جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی که در اصطلاح پزشکی با عنوان رینوپلاستی نیز شناخته می شود، روش جراحی است که به اصلاح مشکلات موجود در ظاهر و ساختار بینی کمک می کند.

از آن جایی که بینی در مرکز صورت واقع شده است، هر گونه نقص در این جزء می تواند زیبایی کل صورت را تحت تاثیر قرار دهد. به همین خاطر، افرادی که از وجود مشکل و نقص در بینی خود ناراضی هستند، می توانند از مزایای جراحی زیبایی بینی بهره مند شوند.

جراحی زیبایی بینی

نکته مهم در خصوص جراحی بینی این است که این روش جراحی، علاوه بر جنبه های زیبایی، جنبه های درمانی نیز دارد. بدین معنا که، افرادی که به دلیل انحراف و کج بودن تیغه میانی بینی از مشکلات تنفسی و یا خواب رنج می برند نیز می توانند به دنبال انجام این جراحی باشند.

بسیاری از افراد از نامتناسب بودن اندازه بینی خود نسبت به صورت شان ناراضی هستند. با اعمال یک سری تغییرات بر روی نوک بینی و یا برداشتن قوز از روی پل بینی، می توان تغییرات بسیار چشمگیری را در اندازه بینی ایجاد کرد.

چه افرادی می توانند تحت جراحی زیبایی بینی قرار بگیرند؟

افرادی که:

 • از نامتناسب بودن اندازه بینی خود نسبت به سایر اجزای صورت ناراضی هستند
 • در ناحیه تیغه میانی، انحراف دارند
 • نوک بینی پهن، بزرگ و افتاده ای دارند
 • از وجود قوز و برآمدگی روی بینی ناراضی هستند
 • سوراخ های بینی شان با هم تقارن ندارد

آمادگی و اقدامات قبل از جراحی زیبایی بینی

در طول جلسات مشاوره، پزشک به معاینه کامل بافت بینی و بررسی سوابق پزشکی بیمار می پردازد. بیمار نیز باید در خصوص تغییراتی که دوست دارد بر روی بینی اش اعمال شود، با پزشک صحبت کند. پزشک با بررسی ساختار داخلی و خارجی بینی متوجه می شود که آیا بیمار از مشکلات تنفسی رنج می برد یا خیر.

یکی از نکات مهم، بررسی پوست بینی و ضخامت آن است. چرا که نوع پوست مشخص می کند که چه میزان تغییر را می توان اعمال کرد.

پیش از جراحی، جزئیات دقیقی در خصوص نحوه انجام این جراحی، مراقبت ها و دوره نقاهت و هم چنین خطرات و عوارض احتمالی در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت.

علاوه بر موارد گفته شده، از بیمار خواسته می شود یک سری نکات و مراقبت ها را رعایت کند. مواردی از قبیل:

 • کنار گذاشتن مصرف داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی، آسپیرین، ژلوفن و نوافن. این قبیل داروها با رقیق کردن خون، احتمال خونریزی حین عمل و بعد از آن را افزایش می دهند.

به همین خاطر، بیمار باید هر گونه داروی مصرفی را به پزشک اطلاع دهد. گاهی نیاز به مصرف داروهای جدید تجویز شده از سوی پزشک می باشد.

 • کنار گذاشتن استعمال سیگار و دخانیات، تا از بروز عوارض احتمالی پیشگیری به عمل آید.

روند جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و بسته به میزان تغییراتی که باید بر روی بینی صورت بگیرد، می تواند از یک تا دو ساعت به طول بینجامد.

جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود. در روش باز، برش ما بین سوراخ های بینی و در روش بسته، داخل بینی زده خواهد شد. نکته مهم در خصوص انجام این جراحی به روش بسته این است هیچ گونه اسکار و بخیه ای بر جای نخواهد بود و میزان تورم نیز بسیار کم می باشد.

از جمله تغییراتی که می توان بر روی بینی اعمال کرد، عبارت است از:

 • پل بینی. جراح می تواند استخوان و غضروفی که باعث ایجاد قوز روی پل بینی می شود را بردارد.
 • نوک بینی. امکان برداشت و یا تغییر شکل غضروف از نوک بینی وجود دارد. که در این حالت، برشی کوچک ما بین سوراخ های بینی زده خواهد شد.
 • طول بینی. امکان کوچک کردن ساختار مرکزی بینی به نام تیغه میانی وجود دارد، که با این کار از طول بینی نیز کاسته خواهد شد.
 • پهنای بینی. امکان شکستن و تغییر پوزیشن استخوان داخل بینی، به منظور باریک تر شدن بینی وجود دارد.

جراحی زیبایی بینی

دوره نقاهت و مراقبت های بعد از جراحی زیبایی بینی

بعد از پایان جراحی، پانسمان و اسپلینت بر روی بینی قرار می گیرد تا فرم بینی حفظ شود. اسپلینت بعد از گذشت هفت تا ده روز برداشته خواهد شد.

در صورتی که میزان درد برای بیمار قابل تحمل نباشد، می توان از داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک استفاده کرد.

به دلیل قرار گرفتن تامپون داخل بینی، روزهای اول تنفس برای بیمار سخت خواهد بود. اما با درآورن تامپون، وضعیت تنفس به حالت طبیعی باز خواهد گشت.

در کنار موارد گفته شده، رعایت یک سری مراقبت ها از سوی بیمار ضروری است. مواردی از قبیل:

انجام فعالیت های سنگین بدنی و ورزش کردن، به مدت حداقل یک ماه ممنوع است.

بیمار باید از فین کردن خودداری و با دهان باز عطسه کند.

استحمام تا زمانی که پانسمان بر روی بینی قرار دارد، ممنوع است.

بیمار باید حالات و احساسات چهره و صورت خود مانند خندیدن را تحت کنترل داشته باشد.

هنگام مسواک زدن دندان ها، این کار را با احتیاط انجام دهد تا فشاری به لب بالا و بینی وارد نشود.

خانم دکتر ملکی به عنوان متخصص گوش و حلق و بینی و جراح زیبایی بینی به افرادی که خواهان داشتن بینی زیبا و متناسب با صورت خود هستند نیز خدمات جراحی بینی را ارائه می دهد. برای درافت مشاوره و راهنمایی از خانم دکتر لیلا ملکی می توانید با شماره تلفن های ۲۲۰۹۲۸۱۳-۰۲۱ در تماس بوده و یا از اینستاگرام دیدن فرمایید.

توصیه می شود لباس های گشاد و دکمه دار پوشیده شود، تا هنگام تن کردن فشار و ضربه ای به بینی وارد نشود. نکته ای که بیماران در طول دوره نقاهت باید به آن توجه داشته باشند این است که در طول سپری شدن دوره نقاهت، نباید کوچک ترین ضربه و فشاری به بینی وارد شود.

استفاده از عینک چه آفتابی و چه طبی، به مدت حداقل یک ماه ممنوع است. توصیه می شود در این مدت از لنزهای تماسی استفاده شود.

بیماران بعد از جراحی باید رژیم غذایی خود اهمیت دهند. توصیه می شود روزهای اول بعد از جراحی، سوپ و مایعات مصرف شود و به تدریج، غذاهای سفت و جامد به رژیم غذایی اضافه شوند. مصرف میوه و سبزیجات تازه و مواد غذایی حاوی فیبر، نباید فراموش شوند.

جراحی زیبایی بینی، نتایج بسیار درخشانی را به همراه دارد، به خصوص اگر بیمار در طول دوره نقاهت، تمام نکات و مراقبت های گفته شده از سوی پزشک را رعایت کند.

پاسخ

17 − پنج =

Call Now Button