جراحی بینی در مردان

رینوپلاستی از شایع‌ترین اعمال جراحی زیبایی به شمار می‌آید که به منظور بهبود ظاهر و مشکلات بینی انجام می‌شود. بینی در مرکز صورت قرار گرفته است به همین منظور اندازه و شکل بینی تأثیر عمیقی بر زیبایی کلی زیبایی صورت دارد.

جالب است که این روزها در کشور ایران مردان همانند زنان یکی از طرفداران جراحی بینی شده‌اند. اما یکی از مهم‌ترین نکات در مورد جراحی بینی مردان آن است که فرم بینی پس از عمل جراحی شکل مردانه‌اش را حفظ کند و حالت زنانه پیدا نکند.

جراحی بینی مردانه

جراحی بینی

جراحی بینی به دو منظور زیبایی و درمانی انجام می‌شود. برخی اوقات تنها هدف درمان و رفع انسداد و مشکلات بینی است و گاهی دیگر جهت زیبایی ظاهر بینی انجام می‌شود.


شایع‌ترین مشکلات ظاهری بینی مردان

 • وجود قوز بزرگ یا فرورفتگی بر روی استخوان بینی
 • عقابی شکل بودن یا زیاد بودن پهنای غضروف
 • سوراخ‌های ناهماهنگ و یا بیش از حد بزرگ
 • بینی که بر اثر چندین بار شکستگی دچار آسیب‌های ظاهری و مشکلات تنفسی شده باشد (این مشکل در بسیاری از مردان وجود دارد؛ شیطنت‌ها و بازی خطرناک کودکی و سبک بی احتیاط ورزش کردن در سنین جوانی و نوجوانی، باعث ایجاد شکستگی در بینی اغلب مردان می‌شود.)
 • پهن بودن و کشیدگی بیش از حد استخوان بینی
 • مسطح بودن یا گستردگی زیاد از حد پل بینی
 • کج بودن فرم بینی
 • مشکلات تنفسی به علت وجود فرم بینی؛ در برخی از بینی‌ها حفره‌ها و پره‌ها دچار انحراف می‌شوند و یا آن که، دریچه بینی حالت افتاده پیدا می‌کند.

جراحی بینی در مردان روش‌های مختلفی دارد که در ادامه این مقاله به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت.

                                                                                  نمونه جراحی بینی دکتر لیلا ملکی

انواع جراحی بینی در مردان

راینوپلاستی به دو شیوه باز و یا بسته انجام می پذیرد. تشخیص این‌که کدام روش برای بینی مناسب‌تر است به عهده جراح بینی است. پزشک متخصص جراح بینی نیز با در نظر گرفتن فرم فعلی و مشکلات آن، و نیز با توجه به شکل درخواستی بینی از سوی مراجع تصمیم می‌گیرد که بینی به چه روشی عمل شود.

بیشتر بخوانید  دست‌یابی به بینی رویایی خود با بهترین جراح بینی محدوده نیاوران

دوران نقاهت پس از عمل جراحی بینی در مردان

پس از عمل، بینی به مدت یک هفته باید در گچ باقی بماند و در حدود چند هفته زمان برای بهبود و از بین رفتن کبودی‌های اطراف چشم نیاز است. تورم ها نیز به مرور زمان کاهش می‌یابند و رفته رفته فروکش خواهند کرد؛ اما در حقیقت پس از شش ماه تا یک سال، شکل نهایی بینی مشخص خواهد شد. البته تورم اصلی پس از دو هفته از بین می  رود و سایر تورم‌های ریز و جزئی باقی‌مانده با گذشت زمان از بین خواهند رفت، تنها از سوی خودتان قابل مشاهده خواهد بود. چرا که در چهره هر انسانی جزئیاتی وجود دارد که تنها صاحب آن چهره از آن باخبر است.


اهمیت انتخاب جراح مناسب برای عمل زیبایی بینی

 • هنگامی که شما برای انجام عمل زیبایی بینی به یک پزشک متخصص مراجعه می‌کنید، آن پزشک باید در گام اول در خصوص این عمل، ایرادات بینی شما و فرم مناسب آن برای انجام عمل، مشاوره درستی به شما بدهد.
 •  یک پزشک خوب برای جراحی بینی در مردان باید سلامت مراجعه کننده‌اش، از مسائل مالی برایش مهم‌تر باشد.
 • اگر مراجعه کننده فرمی را برای بینی اش انتخاب کرده که پس از عمل ممکن است او را دچار مشکلات تنفسی کند، او را از این مساله آگاه سازد.

*فراموش نکنید در صورتی که به بیماری‌های قلبی، دیابت، ایدز، فشار خون، مشکلات تیروئید و… مبتلا هستید بهتر است پیش از عمل حتما پزشک خود را در جریان بگذارید. چرا که در صورت بی اطلاعی پزشکتان از این قضیه عواقب جبران ناپذیری دامن گیرتان خواهد شد.

پس از مشاوره و انجام آزمایشات لازم، عمل بینی انجام خواهد شد. مهارت پزشک در شکل ‌دهی مناسب بینی نتیجه نهایی را رقم خواهد زد. در صورتی که پزشک شما، از توانایی کافی برخوردار نباشد نه تنها فرم بینی‌تان ایده آل نخواهد شد و ممکن است دچار مشکلات تنفسی شوید بلکه عوارض بیشتری از جمله افتادن نوک بینی ممکن است شما را درگیر خود کند. بنابراین لازم است پیش از انجام عمل جراحی از حاذق بودن جراح خود و تبحر وی در زمینه امور جراحی اطمینان حاصل نمایید.

                                                                                  نمونه جراحی بینی دکتر لیلا ملکی


سوالات متداول

زاویه نوک بینی در جراحی بینی در مردان باید چقدر باشد؟
بیشتر بخوانید  تغییرات چهره بعد از جراحی بینی

در عمل زیبایی بینی در مردان بهتر است زاویه نوک بینی بین 90 تا 100 درجه باشد. چرخاندن بیش از حد زاویه نوک بینی علاوه بر آن‌که فرمی غیر مردانه و فانتزی به بینی می‌دهد، باعث نمایان‌تر، بزرگ و غیرعادی دیده شدن سوراخ‌های بینی خواهد شد. فرم ایده آل برای صورت مردان مخروطی شکل است. پوست بینی مردان همیشه ضخیم‌تر از زنان است و همین امر، موجب به وجود آمدن برخی تفاوت‌ها در شیوه جراحی آن‌ها می‌شود.

چرا بینی مردانه پس از انجام عمل جراحی زیبایی بینی نباید فرم زنانه پیدا کند؟

این مساله از دو جهت حائز اهمیت است:
 به دلایل زیبایی شناسی
به دلایل تنفسی و فیزیولوژیکی
به طور طبیعی بینی مردان به دلیل داشتن توده عضلانی بیشتر، نیاز به اکسیژن بیشتری برای نگهداری و رشد بافت ماهیچه‌ای دارند. به طور تقریبی و میانگین بینی‌های مردان درصدی از بینی‌های زنان بزرگتر است.
هنگام انجام عمل بینی یکی دیگر از مهم ترین مسائلی که باید در نظر گرفته شود آن است که شکل بینی پس از عمل با سایر اجزای صورت تناسب داشته باشد. مثلا مردی که فرم گونه، فک، چانه، پیشانی و چشم‌هایش درشت است، بهتر است فرم بینی عروسکی و بسیار کوچک انتخاب نشود.

نتیجه‌گیری

در پایان بهتر است بدانید که جراحی بینی در مردان نیز بسیار شایع شده است و چه بسا که طرفداران بسیاری پیدا کرده و با تناسب بخشیدن به بینی ظاهری زیبا برایشان رقم می‌خورد.

نمونه جراحی های بینی ( قبل از این که سایت را ترک کنید حتماً پیشنهاد میشه نمونه جراحی های دکتر را مشاهده کنید)

دکتر لیلا ملکی

متخصص جراحی گوش و حلق و بینی و سرو گردن