تفاوت جراحی بینی با روش باز و بسته

جراحی بینی از شایعترین اعمال جراحی است که طرفداران مخصوص به خود را دارد، که برای اصلاح عدم تقارن بینی، اصلاح عملکرد و ایجاد هارمونی و تناسب بینی با سایر اجزای صورت انجام می شود. در واقع جراحی بینی به دو روش باز و بسته قابل انجام است. اما این دو روش جراحی تفاوت هایی با یکدیگر دارند که برای آگاهی بیشتر در این خصوص با ما همراه باشید.جراحی بینی با روش باز و بسته

تفاوت جراحی بینی به روش باز و بسته

جراحی بینی به روش باز و بسته با یکدیگر متفاوتند، اما نمی توان این گونه بیان کرد که یکی بر دیگری برتری دارد و انتخاب هر یک از این روش های جراحی پس از معاینات و بررسی های لازم بسته به صلاح دید جراح و شرایط بیمار می باشد. اما به طور کلی تفاوت های بینی جراحی بینی به روش باز و بسته وجود دارد که در ادامه بدان اشاره می نماییم.

  • جراحی بینی به روش بسته به افرادی توصیه می شود که ایرادات جزئی در ظاهر بینی خود دارند.
  • جراح بینی به روش بسته دید جراح و دسترسی به ساختار بینی محدود می باشد و این در حالی است که در روز باز کاملا برخلاف این روش خواهد بود.
  • در جراحی بینی به روش بسته فرد دوره نقاهت کوتاه تری را خواهد داشت و تورم و کبودی به نسبت روش باز کمتر خواهد بود، در صورتی که در جراحی بینی به روش باز به دلیل باز شدن پوست کامل بینی میزان تورم و کبودی پس از جراحی بیشتر خواهد بود.
  • در جراحی بینی به روش بسته برش ها از داخل بینی ایجاد می شود در صورتی که در جراحی بینی به روش باز برش جراحی بر روی کلوکلا بینی ایجاد می گردد.
  • مدت زمان جراحی بینی به روش بسته به نسبت باز بسیار کوتاه تر خواهد بود.

جراحی بینی باز چیست؟

جراحی بینی به روش باز بدین صورت است که برشی بر پایه بینی روی کلوملا ایجاد می شود. این برش اجازه می دهد تا پوست بینی به سمت بالا کشیده شود و همین امر سبب می شود تا جراح دید کافی به اسکلت و ساختار بینی داشته باشد و به راحتی بتواند به اصلاح ایرادات بینی بپردازد.

بیشتر بخوانید  دکتر لیلا ملکی، انقلابی در جراحی زیبایی بینی

لازم به ذکر است، جراحی بینی به روش باز متناسب ترین روش برای بینی ها با ایرادات بسیار زیاد می باشد. جراحی بینی به روش باز به دلیل دستکاری بافت بینی و باز شدن پوست تورم آن به نسبت روش بسته بیشتر خواهد بود که به همین منظور نتیجه جراحی بینی به روش باز پس از یکسال مشخص می گردد.

مزایای جراحی بینی به روش باز

وسعت دید بالا

مهمترین مزیت جراحی بینی به روش باز این است که جراح دید بسیار وسیعی داشته و به صورت مستقیم می تواند تمامی ایرادات را مشاهده نمود و تغییرات را اعمال نماید. لذا میزان درصد خطا و بروز عوارض در این روش جراحی بسیار کمتر خواهد بود.

پیوند بافت و غضروف

در این روش جراحی بینی امکان انجام پیوند غضروف و بافت در صورت نیاز وجود خواهد داشت و این کار به راحتی قابل انجام است.

میزان رضایت مندی بالا

میزان رضایت مندی افراد از روش جراحی بینی باز به نسبت جراحی بینی بسته بسیار بیشتر است و افرادی که می خواهند جراحی بینی ترمیمی انجام دهند انتخاب این روش در اولویت قرار دارد.

                                                                              ویدئو رضایتمندی از جراحی زیبایی بینی

معایب جراحی بینی به روش باز

طول مدت زمان جراحی بینی

مدت زمان جراحی بینی به روش باز به نسبت بسته بیشتر است زیرا پوست بینی کاملا باز می شود و میزان پیچیدگی جراحی بیشتر است.

دوره نقاهت طولانی تر

در این روش جراحی طول دوره نقاهت و همچین میزان تورم و کبودی به نسبت جراحی بینی به روش بسته بیشتر خواهد بود.

آشکار بودن اسکار ناشی از جراحی

در جراحی بینی به روش باز برش بر پایه بینی یعنی کلوکلا ایجاد می شود لذا اسکار جراحی برای مدت زمانی آشکار بوده ولی پس از دوره ای بهبود می یابد.

تفاوت جراحی بینی باز و بسته

جراحی بینی بسته چیست؟

جراحی بینی به روش بسته بدین صورت است که برش های در داخل بینی ایجاد می شود و قابل توجه است که برش های جراحی در این روش از دید بیمار پنهان است. در جراحی بینی به روش بسته دید جراح بسیار محدود بوده و برای بینی های با ایرادات جزئی مناسب خواهد بود.

بیشتر بخوانید  فواید جراحی زیبایی بینی

مزایای جراحی بینی به روش بسته

مدت زمان کوتاه جراحی 

جراحی بینی به روش بسته به دلیل آنکه برش کمتری در ناحیه بینی ایجاد می شود و بیمار نیاز به بی حسی کمتری دارد لذا مدت زمان جراحی بینی کوتاه تر خواهد بود.

اسکار کمتر

برش های جراحی بینی در روش بسته در داخل بینی انجام می شود و همین امر سبب می شود تا اسکار کمتری از جراحی نمایان باشد.

گردش خون بیشتر در نوک بینی

در جراحی بینی به روش بسته براساس آنکه برش بر قسمت میانی بینی یعنی کلوملا انجام نمی شود لذا گردش خون در پوست ناحیه نوک بینی بیشتر خواهد بود. لذا پس از جراحی تورم بینی بسیار کمتر است زیرا میزان دستکاری پوست به نسبت جراحی بینی به روش باز کمتر می باشد.

معایب جراحی بینی به روش بسته

وسعت دید محدود

در جراحی بینی به روش بسته به دلیل آنکه پوست بینی بلند نمی شود، جراحی تمامی تغییرات را از طریق سوراخ های بینی انجام می دهد لذا دید جراح بینی بسیار محدود و به اصطلاح کور است.

محدودیت در موارد اصلاحی

جراحی بینی به روش بسته برای افرادی با ایرادات و مشکلات جزئی مناسب بوده و توصیه می شود. افرادی که نیاز به تغییرات پیچیده دارند بهتر است تحت انجام جراحی بینی به روش باز قرار بگیرند.

سن مناسب جراحی بینی

سن مناسب جراحی بینی پس از اتمام دوره رشد و رسیدن به بلوغ می باشد. لذا بهترین سن برای دختران حدود پانزده تا شانزده سالگی است و برای پسران حدود شانزده تا هفده سالگی می باشد.

کدام تکنیک جراحی بینی برای شما بهتر است؟

هر کدام از روش های جراحی بینی باز و بسته مزایا و معایب خود را دارند، جراحی بینی به روش باز اغلب برای بیمارانی مورد استفاده قرار می گیرد که ایرادت بینی آنها بسیار زیاد باشد و جراحی بینی بسته برعکس آن می باشد. دلایل متعددی می تواند در انتخاب روش جراحی بینی تاثیر بگذارد اما تنها راه برای تشخیص و انتخاب روش مناسب مشورت با جراح بینی می باشد.

هر یک از جراحان پلاستیک بینی اولویت ها، تکنیک ها و روش های خود را دارند اما در نهایت تصمیم نهایی براساس شرایط فرد پس از معاینات و بررسی های لازم انجام می گیرد.

بیشتر بخوانید  همه چیز درباره پولیپ بینی

نمونه جراحی های بینی ( قبل از این که سایت را ترک کنید حتماً پیشنهاد میشه نمونه جراحی های دکتر را مشاهده کنید)

دکتر لیلا ملکی

متخصص جراحی گوش و حلق و بینی و سرو گردن