انواع روش‌های جراحی بینی

جراحی بینی فرایندی است که باعث تغییر شکل بینی می‌شود. انگیزه جراحی زیبایی بینی ممکن است تغییر شکل بینی، بهبود تنفس یا هر دو باشد. قسمت فوقانی ساختار بینی استخوانی است و قسمت پایین آن غضروف است. جراحی زیبایی بینی می‌تواند باعث تغییر استخوان، غضروف، پوست یا هر سه مورد شود. هنگام برنامه‌ریزی جراحی بینی، جراح سایر ویژگی‌های صورت، پوست بینی و مواردی را که می‌خواهید تغییر دهید، در نظر می‌گیرد.

جراحی زیبایی بینی طی دو دهه گذشته تکامل یافته است. گرایش به داشتن بینی کوچک‌تر به تدریج در حال تغییر است و به داشتن بینی با ظاهر طبیعی تبدیل می‌شود. امروزه، ملاحظات عملکردی بخشی جدایی ناپذیر از هر برنامه درمانی است. معمولاً تلاش می‌شود تا قبل از جراحی زیبایی نقایص موجود در مجاری تنفسی بینی تشخیص داده شود تا با یک برنامه درمانی مناسب برطرف شود.

در سال‌های اخیر، هنر و جراحی زیبایی بینی تکامل یافته‌اند. تکنیک‌های ابتکاری جراحی، همراه با فن‌آوری‌های جدید مبتکرانه، گزینه‌های بیشتری را برای جراحان و بیماران ایجاد می‌کند. برای افرادی که به دنبال جراحی زیبایی و کوچک کردن بینی هستند، رویکرد معمول در جراحی زیبایی مدرن این است که زیبایی و آناتومی منحصر به فرد حفظ شود. در این مقاله به بررسی اجمالی تکنیک‌های جراحی زیبایی بینی پرداخته و مزایا، معایب و ویژگی‌های این جراحی را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم.


روش‌های جراحی بینی

چندین روش جراحی زیبایی بینی برابر وجود دارد. این به این معنی است که روش کار بسته به نیاز شما به عنوان بیمار متفاوت است. پس از تصمیم اولیه برای انجام جراحی زیبایی بینی، مرحله بعدی ارزیابی مناسب‌ترین نوع روش جراحی زیبایی بینی با کمک جراح پلاستیک بینی برای شما است. انتخاب روش مناسب تفاوت زیادی در نتیجه بیمار ایجاد می‌کند. یک جراح متخصص زیبایی بینی به بیمار کمک می‌کند تا بفهمد چگونه با استفاده از وسعت تجربه و تکنیک‌های خود به اهداف مطلوب دست یابد به‌طور کلی چهار روش جراحی کوچک کردن بینی وجود دارد.

جراحی زیبایی بینی به روش بسته

رینوپلاستی متداول‌ترین نوع جراحی زیبایی است که چندین دهه توسط جراحان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش جراحی، تمام برش‌ها بدون هیچ اسکار خارجی در داخل بینی انجام می‌شوند. در این روش تغییرات برای استخوان و غضروف بینی قابل انجام است ولی به نسبت روش باز جزئی‌تر خواهد بود و هم‌چنین دسترسی و دید را محدود می‌کند. این روش بیشتر برای تغییرات در پل بینی استفاده می‌شود و در صورت عدم نیاز به تغییرات چشمگیر در نوک بینی، جراحی زیبایی بینی انتخاب عالی است. مدت زمان انجام این روش جراحی، بسته به مهارت جراح، 30 دقیقه تا 1 ساعت و مدت زمان بهبودی 2-3 روز تخمین زده می‌شود.

بیشتر بخوانید  اقدامات قبل از جراحی بینی

مزایای جراحی بینی به روش بسته

جراحی زیبایی بینی به روش بسته به دلیل ماهیت کمتر تهاجمی آن چندین مزیت دارد:

  • کاهش تحریک بافت بینی (به دلیل عدم برش)
  • کاهش احتمال افتادگی نوک بینی بعد از عمل
  • کاهش احتمال ایجاد ورم بعد از عمل
  • عدم وجود زخم قابل تشخیص
  • زمان کمتری در اتاق عمل سپری می شود
  • بهبود سریعتر بیمار بعد از عمل
جراحی بینی طبیعی

جراحی زیبایی بینی به روش باز

جراحی زیبایی بینی به روش باز در طول تاریخ برای بیمارانی بوده است که نیاز به تغییر قابل توجه نوک بینی، کارهای گسترده بینی یا جراحی‌های ترمیمی، دارند. این روش، به جراح اجازه می‌دهد تا پوست و بافت نرم را برای تنظیم غضروف و استخوان زیرین بالا برده تا تنظیمات دقیق انجام شود. همان‌طور که مشخص است، این روش قابلیت دید و دسترسی بیشتری دارد.

در ابتدا جراح برش‌هایی را روی پوست مابین سوراخ های بینی در پایه بینی یا ناحیه کولوملا ایجاد می کند. در مرحله بعد، پوست برداشته می شود تا داخل حفره بینی آشکار شود و به جراح زیبایی بینی شما امکان انجام تغییر شکل لازم را می دهد. مدت زمان انجام این روش جراحی، بسته به مهارت جراح و گستردگی کار، 1-3 ساعت و مدت زمان بهبودی 1 هفته الی 10 روز تخمین زده می‌شود.

بسیاری از جراحان بینی بسته به آموزش و مهارت پزشک، جراحی زیبایی بینی باز را به عنوان روش اصلی جراحی خود انتخاب می کنند. روش های جراحی زیبایی بینی برای بیماران با شرایط زیر بهترین روش است:

  • مشکلات افتادگی و ناموزون بودن پره های بینی
  • ناهنجاری‌های ژنتیکی، ساختاری در بینی (به عنوان مثال شکاف کام لب)
  • بدشکلی‌های ایجاد شده در بینی (به عنوان مثال ضربه شدید که به پیوند نیاز دارد)
  • نارضایتی از ظاهر زیبایی بینی پس از جراحی قبلی بینی (جراحی ترمیمی)

انواع-روش-های-عمل-بینی

مزایای جراحی بینی به روش باز

جراحی زیبایی بینی به روش باز دارای 2 مزیت اصلی است.

قابل مشاهده بودن بافت داخلی

بزرگترین مزیت انجام جراحی زیبایی بینی باز که جراح دارد، دسترسی به آناتومی بینی در زیر سطح پوست است. این امر باعث می شود تغییرات دقیق تری در فرم بینی ایجاد شود. جراح می تواند ساختارها را اصلاح کرده تا این که به سادگی آن‌ها را حذف کند. عدم تقارن اساسی غضروف های بسیاری از بیماران است که فقط از طریق رویکرد باز قابل مشاهده است.

بیشتر بخوانید  دکتر لیلا ملکی، زیبایی طبیعی را به بینی‌ها هدیه می‌دهد
حفظ بهبود پشتیبانی ساختاری

می توان شکل غضروف های زیرین را با بخیه، برش های کوچک در غضروف و در صورت لزوم قرار دادن دقیق پیوندهای غضروف اصلاح کرد. این منجر به افزایش غضروف و حمایت ساختاری می‌شود.

معایب جراحی بینی به روش باز

جراحی زیبایی بینی باز معایب کمی دارد. عمدتا، بیماران در قسمت زیرین بینی در بین سوراخ های بینی بیمار، یک برش جزئی ایجاد می کنند. در چندین مورد ممکن است اسکار ایجاد شود. اما در اکثر موارد، در بیماران از هر نژاد به خوبی بهبود می یابد و با مراقبت مناسب به سرعت محو می شود. تورم بینی پس از جراحی در روش باز به نسبت بسته مدت زمان طولانی تری ممکن است تا برطرف شود.

جراحی بینی از حساس ترین جراحی های زیبایی است، لذا انجام آن چه برای بینی استخوانی و چه گوشتی باید توسط بهترین جراح بینی صورت گیرد، اما آنچه جراحی بینی را می تواند با نتیجه رضایت بخش همراه کند، انتخاب دقیق یک جراح خبره است.

جراحی سپتوپلاستی

احتمالاً اصطلاح “سپتوم انحرافی” یا انحراف تیغه بینی را کاملاً شنیده اید. سپتوم غضروف داخلی است که سوراخ های بینی را جدا می کند. برای بیمارانی که انحراف بینی یا انسداد مجاری تنفسی بینی دارند، انحراف تیغه بینی غالباً دلیل آن است. سپتوپلاستی به منظور باز كردن مجاری تنفسی بینی، صاف كردن تیغه بینی و احتمالاً صاف كردن بینی طراحی شده است. همچنین در صورت نیاز برای تنظیمات پیچیده تر بینی، سپتوم بهترین منبع پیوند غضروف است. اغلب اوقات، بیمارانی که سپتوپلاستی را انتخاب می کنند، می توانند به نتایج مطلوب زیبایی و درمانی انحراف بینی دست یابند.

جراحی زیبایی پیوند نوک بینی

فرم دهی نوک بینی یکی از مهمترین جنبه های جراحی زیبایی بینی است. پیوند نوک به طور معمول از تیغه بینی، گوش ها یا دنده ها ایجاد می شود. ممکن است از آنها برای بهبود برآمدگی و کانتور نوک بینی استفاده شود. گرافت ها به جراح اجازه می دهند تا تغییرات اساسی تری نسبت به تنظیم فقط غضروف موجود بدست آورد. این روش به نفع بیمارانی است که بینی های صاف یا نامتقارن دارند و معمولاً برای جراحی زیبایی بینی بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید  بهترین جراح بینی در زعفرانیه : سفری به سوی زیبایی و اعتماد به نفس

جراحی ترمیمی زیبایی بینی

به طور معمول اگر بیماران از نتایج جراحی زیبایی بینی اولیه ناراضی باشند یا اگر به دنبال تغییرات بیشتری باشند که در جراحی بینی اولیه مورد نظر بدست نیامده است، جراحی ترمیمی بینی را انتخاب می کنند. مشکلات تنفسی که در اثر جراحی اولیه کشف یا ایجاد شده اند، بسیار شایع هستند. میزان جراحی ترمیمی بیشتر جراحان در حدود 10-15٪ است. دلیل اصلی جراحی بازنگری مشکل در تنفس، برجستگی یا بی نظمی پل بینی است.

با این وجود تعدادی عمل جراحی مختلف بینی وجود دارد. کار با جراح بینی شما بسته به آناتومی و اهداف زیبایی شناختی بی نظیر شما می تواند در تعیین بهترین گزینه برای شما کمک کند.

جراحی ترمیمی بینی، عمل جراحی زیبایی بینی ثانویه (یا گاهی اوقات سوم) است که به دنبال اصلاح هرگونه مشکل یا اصلاحاتی است که پس از جراحی اولیه زیبایی به وجود آمده است. این می تواند شامل کاهش یا تقویت شود، اما به طور کلی هدف از این عمل جراحی بینی ترمیم آناتومی بینی است که به نظر نمی رسد مناسب است یا باعث ایراد در تنفس می شود.

نکات پایانی و جمع بندی

هدف از جراحی زیبایی بینی افزایش تناسب بینی با سایر اجزای صورت است. این کار برای بیمارانی انجام می شود که بینی آنها به دلیل ژنتیک منحصر به فرد یا آسیب دیدگی در غضروف آسیب دیده است.

انتخاب روش جراحی بینی بسته به مشکلات بینی فرد و صلاحدید جراح بینی متفاوت خواهد بود. در صورت آنکه میزان ایرادات بینی کم باشد جراحی به روش بسته قابل انجام است در غیر این صورت بهترین روش برای اصلاح بدفرمی های بینی جراحی به روش باز خواهد بود.

نمونه جراحی های بینی ( قبل از این که سایت را ترک کنید حتماً پیشنهاد میشه نمونه جراحی های دکتر را مشاهده کنید)

دکتر لیلا ملکی

متخصص جراحی گوش و حلق و بینی و سرو گردن