تزریق چربی
آنچه می خوانید...

در سال های اخیر تزریق چربی از جمله روش های ایمن و بی خطری است که با هدف بهبود وضعیت پوستی و کاهش چین و چروک در بخش های مختلف صورت و دست با هدف جوانسازی برای افراد مختلف انجام می شود.

تزریق چربی

مزایای تزریق چربی به صورت

از مهم ترین مزایایی که می توان برای این روش و تکنیک زیبایی نوین برشمرد موارد زیر هستند:

بافت طبیعی بدن

در این روش با استفاده از چربی هایی که از بدن خود فرد برداشت می کنند می توانند روند تزریق را انجام دهند. به همین دلیل بجای استفاده از تزریق ژل و انواع فیلر های مختلف استفاده از چربی خود فرد طبیعی ترین روش جهت ترمیم بافت های پوستی تحلیل  رفته است.

بدون درد و خونریزی

این روش در وضعیت بی حسی موضعی انجام می شود. در نتیجه افراد هیچ دردی را تجربه نخواهند کرد.

روشی ایمن و بی خطر

به جهت این که چربی ها از بدن خود افراد تهیه می شود خطر هیچ گونه واکنش و بروز پیامد منفی وجود نخواهد داشت. در نتیجه افراد می توانند بدون ترس و استرس برای انجام آن اقدام کنند.

اثراتی پایدار

اثرات آن به مدت طولانی پایدار و ماندگار است. البته در مواردی که مراقبت های بعد از تزریق چربی به طور دقیق و صحیحی انجام شود می توان تا پایان عمر از نتایج این اقدام زیبایی بهره برد.

آمادگی های قبل از تزریق چربی

در جلسات ابتدایی که نزد پزشک مشاوره می شوید نکاتی را به عنوان مراقبت های ضروری قبل از تزریق چربی به صورت به شما ارائه خواهد شد. شما نیز برای افزایش میزان موفقیت روند تزریق چربی باید این نکات را با دقت فراوان انجام دهید و بدین صورت می توان به نتایج دلخواه رسید.

مهم ترین این اقدامات عبارت است از:

 • مدت زمان تقریباً 6 هفته ای پیش از انجام تزریق چربی باید از مصرف دخانیات اجتناب کنید. سیگار و سایر دخانیات مورد استفاده تاثیرات منفی و چشمگیری در سرعت روند بهبودی دارند.
 • به مدت 10 روز الی دو هفته استفاده از انواع داروهای ضد انعقاد خون از جمله آسپرین، دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی همچون ایبوپروفن، ژلوفن ممنوعیت دارد زیرا در سرعت بهبودی و میزان خونریزی اثر منفی دارد.
 • در مدت چند هفته ای پیش از انجام تزریق چربی بهتر است که استفاده از مایعات را افزایش دهید تا بدن روند بهبودی را با سرعت بیشتری طی کند.
 • تمامی داروهایی که در دوران قبل از تزریق چربی استفاده می کنید را به پزشک تان بگویید. مخصوصاً اگر از داروی راکوتان استفاده می کنید پزشک را در جریان آن قرار دهید. زیرا که برخی از دارو ها می تواند تاثیرات منفی در روند تزریق چرب و نیز نتایج حاصله از آن داشته باشد.

نحوه انجام تزریق چربی

بسته به تعداد مناطقی که باید تحت درمان قرار بگیرند و میزان چربی قابل تزریق، روش تزریق چربی ممکن است تحت انواع مختلف بی حسی انجام شود. تزریق چربی یک روش سرپایی است که با خارج کردن چربی از یک منطقه به منطقه ی دیگر نیز انجام می شود. در ابتدا، چربی به آرامی از طریق حفرات کوچک از قسمت های مورد نظر استخراج می شود، پس از آماده سازی به ناحیه مورد نظر چربی تزریق می شود. اصولا این تزریق ها در پیشانی، خط خنده و سایر بخش های صورت انجام می شود.

                                                                         ویدئو تزریق چربی به صورت دکتر لیلا ملکی

آیا در صورت افزایش یا کاهش وزن نتایج تزریق چربی تغییر خواهد کرد؟

سلولهای چربی در طی نوسانات وزن افزایش یا کاهش می یابند و سلولهای باقی مانده منتقل شده به مناطق تحت درمان همانند سایر سلولهای چربی بدن رفتار می کنند. این بدان معنی است که در صورت افزایش وزن سلولهای پیوندی می توانند گسترش یابند و باعث گسترش در مناطق تحت درمان می شوند. برای حفظ نتایج بیماران باید در حفظ وزن پایدار قبل و بعد ازتزریق چربی کوشا باشند.

عوارض تزریق چربی

سه مورد از عارضه های بعد از تزریق چربی جز عارضه های طبیعی محسوب می شوند. البته با ارائه راهکار در بخش های بعدی به شما خواهیم گفت که چگونه سرعت بهبودی این عوارض را افزایش دهید تا نتایج نهایی را در کوتاه ترین زمان مشاهده کنید.

 • درد های مختصر در بخش های تزریق
 • کبودی و التهاب در بخش هایی که چربی تزریق شده است
 • خونمردگی های مختصر
 • خروج ترشحاتی که کاملاً طبیعی هستند و سریعاً شما شاهد بهبودی خواهید بود.

تزریق چربی

مراقبت های بعد از تزریق چربی

انجام انواع اقدامات و کارهایی که در طول دوره نقاهت بعد از تزریق چربی لازم است رعایت شود را در ادامه خواهیم آورد، برای آگاهی بیشتر با ما همراه باشید.

 • بعد از تزریق چربی ضروری است که در یکی دو روز اولیه هر دو ساعت یک نوبت و در هر نوبت به مدت 3 الی 5 دقیقه کمپرس های یخ روی صورت قرار داده شود.
 • در چند ساعت اولیه بعد از تزریق چربی به صورت نباید صورت تان را به سمت پایین بیندازید. علاوه بر آن نیز دراز کشیدن نیز ممنوع است.
 • برای کاهش درد ها می توانید از دارو های مسکنی که پزشک تجویز کرده است استفاده کنید.
 • وارد آمدن فشار و لمس بخش هایی که در آن نواحی چربی تزریق شده است ممنوعیت دارد. از این رو توصیه می شود که در هنگام خوابیدن دو بالش را زیر سر قرار دهید و به نحو طاق باز بخوابید. در این موارد صورت به سمت سقف است و احتمال بروز خطر از بین می رود.

دوره نقاهت تزریق چربی

تنها برش هایی که در تزریق چربی وجود دارد، ناشی از جراحی لیپوساکشن است که برای برداشت چربی استفاده می شود. فرآیند تزریق چربی که با استخراج چربی از بدن شروع می شود، با کمترین تهاجم و برش است . بنابراین مردم اغلب فقط یک دوره ریکاوری مختصر را تجربه می کنند و به سرعت به فعالیت های عادی برمی گردند.

با کاهش تورم، نتایج به تدریج در طی یک ماه بعد از تزریق چربی ظاهر می شود و چربی پیوند شده در مناطق تحت درمان قرار می گیرد. بیماران انتظار دارند بعد از گذشت حدود 6 ماه نتایج نهایی این روش را مشاهده کنند.

نکات پایانی

تزریق چربی یک روش طبیعی از بافت بدن خود انسان است و یک روش کاملا ایمن و بدون حساسیت زا می باشد. تزریق چربی برای نقاط مختلف بدن مورد استفاده قرار می گیرد که تزریق چربی به صورت به نسبت سایر اعضای بدن بیشتر انجام می گردد.

دکتر لیلا ملکی

فارغ التحصیل گوش و حلق و بینی از دانشگاه شهید بهشتی (بیمارستان طالقانی) .دکتر ملکی دوره عمومی در شهر رشت گذرانده اند .جراحی پلاستیک بینی و صورت .جراحی عملکردی اندوسکوپی سینوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 13 =