بهترین زمان برای جراحی بینی

بهترین زمان برای جراحی بینی

افراد به دلایل مختلف و در دوره های مختلفی نیز ممکن است جراحی بینی را انجام دهند. دلایلی مانند شکستگی و ضربه به بینی، انحراف بینی و یا نیاز به تغییر در ظاهر و زیبایی بینی از عمده دلایل جراحی بینی به شمار می رود.
جراحی بینی به دو دسته جراحی بینی درمانی و جراحی بینی زیبایی تقسیم بندی می شود. که جراحی هایی مانند جراحی انحراف بینی، جراحی پولیپ بینی و جراحی بینی شکسته جزو جراحی های درمانی محسوب می شود.

جراحی بینی گوشتی
سایر جراحی های بینی مانند جراحی بینی استخوانی، جراحی بینی گوشتی و … جز جراحی های زیبایی است.

حال ممکن است برخی از افراد از جراح بینی، درخواست کند تا جراحی درمانی بینی همزمان با جراحی زیبایی بینی انجام دهد.
حال سوال پیش می آید که بهترین زمان برای جراحی بینی چه زمانی است؟

این سوال را از دکتر لیلا ملکی به کرات می پرسند که در ادامه در خصوص شرایط و بهترین زمان برای جراحی بینی توضیحاتی داده خواهد شد.

بهترین زمان جراحی بینی

جراحی هایی مانند جراحی بینی شکسته ممکن است در هر دوره زمانی نیز برای افراد انجام شود. از کودکی تا بزرگسالی همواره احتمال بروز آسیب به بینی وجود دارد.
معمولا برای انجام جراحی هایی مانند بینی شکسته تاکید می شود تا بالافاصله جراحی درمانی انجام شود. که در صورت نیاز بیمار، جراحی زیبایی هم انجام می شود.
ولی در افرادی که به بیماری های بینی مانند انحراف بینی و یا پولیپ بینی مبتلا هستند، نیز کمی زمان جراحی متفاوت است.
در افرادی که به این عوارض دچار هستند، توصیه می شود تا بعد از سن بلوغ و رشد کامل بینی و پولیپ این جراحی انجام شود.
بلوغ جسمی و فکری برای انجام هر نوع از جراحی های درمانی و زیبایی بسیار مهم است. به همین دلیل ممکن است در افرادی که در کودکی جراحی های درمانی انجام داده اند، نیاز باشد تا جراحی ترمیم بینی انجام دهند.
سن مناسب برای جراحی بینی در دختران بالای 16 الی 18 سال و در پسران بالای 18 سال می باشد. انجام جراحی قبل از این سن ممکن است مشکلاتی را در آینده برای افراد پیش آورد.

بیشتر بخوانید
ضربه به بینی بعد از عمل بینی

عوارض جراحی بینی قبل از سن بلوغ

انجام جراحی بینی مخصوصا جراحی های زیبایی بینی، ممکن است عوارضی را به مرور و در آینده برای فرد ایجاد نماید. زیرا با افزایش سن و رسیدن به سن بلوغ رشد استخوان های صورت مانند فک و پیشانی ادامه دارد و در صورت انجام جراحی قبل از اتمام رشد این استخوان ها، ممکن است در نتیجه جراحی تاثیر منفی بگذارد. همچنین تناسب اجزای صورت به دلیل رشد استخوان ها بر هم می خورد.

جراحی بینی در سنین بالا

جراحی زیبایی بینی در افرادی که دارای سنین بالا تر از 60 سال هستند مقدور نیست. ولی قبل از این سن می توانند جراحی زیبایی بینی انجام دهند.

علت عدم انجام جراحی در سنین بالای 60 سال صرفا به دلیل ابتلای افراد به بیماری های زمینه ای، مشکلات تنفسی، اختلالات قلبی و عروقی و عوارض بیهوشی است.

جراحی بینی استخوانیجراحی بینی در نوجوانی

نوجوانان در سنین پایین علاقه زیادی به جراحی بینی دارند. مخصوصا افرادی که دارای بینی گوشتی بوده و از همسالان خود بازخورد های منفی در خصوص فرم بینی خود می گیرند. پس به دنبال انجام جراحی بینی بوده تا ظاهر خود را بهبود ببخشند.جراحی زیبایی بینی در نوجوانان بعد از رسیدن به سن بلوغ باید انجام شود.

بهترین زمان برای دانش‌آموزان

در صورتی که کاندید جراحی بینی محصل و یا دانشجو باشد، بهترین فصل برای جراحی بینی تابستان است. زیرا زمان کافی برای بهبودی را خواهد داشت.

جراحی زیبایی بینی در دوران بارداری

به دلیل حساس بودن بدن زنان در دوران بارداری و احتمال بروز عوارض بیهوشی، این جراحی در این دوران غیر ممکن است و توصیه می شود تا یک الی دو ماه بعد از زایمان و بعد از کاهش تورم بدن حاصل از بارداری باید انجام شود.

خانم دکترلیلا ملکی جراح بینی در خصوص بهترین زمان جراحی بینی توضیحاتی را ارائه داده اند.  برای درافت مشاوره و راهنمایی می توانید با شماره تلفن های 22092813-021 در تماس بوده و یا از اینستاگرام دیدن فرمایید.

بلوغ اجتماعی و عاطفی

بسیاری از نوجوانان به دلیل تبعیت از همسالان و اطرافیان خود، به دنبال جراحی بینی هستند و هیچ هدفی از جراحی بینی ندارند و تصمیم را فرد دیگری برای جراحی بینی گرفته است. در صورتی که جراحی بینی یک تصمیم مهم و شخصی است و بهتر است که توسط خود فرد گرفته شود. پس رسیدن به سن بلوغ اجتماعی و عاطفی در کنار سن بلوغ جسمی بسیار مهم است. زیرا نتیجه جراحی بینی دائمی است و در صورت عدم رعایت این مواد ممکن است عوارض برگشت ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]
دکتر لیلا ملکی

متخصص جراحی گوش و حلق و بینی و سر و گردن فارغ التحصیل گوش و حلق و بینی از دانشگاه شهید بهشتی

پاسخ

بیست − هفده =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک