقت را داشته باشید و بهترین جراح بینی را برای روند عمل زیبایی بینی خود انتخاب کنید.

دکتر لیلا ملکی

فارغ التحصیل گوش و حلق و بینی از دانشگاه شهید بهشتی (بیمارستان طالقانی) .دکتر ملکی دوره عمومی در شهر رشت گذرانده اند .جراحی پلاستیک بینی و صورت .جراحی عملکردی اندوسکوپی سینوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + یک =