جراحی بینی در ورزشکاران

جراحی بینی یکی از انواع جراحی‌های زیبایی است که در طی این سال ها آمار متقاضیان و علاقه مندان به انجام آن روز به روز افزایش داشته است. خوشبختانه پزشکان ما در طی این سال ها توانسته اند با اثبات توانایی های خود در زمینه جراحی های زیبایی علی الخصوص زیبایی بینی مراجعین زیادی را هم در داخل کشور و هم از کشورهای همسایه جذب کنند.

این روزها شاهد آن هستیم که بسیاری از افراد از دیگر کشورها به ایران می آیند و در صدد هستند که از بهترین متخصصین ما در جهت جراحی زیبایی بینی خودشان کمک بگیرند.
در این مقاله برآنیم که نگارشی داشته باشیم در زمینه جراحی بینی و نیز این عمل زیبایی را از منظرهای مختلف مورد بررسی قرار دهیم. یکی از بحث های اصلی و محوری این مقاله در خصوص جراحی بینی در ورزشکاران است که در بخشی مجزا و اختصاصی مباحثی را در  این زمینه طرح خواهیم کرد.

جراحی بینی در ورزشکاران

انجام فعالیت‌های ورزشی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و انجام آن سبب افزایش سلامت جسمی و روانی می شود. خوشبختانه امروزه اکثریت افراد از اهمیت انجام فعالیت‌های ورزشی مطلع هستند و اگر افرادی ورزش نکنند کمبود آن را در زندگی خود احساس خواهند کرد. برخی از افرادی که تمایل به انجام جراحی بینی را دارند کسانی هستند که به صورت حرفه‌ای ورزش می کنند و گاها پیش می آید که سوالاتی ذهن آنان را درگیر نماید. آیا انجام این جراحی در این دسته از افراد امکان‌پذیر است و چه مدت پس از جراحی می‌توانند به فعالیت‌های ورزشی خود بپردازند؛ برای آگاهی بیشتر با ما همراه باشید.

علت انجام عمل بینی در ورزشکاران

جراحی بینی جهت اصلاح ایرادات ظاهری و مشکلات تنفسی انجام می‌گردد. گاها پیش می‌آید که افراد در حین انجام فعالیت‌های ورزشی هم‌چون تکواندو، کشتی، بوکس و … به بینی آن‌ها ضربه‌ای وارد می‌شود یا وسیله بازی هم‌چون توپ به بینی اصابت می‌کند. ضربات وارده به بینی می‌تواند سبب ایجاد تورم بینی، شکستگی استخوان بینی و در نهایت بدفرمی و مشکلات تنفسی گردد. لازم به ذکر است علت بروز مشکلات تنفسی ناشی از انحراف تیغه بینی و متمایل شدن آن به سمتی دیگر می‌شود.

بیشتر بخوانید  دکتر لیلا ملکی اولین مبتکر جراحی زیبایی بینی به سبک طبیعی متناسب با اجزای صورت

آیا امکان انجام بینی برای ورزشکاران وجود دارد؟

جراحی بینی در ورزشکاران امکان خواهد داشت اما مراقبت‌های پس از جراحی بینی بسیار حائز اهمیت می‌باشد و این دسته از افراد می‌بایست تا بهبودی کامل و استقامت بینی صبر نمایند و بعد از زمانی مشخص اقدام به انجام فعالیت‌های ورزشی نمایند.

فعالیت‌های ورزشی بعد از جراحی بینی

یکی از سوالات شایع افراد ورزشکار که اقدام به جراحی بینی می‌نمایند این است که چه مدت پس از جراحی بینی می‌توانند به فعالیت‌های ورزشی بپردازند.

هفته سوم پس از جراحی بینی

افزایش سرعت پیاده روی و بلند کردن وزنه‌های سبک در این زمان قابل انجام خواهد بود و هیچ‌گونه آسیبی وارد نخواهد کرد.

دو هفته ابتدایی پس از جراحی بینی

در دو هفته ابتدایی پس از جراحی بینی انجام فعالیت‌های ورزشی سبک همانند پیاده روی بلامانع است و حتی جالب است بدانید که انجام آن سبب تعادل گردش خون و افزایش سرعت بهبودی می‌شود.

هفته های چهارم و پنجم پس از جراحی بینی

بلند کردن وزنه‌های سنگین، خم شدن و شنا در این زمان پس از جراحی بینی قابل انجام است.

هفته ششم پس از جراحی بینی

دویدن، بسکتبال، فوتبال پس از گذشت شش هفته از جراحی بینی بلامانع است.

سخن پایانی

در نهایت بگوییم، انجام فعالیت های ورزشی همچون تکواندو، کشتی و بوکس به مدت یکسال پس از جراحی ممنوع خواهد بود و توصیه می گردد انجام نشود.

نمونه جراحی های بینی ( قبل از این که سایت را ترک کنید حتماً پیشنهاد میشه نمونه جراحی های دکتر را مشاهده کنید)

دکتر لیلا ملکی

متخصص جراحی گوش و حلق و بینی و سرو گردن