جراحی-بینی-در-ورزشکاران

جراحی بینی در ورزشکاران

جراحی بینی یکی از انواع جراحی های زیبایی است که در طی این سال ها آمار متقاضیان و علاقه مندان به انجام آن روز به روز افزایش داشته است. خوشبختانه پزشکان ما در طی این سال ها توانسته اند با اثبات توانایی های خود در زمینه جراحی های زیبایی علی الخصوص زیبایی بینی مراجعین زیادی را هم در داخل کشور و هم از کشورهای همسایه جذب کنند.

این روزها شاهد آن هستیم که بسیاری از افراد از دیگر کشورها به ایران می آیند و در صدد هستند که از بهترین متخصصین ما در جهت جراحی زیبایی بینی خودشان کمک بگیرند.

در این مقاله برآنیم که نگارشی داشته باشیم در زمینه جراحی بینی و نیز این عمل زیبایی را از منظرهای مختلف مورد بررسی قرار دهیم. یکی از بحث های اصلی و محوری این مقاله در خصوص جراحی بینی در ورزشکاران است که در بخشی مجزا و اختصاصی مباحثی را در  این زمینه طرح خواهیم کرد.

جراحی بینی در ورزشکاران

انجام فعالیت های ورزشی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و انجام آن سبب افزایش سلامت جسمی و روانی می شود. خوشبختانه امروزه اکثریت افراد از اهمیت انجام فعالیت های ورزشی مطلع هستند و اگر افرادی ورزش نکنند کمبود آن را در زندگی خود احساس خواهند کرد.

برخی از افرادی که تمایل به انجام جراحی بینی را دارند کسانی هستند که به صورت حرفه ای ورزش می کنند و گاها پیش می آید که سوالاتی ذهن آنان را درگیر نماید. آیا انجام این جراحی در این دسته از افراد امکان پذیر است و چه مدت پس از جراحی می توانند به فعالیت های ورزشی خود بپردازند؛ برای آگاهی بیشتر با ما همراه باشید.

علت انجام عمل بینی در ورزشکاران

جراحی بینی جهت اصلاح ایرادات ظاهری و مشکلات تنفسی انجام می گردد. گاها پیش می آید که افراد در حین انجام فعالیت های ورزشی همچون تکواندو، کشتی، بوکس و … به بینی آن ها ضربه ای وارد می شود یا وسیله بازی همچون توپ به بینی اصابت می کند.

ضربات وارده به بینی می تواند سبب ایجاد تورم بینی، شکستگی استخوان بینی و در نهایت بدفرمی و مشکلات تنفسی گردد. لازم به ذکر است علت بروز مشکلات تنفسی ناشی از انحراف تیغه بینی و متمایل شدن آن به سمتی دیگر می شود.

آیا امکان انجام بینی برای ورزشکاران وجود دارد؟

جراحی بینی در ورزشکاران امکان خواهد داشت اما مراقبت های پس از جراحی بینی بسیار حائز اهمیت می باشد و این دسته از افراد می بایست تا بهبودی کامل و استقامت بینی صبر نمایند و بعد از زمانی مشخص اقدام به انجام فعالیت های ورزشی نمایند.

فعالیت های ورزشی بعد از جراحی بینی

یکی از سوالات شایع افراد ورزشکار که اقدام به جراحی بینی می نمایند این است که چه مدت پس از جراحی بینی می توانند به فعالیت های ورزشی بپردازند.

دو هفته ابتدایی پس از جراحی بینی

در دو هفته ابتدایی پس از جراحی بینی انجام فعالیت های ورزشی سبک همانند پیاده روی بلامانع است و حتی جالب است بدانید که انجام آن سبب تعادل گردش خون و افزایش سرعت بهبودی می شود.

هفته سوم پس از جراحی بینی

افزایش سرعت پیاده روی و بلند کردن وزنه های سبک در این زمان قابل انجام خواهد بود و هیچ گونه آسیبی وارد نخواهد کرد.

هفته های چهارم و پنجم پس از جراحی بینی

بلند کردن وزنه های سنگین، خم شدن و شنا در این زمان پس از جراحی بینی قابل انجام است.

هفته ششم پس از جراحی بینی

دویدن، بسکتبال، فوتبال پس از گذشت شش هفته از جراحی بینی بلامانع است.

در نهایت بگوییم، انجام فعالیت های ورزشی همچون تکواندو، کشتی و بوکس به مدت یکسال پس از جراحی ممنوع خواهد بود و توصیه می گردد انجام نشود.

عوارض ورزش قبل از زمان مناسب

ورزشکاران علاقمند هستند که هر چه سریعتر به فعالیت های ورزشی خود ادامه دهند. اما آیا می دانید که انجام فعالیت های ورزشی زودتر از زمانی که جراح بینی برای شما مشخص کرده است می تواند با عوارضی همراه باشد و مشکلاتی را برای شما ایجاد نماید.

نتیجه جراحی بینی بسته به مراقبت های بعد از جراحی بینی و مهارت جراح می باشد، در صورت آنکه فرد توصیه های پزشکی را رعایت نکند درصد موفقیت جراحی کاهش می یابد.

نکات طلایی پس از جراحی بینی در ورزشکاران

ورزشکاران می بایست در مورد زمان مناسب انجام فعالیت های ورزشی با جراح بینی خود مشورت نمایند. زیرا تکنیک جراحی هر پزشک با دیگری متفاوت است و تنها به شنیده و خوانده های خود بسنده نکنید و مشورت با جراح خود در این زمینه را فراموش نکنید.

در صورت آنکه حین انجام فعالیت های ورزشی احساس ناراحتی داشتید بدان دقت نموده و سعی نمایید خود را در معرض آسیب قرار ندهید.

در صورت ضربه به بینی پس از جراحی چه باید کرد؟

ضربه به بینی پس از جراحی گاها ممکن است برای شما ورزشکاران بیشتر از سایر افراد اتفاق افتد در صورت آنکه پس از جراحی ضربه ای به بینی شما وارد می شود سریعا به پزشک خود مراجعه نمایید تا اقدامات لازم انجام گردد.

زیرا گاهی اوقات مشکلات ایجاد شده با چند اقدام کوچک رفع می گردد و نیاز به جراحی ترمیم بینی نخواهد بود. اما با گذشت زمان رفع این دسته از مشکلات سخت تر می گردد و احتمال نیاز به جراحی ثانویه بیشتر خواهد بود.

واقعیت هایی در خصوص جراحی بینی برای ورزشکاران

واقعیت این است که ورزشکاران نیز همچون تمامی افراد عادی می توانند جراحی های زیبایی یا جراحی انحراف بینی که ممکن است در اثر عوامل ژنتیکی و یا علل فعالیت های ورزشی برایشان اتفاق افتاده باشد، انجام دهند.

بسیاری از ورزشکاران هستند که بعد از آسیب هایی که در زمین بازی و مسابقات برایشان رخ داده است جراحی بینی داشته اند.

اما عده ای از ورزشکاران از خیر جراحی ها گذر می کنند زیرا احتمال می دهند که ممکن خواهد بود پس از جراحی با مشکلاتی مواجه شوند. اما در این میان پزشکانی هستند که بر این باورند ورزشکاران هیچ محدودیتی برای عمل جراحی بینی ندارند و می توانند با مراقبت هایی که بعد از انجام جراحی دارند به راحتی روند بهبودی را پشت سر بگذارند.

انواع جراحی بینی در ورزشکاران

جراحی های بینی با اهداف مختلفی انجام می شود. در واقع افراد در جراحی بینی خود ممکن است که اهدافی غیر از زیبایی را مد نظر داشته باشند. یکی از اشتباهاتی که تعداد زیادی از افراد دارند این است که تصور می کنند جراحی بینی صرفا برای زیبایی است. البته که آمار قابل توجهی از جراحی های زیبایی به منظور بهبود وضعیت ظاهری فرد انجام می شود اما در مواردی نیز افرادی با هدف درمانی و بهبود عملکرد طبیعی بینی به انجام جراحی دست می زنند.

در حالت کلی انوع جراحی بینی سه دسته است:

رینوپلاستی

نوع اول یعنی رینوپلاستی در واقع به همان جراحی زیبایی بینی اشاره دارد که تصور عامه از جراحی بینی است. این عمل با هدف رفع نقایص ظاهری و بهبود وضعیت بینی فرد انجام می شود.

سپتوپلاستی

دومین نوع از جراحی بینی، سپتوپلاستی است که به منظور رفع انحراف بینی افراد انجام می پذیرد. انحراف بینی به کجی و تغییر مسیر تیغه بینی در افراد گفته می شود. انحراف بینی علاوه بر اینکه به لحاظ ظاهری بر زیبایی افراد تاثیر گذار است از نظر کارکردی نیز روی عملکرد طبیعی بینی نیز اثرات منفی می گذارد. برای مثال افرادی که انحراف بینی دارند شب ها نمی توانند به درستی تنفس کنند و در هنگام خواب خر خر می کنند. یا اینکه انحراف بینی در اینان سبب گردیده است که آبریزش بینی زیادی داشته باشند. به همین جهت این افراد به عمل جراحی رفع انحراف دست می زنند که سپتوپلاستی نامیده می شود.

رینوسپتوپلاستی

گاها در مواردی مشاهده شده است که افرادی که در طی یک عمل جراحی از پزشک خود خواسته اند هم عمل زیبایی انجام شود و هم اینکه انحراف بینی شان از بین برود. در این موارد جراحی به طور ترکیبی انجام شده است و رینوسیتوپلاستی نام دارد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی برای ورزشکاران

مراقبت هایی که ورزشکاران باید داشته باشند از این قرار است:

باید برای مدت زمانی محدود از انجام فعالیت های ورزشی حرفه ای و سنگین پرهیز کنند. درواقع می توانند با ایجاد موقعیتی برای استراحت این امکان را برای بهبودی وضعیت بینی خود فراهم کنند.

تا زمانی که بهبودی کامل نشده است وارد میدان مسابقه نشوند. زیرا که ممکن است که مشکلاتی را برایتان فراهم آورد. در بازی ها گروهی این مساله پر رنگ تر می شود. زیرا که ممکن است برخورد های تن به تن باعث بروز مشکلاتی برای بینی شود.

نتیجه گیری

در نهایت به عنوان سخن پایانی بگوییم که اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که تصور می کنند با توجه به فعالیت های ورزشی خود نمی توانند دست به جراحی بینی بزنند، بایستی بدانید که این تصور کاملا اشتباه است. زیرا که هستند ورزشکارنی که توانستند جراحی بینی انجام دهند و سپس با رعایت توصیه های پزشکی پس از مدت زمانی به فعالیت های ورزشی خود ادامه دهند.​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *